ظاهرا کارلوس کی‌روش، در روزهای گذشته هیچ‌کاری به غیر از مصاحبه‌کردن و بیانیه‌نوشتن نداشته است. او این روزها به همه حمله می‌کند و علی کفاشیان هم انگار قصد ندارد ترمز او را بکشد. آخرین حاشیه به بحثبازگشت سیدمهدی رحمتی به تیم‌ملی فوتبال برمی‌گردد که بعد از درخشش او در دربی ٨١ پایتخت مطرح شد. کی‌روش اما بیانیه‌ای صادر کرد و با توهین به رحمتی(که خودش هرگز ادعایی مبنی بر بازگشت نکرده بود)، آب پاکی را روی دست این دروازه‌بان ریخت.

بیانیه توهین‌آمیز کی‌روش

بعد از این‌که فشارها برای دعوت دوباره از رحمتی به تیم‌ملی بعد از دربی ٨١ به اوج خود رسید و اسدی، دبیرکل فدراسیون نیز استفاده نکردن از این دروازه‌بان را کفران نعمت خواند، کی‌روش در بیانیه‌ای تند به منتقدهایش پاسخ داد: «معیار انتخاب‌های من همیشه بنا بر دومطلب اصلی بوده است:

١ - شخصیت

٢ - استعداد

افرادی که از بعد شخصیتی مردود شوند، هیچ شانسی با من ندارند، حتی اگر درون زمین استعدادشان را نشان دهند. متاسفانه انتخاب آقای اسدی در فدراسیون فوتبال نیز بنابر معیار شخصیت و استعداد نبوده است. انتخاب ایشان هدیه‌ای در تاریکی بوده است.»

واکنش و تهدید باشگاه استقلال

بعد از بیانیه کی‌روش علاوه بر این‌که خیلی از پیشکسوتان بار دیگر پشت رحمتی ایستادند، باشگاه استقلال در بیانیه‌ای در حمایت از دروازه‌بانش نوشت: «کی‌روش پایش را از گلیم خود فراتر گذاشته و لقمه‌ای بزرگ‌تر از دهان خود را برداشته است. درصورت ادامه این‌گونه صحبت‌ها و به کاربردن ادبیات ناشایست باشگاه استقلال ملی‌پوشان خود را دراختیار این‌گونه شخصیت‌ها قرار نخواهد داد.»

تسویه‌حساب شخصی

اتفاقات پیش‌آمده باعثشد تا بسیاری از اهالی فوتبال نسبت به موضع کی‌روش علیه رحمتی واکنش نشان دهند. نیما نکیسا، دروازه‌بان سابق تیم‌ملی نیز دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «من جزو نخستین نفرات بودم که پشت رحمتی ایستادم چون معتقدم تیم‌ملی جای تسویه‌حساب شخصی نیست. کی‌روش عنوان کرده که اگر رحمتی بهترین هم باشد، ‌ به تیم‌ملی دعوت نمی‌شود، این دیگر معنی‌اش چیست؟ او رسما لجبازی‌اش را علنی کرده، درحالی ‌که رحمتی جانشین بسیار شایسته‌ای برای نسل گذشته بود. این دلیل کی‌روش که گفته شخصیت رحمتی مردود است، ‌ اولا یک توهین بزرگ است، ثانیا با عقل جور درنمی‌آید چون همه ما رحمتی را می‌شناسیم. کی‌روش اگر واقعا دلیل قانع‌کننده‌ای دارد، ‌ درباره آن شفاف‌سازی کند تا همه بدانند.»

نخستین و آخرین بار نبود

در سال‌های اخیر بارها شاهد جدال لفظی کی‌روش با اهالی فوتبال کشورمان بودیم اما به نظر می‌رسد وضع به مرور زمان درحال بهبود که نیست، هیچ؛ این مربی پرتغالی هر روز درحال حمله به افراد جدید است. حتما درهفته‌های اخیر همه ما مصاحبه‌های تند او را علیه اسدی، ‌ دبیرکل فدراسیون شنیدیم که در روزهای اخیر تعدادشان به روزی ٣، ۴بار هم رسیده است. نکیسا درباره رفتار کی‌روش نیز می‌گوید: «کفاشیان شخصیت مهربانی دارد و علاقه‌اش براین است که مسائل را مسالمت‌آمیز حل کند اما باید به او بگویم، در مواقعی به‌عنوان رئیس نیاز است که شما دستوری برخورد کنید. من اسدی را از نزدیک می‌شناسم و معتقدم او یکی از باشخصیت‌ترین مدیران فوتبالی در سال‌های اخیر است. نمی‌دانم کی‌روش چطور به خودش اجازه می‌دهد بارها علیه او مصاحبه کند و هیچ‌کس هم جلودارش نباشد. شاید بهتر باشد کی‌روش تمرکزش را روی کار تیمش بگذارد تا دیگر با ترکمنستان مساوی نکنیم.»

تذکر به کی‌روش

علی کفاشیان روز گذشته رسانه‌ها را مقصر دعوای اخیر کی‌روش و اسدی دانست: ‌ «این مسأله از رسانه‌ها شروع شد. یک سنگ به چاه انداخته شد و ١٠٠نفر باید برای خروج آن تلاش کنند. نباید بین سرمربی تیم‌ملی و دبیر فدراسیون جدل شود. طبق قرارداد به کارلوس کی‌روش تذکر کتبی دادیم که بدون هماهنگی مصاحبه نکند و فقط در مورد تیم‌ملی صحبت کند.» او همچنین درباره صحبت‌های کی‌روش علیه رحمتی عنوان می‌کند: «این نظر خودش است، از او سوال کنید.»

همان مرخصی بهتر است!

یکی از انتقاداتی که درطول سالیان سرمربیگری کی‌روش در تیم‌ملی همواره به او وارد بوده، ‌ مرخصی‌های طولانی‌مدتش است. وقتی کمی به عمق ماجرا فرو می‌رویم، متوجه می‌شویم اکثر جنجال‌های پیرامون تیم‌ملی زمانی به وجود می‌آید که کی‌روش به مرخصی نرفته و در فاصله بین ٢ اردوی تیم‌ملی به ظاهر مشغول آنالیز بازی‌های لیگ است. درهمین برهه فعلی که تقریبا یک‌ماه فاصله میان اردوهای تیم‌ملی افتاده، شاید وقتی هر روز به سایت‌های خبری و روزنامه سری بزنید، ‌ تیتری درباره کی‌روش می‌بینید. ازسوی دیگر صحبت‌های تند او را خیلی از کارشناسان یکی از دلایل ضعف تیم‌ملی می‌دانند. در فدراسیون هم که کفاشیان اکثرا از کسی طرفداری نمی‌کند و برخوردهایش نیز درحد حرف است. اسلامیان، نایب‌رئیس اول فدراسیون نیز رابطه نزدیکی با کی‌روش پیدا کرده و در تمام مسائل دفاع تمام‌قدی از سرمربی پرتغالی می‌کند. با این وضع شاید بهتر باشد سرمربی تیم‌ملی در زمانی که لیگ برگزار می‌شود، به کشورش بازگردد تا شاهد جنجال‌های رسانه‌ای که هیچ‌ سودی برای تیم‌ملی ندارد، نباشیم.