آرزو به دل‌مان ماند که دست‌کم در یک بازی، پرسپولیس بتواند روی همه بازیکنانش حساب کند. بازیکنانی که نبودن‌شان اگر از سر آسیب‌دیدگی باشد، خیالی نیست. از بخت بد پرسپولیس و برانکو ایوانکوویچ اما قرمزپوشان بازی‌های بسیاری را به خاطر محرومیت از دست داده‌اند. محرومیت‌هایی یا به جا مانده از فصل پیش یا حاصل بداخلاقی خود پرسپولیسی‌ها در بازی‌های همین فصل.

در سه بازی اول لیگ - برابر پدیده، استقلال صنعتی خوزستان و سپاهان - و به خاطر درگیری در آخرین بازی فصل پیش، سوشا مکانی محروم بود و مهدی طارمی هم به دلیل محرومیتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برایش در نظر گرفته بود، بازی اول برابر پدیده را از دست داد.

در بازی سوم، پرسپولیس هادی نوروزی - که در بازی با استقلال صنعتی خوزستان اخراج شده بود - را در اختیار نداشت و محسن بنگر سه اخطاره در بازی پنجم برابر فولاد غایب بود.

فرشاد احمدزاده و امید عالیشاه بازی با صبا در هفته هشتم را به خاطر سه‌اخطاره بودن از دست دادند و در همان بازی علیرضا نورمحمدی اخراج شد تا در بازی نهم برابر سیاه‌جامگان و در بازی بعد از آن مقابل ملوان - این بار با حکم کمیته انضباطی - جایی نداشته باشد.

در دهمین بازی که پیش‌درآمد دربی بود، برانکو به اجبار یکی از دو مهاجم دواخطاره‌اش یعنی طارمی را فرستاد روی سکو تا دست‌کم در دربی محروم نداشته باشد. اگر چه هنوز هم چهار بازیکن دواخطاره - طارمی، علی علیپور، کمال کامیابی‌نیا و بابک حاتمی - روی دستش مانده‌اند و پنج تا از بازیکنانش یعنی امید عالیشاه، فرشاد احمدزاده، مهرداد کفشگری، محمد انصاری و جری بنگستون هم هر کدام یک کارت زرد دارند.

در واقع پرسپولیس در یازده بازی‌اش در لیگ ۲۲ کارت زرد گرفته و سه بازیکنش اخراج شده‌اند و در جام حذفی هم آمار جالبی ندارد. پرسپولیس در حالی که تنها دو بازی در این تورنمنت انجام داده، ۸ کارت زرد گرفته و دو اخراجی داده است که یکی از آنها کریم باقری بوده و دیگری، طارمی.

بیشترین سهم از محرومیت‌های پرسپولیس اما سهم مکانی بوده. دروازه‌بان همیشه عصبانی و بداخلاقی که نه اشتباه‌های فنی‌اش را پایانی است و نه محرومیت‌هایش را. برانکو اما که پیش از فصل به اشتباه این دروازه‌بان را برگزید و بی‌رقیب گذاشتش، حالا چاره‌ای ندارد جز اینکه با او و اشتباه‌های ناتمامش کنار بیاید. درست مثل همین بازی با ذوب‌آهن که باز هم سوشا مکانی را در اختیار ندارد، این بار هم به دلیل محرومیت!

پرسپولیس برای رسیدن به ذوب‌آهن تنها دو بازی در جام حذفی انجام داد و با همان دو بازی، دروازه‌بان دردسرسازش را از دست داد. سوشا یک بار در بازی با پیکان - در مرحله یک شانزدهم - کارت زرد گرفت و کارت زرد دومش را هم به خاطر درگیری بازیکنان حریف و تحریک سکونشین‌ها در بازی با ملوان در مرحله یک هشتم نهایی که اتفاقا به خاطر همان بازی، با حکم کمیته انضباطی از حضور در بازی لیگ برتری پرسپولیس و ملوان - پیش از دربی - هم محروم شد.

سوشا دو بازی کرد - در جام حذفی - دو اخطار گرفت و حالا از مهم‌ترین بازی حذفی پرسپولیس محروم است. البته اگر محروم هم نبود، باز نمی‌توانستیم به گل نخوردنش دل ببندیم اما با اعتماد به نفسی بالاتر از اعتماد به نفس جانشینش ایمان صادقی، شاید او انتخاب بهتری بود.

حالا اما برانکو باید با تردیدهایی پررنگ‌تر از روزهایی که سوشا را درون دروازه داشت، به استقبال یکی از سخت‌ترین بازی‌هایش برود. آن هم در حالی که جز دروازه‌بان، روی بهترین گلزنش هم نمی‌تواند حساب کند.

مثل سوشا، طارمی هم در دو بازی جام حذفی پرسپولیس دو کارت زرد گرفت و برای حضور در بازی با ذوب‌آهن هیچ شانسی ندارد. حال آن که او بهترین گلزن پرسپولیس به حساب می‌آید؛ با ۶ گل زده در لیگ برتر و در حالی که هر دو گل پرسپولیس در بازی‌های حذفی برابر پیکان و ملوان را هم او زده است.

حالا اما پرسپولیس و برانکو باید بدون آقای گل‌شان و بدون گلر به بازی با ذوب‌آهن بروند. ذوب‌آهنی که در دو بازی اخیرش ۸ گل زده؛ ۴ تا به تراکتورسازی در تبریز و ۴ تا هم به راه‌آهن و حالا با پشتوانه این هشت گل - که همه را در یک هفته زده - از پرسپولیسی پذیرایی خواهد کرد که دروازه‌بان ملی‌پوش خود را به دلیل محرومیت در اختیار ندارد و در نبود طارمی، باید خط حمله‌اش را بسپارد به بنگستون و عالیشاه - شاید هم علیپور - که هر دو در موقعیت خراب کردن استادند.

پرسپولیس البته نگرانی دیگری هم دارد و آن، آسیب‌دیدگی مچ پای احمد نوراللهی است. بازیکنی که اگر چه پزشکان گفته‌اند مشکلی برای بازی کردن ندارد اما مصدومیت و درد کهنه مچ پایش را از چند هفته پیش با خود از این بازی به آن بازی می‌برد و شاید نتواند به اندازه یک بازی کامل در اختیار پرسپولیس باشد.

آن هم در بازی مقابل ذوب‌آهن که به همان اندازه که در گل نخوردن استاد است، به زیاد گل زدن هم عادت دارد و تازگی‌ها هم به بازی‌های ۴ گله خو گرفته است. درست برعکس پرسپولیس که چه به سوشا تکیه کرده باشد و چه به صادقی، بی هیچ مقاومتی با اولین توپ دروازه‌اش را روی هر حریفی می‌گشاید.

* علیپور، سورپرایز ویژه برانکو

اهمیت حضور طارمی در ترکیب پرسپولیس را آقای سرمربی با استراحت دادن به این بازیکن در بازی پیش از دربی به تصویر کشید اما برای رهانیدن او از محرومیت در مهم‌ترین بازی حذفی هیچ راهی نداشت.

برانکو تیمش را در حالی به دیدار ذوب‌آهن می‌فرستد که طارمی - آقای گل ۶ گله لیگ برتر و زننده هر دو گل پرسپولیس در جام حذفی - محروم است و جایگزین او را مرد کروات باید از بین علیپور و بنگستون برگزیند. مهاجمانی که نه به اندازه طارمی فرصت داشته‌اند و نه در گلزنی به او می‌رسند. تا اینجای کار، بنگستون ۲۶۴ دقیقه برای پرسپولیس بازی کرده و سه گل زده است.

علیپور هم که از ابتدای فصل تا امروز در همه بازی‌های پرسپولیس به میدان رفته و البته فقط یک بازی ۹۰ دقیقه‌ای را در کارنامه دارد، در جام حذفی تنها ۱۸ دقیقه بازی کرده و در حضور ۴۱۰ دقیقه‌ای‌اش در بازی‌های لیگ برتر دو گل زده و یک پاس گل داده و دور از ذهن نیست که برانکو با قرار دادن او در ترکیب یازده نفره، بخواهد ذوب‌آهن را سورپرایز کند.

* ذوب‌آهن، آزمون بزرگ صادقی

انتخاب اول و البته اجباری برانکو برای دروازه پرسپولیس در اصفهان، صادقی است. دروازه‌بانی که به شرط نفر دوم بودن به تهران آمد و جز در روزهای محرومیت رقیبش، نیمکت‌نشین نبود. پرسپولیس که مکانی را به خاطر محرومیت از دست داده بود، فصل را با صادقی شروع کرد. دروازه‌بانی که در اولین حضور خود دو گل از پدیده خورد و عملکردش هیچ‌کس را راضی نکرد.

صادقی در باخت ۲ - یک مقابل استقلال صنعتی خوزستان و باخت ۴ گله به سپاهان هم درون دروازه پرسپولیس ایستاده بود و آخرین حضورش را با پیروزی برابر سیاه‌جامگان جشن گرفت. اگر چه در آن بازی هم نتوانست دروازه‌‌اش را بسته نگه دارد. از ابتدای فصل، ایمان صادقی در ۴ بازی - ۲۴۰ دقیقه - دروازه‌بان پرسپولیس بوده که ۹ گل خورده و یک برد، یک مساوی و ۲ باخت را تجربه کرده و امروز باید در آزمونی بزرگتر مقابل حمله‌وران ذوب‌آهن بایستد؛ در حالی که می‌داند این فرصت تا محرومیت بعدی سوشا تکرار نخواهد شد اما دست‌کم می‌تواند با استفاده از آن خاطره تلخ سه بازی اولش را از ذهن‌ها پاک کند.