امیرحسین پیروانی در خصوص وضعیت تیم جوانان و آخرین برنامه‌های این تیم پس از صعود به مرحله نهایی مسابقات قهرمانی آسیا گفت: برنامه‌ای که پیش از این به کمیته جوانان و فدراسیون داده بودیم تا پایان مرحله مقدماتی قهرمانی آسیا بود. در جلسه‌ای که اخیراً داشتیم با مرتضی محصص و فریدون معینی صحبت‌هایی انجام داده و قرار شد برنامه یک سال آینده را به کمیته فنی و توسعه و کمیته جوانان بدهیم. این برنامه نیز در حال تدوین است و پس از دهه اول محرم به جمع‌بندی نهایی خواهیم رسید.

وی افزود: برنامه اصلی ما روی حلقه مفقوده و دغدغه اصلی‌مان خواهد بود. این دغدغه بازی‌های تدارکاتی است که باید بیش از این‌ها به این مسئله توجه داشته باشیم. مرحله اول تمرینات تیم جوانان که سال گذشته برگزار شد، مربوط به شناخت بازیکنان، انتخاب بازیکنان و تیم جوانان بود که با توجه به این مسئله در مسابقات تدارکاتی کمی حاضر شدیم. با این شرایط به مسابقات قهرمانی آسیا صعود کردیم و اکنون به مرحله‌ای رسیدیم که با ژاپن، کره‌جنوبی، استرالیا و تیم‌های عربی که پیشرفت خوبی داشته‌اند رقابت داریم و کار سختی در این مرحله خواهیم داشت. با توجه به این شرایط می‌طلبد ما هم بازی‌های تدارکاتی قوی داشته باشیم و تا شروع مسابقات که مهرماه سال آینده در بحرین برگزار می‌شود، حداقل ۲۰ بازی تدارکاتی قوی داشته باشیم. باید با تیم‌های جوانان کشورهایی که سازمان یافته‌تر و قوی‌تر از ما هستند و تیم‌های اروپایی بازی کنیم.

سرمربی تیم جوانان با اشاره به ضعف تیمش در انجام بازی‌های تدارکاتی خاطرنشان کرد: از ۲۳ بازیکن ما در مرحله قبلی، ۱۵ بازیکن‌مان حتی تجربه یک بازی بین‌المللی هم نداشتند و این بازی‌ها به نوعی برای آنها بازی تدارکاتی هم محسوب می‌شد. با توجه به این مسائل می‌طلبد با تیم‌های قوی‌تر بازی کنیم تا با تفکرات متفاوت و مختلف تمام نقاط دنیا آشنا شویم. اکنون در آسیا و در تیم‌های پایه مربیان خوب اروپایی حضور دارند و تفکرات‌شان اروپایی است و ما هم باید با تفکرات اروپایی‌ها آشنایی پیدا کنیم.

پیروانی با تشکر از مربیان پایه سراسر کشور، کمیته جوانان و مسئولان فدراسیون فوتبال که به تیم جوانان کمک کرده‌اند، یادآور شد: تا سال آینده که مسابقات آغاز شود لیگ جوانان را زیر نظر خواهیم گرفت. درهای تیم جوانان به روی هیچ بازیکنی بسته نیست و استعدادیابی را ادامه خواهیم داد تا از دل لیگ جوانان سراسر کشور چند بازیکنی که نیاز داریم را انتخاب کرده و تیم‌مان را کامل کنیم. مطمئناً چشمان تیزبین همکاران بنده و خودم تمام بازی‌ها را رصد خواهیم کرد تا بازیکنانی که حقشان است در تیم جوانان باشند به این تیم دعوت شوند.

وی درباره اینکه در تیمش بازیکنان مانند رضا کرملاچعب و رضا شکاری عملکرد خوبی داشته‌اند که باعثشده اعتماد بیشتری هم در تیم امید و تیم‌های باشگاهی به آنها شود، گفت: کرملاچعب و شکاری از بهترین‌ها هستند، اما ما ۲۳ بازیکن در این سطح داریم. بازیکنانی که در لیگ برتر حضور دارند و کم‌کم شرایط مهیا می‌شود تا میدان بیشتری ببینند و امیدوارم مربیان لیگ برتری با اعتماد به این جوان‌ها به آینده فوتبال ایران کمک کنند. نیاز و کمبود بازیکنان تیم جوانان تجربه بود که فکر می‌کنم حتی با تمرین کردن کنار بازیکنان بزرگسال لیگ برتری تجربه کسب می‌کنند، اما بازی کردن تجربه به مراتب گران‌بهاتری است.