علی فتح الله زاده درباره سفر اخیر خود به اوکراین، وضعیت فعلی استقلال و دربی ۸۱ توضیحاتی ارائه کرده است که در ادامه می آید:

* دفترچه ام در کیف پر شد

سفر به اوکراین تجربه فوق العاده خوبی بود. من سعی می کنم در اینچنین سفرهایی نکاتی را که شاید در منظر اولیه به چشم نیاید را رصد کنم. به طور حتم تلاش خواهم کرد در همین فصل جاری لیگ قهرمانان اروپا چند مسابقه دیگر را از نزدیک تماشا کنم. شاید باور نکنید ولی در ورزشگاه دیناموکیف به اندازه یک ترم دانشگاه نکته مدیریت ورزشی فرا گرفتم و سعی می کنم در اولین فرصتی که به وجود می آید در فوتبال کشورمان چنین مهارت هایی را به کار بگیرم. دفترچه یادداشت من آن شب پر شد و از این بابت خیلی خوشحالم اما ناراحتی ام این است که فوتبال روز دنیا هرگز از توقف نمی ایستد و ما باید لحظه به لحظه کار کنیم.

* اقتصاد فوتبال را دچار مشکل کردند

وقتی می گوییم فوتبال حرفه ای بدین معناست که بلد باشیم حرفه ای رفتار کنیم. یک نکته به ظاهر کوچک را بیان می کنم و بقیه موارد بماند برای بعد. هنگامی که قصد داشتیم به داخل ورزشگاه دینامو برویم متوجه شدیم که مسئولان این ورزشگاه قسمتی را به مهدکودک فرزندان تماشاگران بازی اختصاص داده اند. بدین ترتیب پدر و مادری که می خواستند در آرامش فوتبال تیم محبوب شان را ببینند، فرزند خود را به مهدکودکی که جنب ورزشگاه قرار داشت می سپردند و اطمینان هم داشتند که در این ۹۰ دقیقه با وسایلی که در یک محیط شاد گرد آمده به فرزاندانشان بد نمی گذرد.

فردی که با فرزندانش می آمد با پرداخت هزینه ای مختصر به داخل استادیوم می رفت. اینچنین در فوتبال درآمدزایی اتفاق می افتد اما صد افسوس که در کشورمان همیشه به فوتبال سرکوفت می زنند و اجازه نمی دهند خود فوتبال، هزینه هایش را دربیاورد. در همه این ۲۰ سال گذشته گفته ام و باز هم می گویم که فوتبال توانایی این را دارد که گردش مالی خودش را تامین کند اما برخی که سررشته ای ندارند کاری کرده اند که ورزشگاه ها خالی شوند.

مایه تاسف است که در بازی تیم ملی ما با ژاپن ۵ هزار نفر به تماشاگر می روند. خب این باعثمی شود اقتصاد فوتبال دچار مشکلات عدیده شود.

* مورینیو استرس داشت

جو ورزشگاه کیف فوق العاده عجیب بود. بیش از ۶۰ هزار تماشاگر در یک شب سرد کنار هم قرار گرفته بودند. واقعا فشار سختی روی تیم چلسی قرار داشت و من که همراه با دوستان در فاصله ۱۰ متری مورینیو بودیم این استرس را در رفتار او می دیدیم. هر چند به رغم همه این فشارها خودش را حفظ می کرد و صلابت داشت.

آن شب من ناصر حجازی را در کیف و ورزشگاه دینامو دیدم. می پرسید چرا؟ واقعیتش این است که رفتار و کردار مورینیو زمانی که روی نیمکت می نشست و می ایستاد شباهات زیادی به ناصر خان داشت. این موضوع را همانجا هم مطرح کردم. واقعا جای ناصر خان در فوتبال ما خالی است.

* قلعه نویی دقیقه یک پیش بینی کرد

قلعه نویی دقیقه یک بازی بود که برگشت به من گفت حاجی این بازی گل ندارد. من گفتم امیر خان اجازه بده بازی شروع شود بعد پیش بینی کن. دقیقه ۱۰ شد، خبری از گل نبود. دقیقه ۲۰ شد، خبری نشد، ۳۰،۴۰ و …. نیمه تمام شد. دقیقه ۷۰ شد رو به قلعه نویی کردم گفتم دیدی گفتم در این بازی دنبال گل نگرد. من به دید فنی امیر اعتقاد داشتم اما واقعا آن شب سوای این بحثپیش بینی نتیجه حرف هایی زد که برایم جالب توجه بود.

همه فوتبال را نگاه می کنند اما هر کسی از دیدی این کار را انجام می دهد. حقیقتا و بدون تعارف می گویم دید فوتبالی قلعه نویی فوق العاده خوب است. آن شب امیر خان خیلی دوست داشت چند دقیقه ای با مورینیو صحبت داشته باشد اما این اتفاق میسر نشد. ضمن اینکه آبراموویچ هم در ورزشگاه نبود.

* قسم می خورم قلعه نویی از حرف من ناراحت نمی شود

متاسفانه در فوتبال ما حاشیه جای متن را گرفته است. مثلا همین یکی دو روز که ما برگشتیم، یک سری از دوستان ناصر خان تماس می گیرند و می گویند چرا با قلعه نویی رفته ای؟ دفعه بعد فرضا یک جایی با آتیلا می رویم دوستانی از این سو تماس می گیرند و همین حرف ها را به صورت بالعکس می زنند. در حالی که همین حالا من از ناصر خان یاد کردم اما قسم می خورم امیرخان از این حرف من ناراحت که نمی شود هیچ خوشحال هم می شود.

فکر می کنم باید ظرفیت هایمان را در فوتبال بالاتر ببریم. همه ما حول یک محور ارزشمند به نام استقلال هستیم و باید کاری کنیم که استقلال عزیز موفق باشد. من در این سال ها با ناصر حجازی، منصور پورحیدری، پرویز مظلومی، امیر قلعه نویی، جواد زرینچه، ابراهیم طالبی و کلی عزیز دیگر کار کردم و این را افتخار می دانم هر زمان مسئولیت استقلال به عهده گرفتم از پیشکسوتان باشگاه که صاحبخانه های واقعی هستند تقاضا کردم بیایند و کمک رسان ما باشند.

* تماشاگران استقلال به هادی عزیز ادای احترام می کنند

پیش بینی می کنم دربی هیجان انگیزی در پیش داریم. به نظر من هر تیمی آرامش خوبی داشته باشد در این بازی به پیروزی می رسد. البته پیش بینی نکنم بهتر است ولی فراموش نکنید پرویز سوبله چوبله روی نیمکت ماست و بنابراین جای نگرانی نیست. امیدوارم فوتبال خوبی را در روز جمعه شاهد باشیم.

این بازی نخستین دیداری است که هادی نوروزی عزیز کنار ما نیست و از خدا می خواهم روحش را قرین رحمت فرماید. حتما تماشاگران استقلال هم به این عزیز ادای احترام خواهند کرد.

* آرش برهانی پسر استقلال است

شنیدم آرش برهانی از فهرست بازی سپاهان کنار رفته است. ما نمی دانیم درون تیم چه می گذرد اما واقعیت این است که آرش پسر استقلال است. اطمینان هم دارم مظلومی علاقه زیادی به برهانی دارد. این را برای هواداران می گویم که وقتی می خواستیم با آرش در سال ۸۶ قرارداد امضا کنیم او پیشنهادی یک میلیارد و سیصد میلیونی از پاس داشت اما با استقلال قرارداد ۶۰۰ میلیونی امضا کرد و پیراهن آبی پوشید. او یک استقلالی واقعی است و من اطمینان دارم پرویز خان برای آرش و تک تک بازیکنان در دربی برنامه ویژه دارد.