یکی از سوژه‌های ویژه بازی ایران و عمان، نیمکت‌نشینی مسعود شجاعی بود؛ بازیکنی که زمانی نور چشمی کی‌روش به حساب می‌آمد و تحت هر شرایطی در ترکیب ثابت این مربی پرتغالی قرار داشت. او پس از بازی با ترکمنستان به یک اردو دعوت نشد و مقابل عمان هم نود دقیقه روی نیمکت نشست تا مشخص شود به نوعی از چشمان کی‌روش افتاده است.

البته در این چند ماه اخیر، کریم انصاری‌فرد هم چنین وضعیتی داشته و حتی برای بازی با عمان به اردو هم دعوت نشده است. با این وجود شجاعی و انصاری‌فرد اولین بازیکنانی نیستند که از فهرست بازیکنان مورد علاقه کی‌روش خارج می‌شوند و به بلک لیست این مربی می‌روند.

به جز رحمتی و عقیلی که خودشان از تیم ملی رفتند، بازیکنان زیادی داشته‌ایم که زمانی نورچشمی کی‌روش بوده‌اند اما این روزها جایی در تیم او ندارند.

مرتضی پورعلی‌گنجی

پدیده تیم ملی در جام ملت‌های آسیا، شش ماه و ۸روز است که در ترکیب اصلی تیم کی‌روش قرارنگرفته و پای ثابت نیمکت مرد پرتغالی بوده است. او پس از جام ملت‌ها فقط در بازی با سوئد به جمع یازده بازیکن اصلی رسیده است. این‌طور که گفته می‌شود کی‌روش مخالف حضور پورعلی‌گنجی در فوتبال چین بوده و به همین دلیل پس از انتقال به تیان جینف، بازیکن مورد علاقه‌اش را نیمکت‌نشین کرده است.

رحمان احمدی

پس از خداحافظی مهدی رحمتی از تیم ملی، رحمان احمدی به دروازه‌بان مورد علاقه کی‌روش تبدیل شد و در ۳بازی پایانی مقدماتی جام جهانی با ۳کلین‌شیت، ایران را به برزیل رساند. بر خلاف پیش‌بینی‌ها او در جام جهانی، نیمکت‌نشین حقیقی شد و پس از پایان این تورنمنت هم برای همیشه از فهرست نفرات کی‌روش خارج شد. از آخرین حضور احمدی در ترکیب اصلی تیم ملی یک سال، ۴ماه و ۱۳روز گذشته است.

دانیال داوری

عامل اصلی خداحافظی مهدی رحمتی از تیم ملی، خیلی زود از چشم کی‌روش افتاد. دانیال داوری که قرار بود جانشین رحمتی در تیم ملی باشد، تنها پس از ۴بازی شانس حضور در جمع نفرات اصلی مربی پرتغالی را از دست داد. او آخرین بار، یک سال و ۴ماه و ۹روز پیش، در ترکیب اصلی تیم ملی مقابل آنگولا قرارگرفت. او در جام جهانی، دروازه‌بان سوم تیم ملی ایران بود اما پس از آن رنگ حضور در اردوهای تدارکاتی را هم ندید.

محمدرضا خلعتبری

تا قبل از جام جهانی، یکی از مهره‌های مورد علاقه کی‌روش به حساب می‌آمد و به نوعی ذخیره طلایی او در بازی‌های مهم بود اما تنها چند روز مانده به اعزام تیم، از فهرست مسافران برزیل خارج شد. خلعتبری پس از این اتفاق مصاحبه‌های تندی علیه سرمربی پرتغالی تیم ملی انجام داد تا برای همیشه از چشمان او بیفتد. از آخرین حضور این مهاجم در ترکیب اصلی تیم ملی، یک سال و ۴ماه و ۲۱یک روز گذشته است.

رضا حقیقی شاندیز

کی‌روش از همان روز اول، نظر مثبتی روی رضا حقیقی داشت و او را در اکثر اردوها به تیم ملی دعوت می‌کرد. این بازیکن حتی در جام جهانی هم جزو نفرات مورد علاقه کی‌روش بود و با تیم ملی به برزیل رفت اما پس از آن به دلیل عملکرد ضعیف حتی به اردوهای تدارکاتی هم دعوت نشد. شماره۸ تیم ملی در جام‌ جهانی، آخرین بار ۱سال و ۴ماه و ۲۱روز پیش در ترکیب اصلی تیم کی‌روش قرارگرفت تا مقابل بلاروس فوتبال بازی کند.

احمد آل‌نعمه

آل‌نعمه یکی دیگر از ستاره‌هایی بود که پس از جام جهانی از چشم کی‌روش افتاد. این مدافع به واسطه درخشش در نفت تهران به تیم ملی رسید تا مسافر برزیل شود اما پس از بازگشت از مهمترین تورنمنت فوتبالی جهان، انتخاب‌های اشتباهی داشت تا جایی که این روزها در هیچ تیمی فوتبال بازی نمی‌کند و بیشتر حکم تماشاگر را دارد تا فوتبالیست! آل‌نعمه آخرین بار یک سال و ۴ماه و ۹روز پیش برای تیم کی‌روش فوتبال بازی کرد.

استیون بیت‌آشور

از لیگ حرفه‌ای آمریکا به ایران آمد و در همان اردوی اول، پیراهن شماره۲ خسرو حیدری را پوشید تا مشخص شود کی‌روش روی توانایی‌های او حساب ویژه‌ای بازکرده است. او حتی با تیم ملی به جام جهانی هم رفت اما پس از نیمکت‌نشینی در این تورنمنت برای همیشه از فهرست نفرات مربی پرتغالی خارج شد. بیت‌آشور آخرین بار یک سال و ۴ماه و ۹روز پیش در ترکیب اصلی تیم ملی قرارگرفت و پس از آن به دلایل نامشخصی از تیم ملی خط خورد.

محمد نوری

محمد نوری مدت‌ها ذخیره مجتبی جباری در تیم ملی ایران بود و در غیاب او مقابل ازبکستان و کره جنوبی، فیکس بازی کرد. جالب اینکه با کناره‌گیری جباری از بازی‌های ملی، کی‌روش روی نام نوری هم قلم قرمز کشید تا این بازیکن فرصت حضور در جام جهانی و جام ملت‌های آسیا را از دست بدهد. نوری آخرین بار ۲سال و ۴ماه و ۱۷روز پیش در ترکیب اصلی تیم ملی مقابل عمان قرارگرفت و پس از آن به جمع یازده نفر نرسید.

امیرحسین صادقی

صادقی در اوج آمادگی با تیم ملی به جام جهانی رفت و برای کی‌‌روش فیکس بازی کرد. او در اوج ناآمادگی، عازم جام ملت‌ها هم شد تا این‌بار نیمکت‌نشین تیم کی‌روش باشد. با این وجود صادقی چندی پیش از فهرست بازیکنان مورد علاقه کی‌روش خارج شد تا جوان‌هایی مثل کنعانی‌زادگان جای او را بگیرند. صادقی آخرین بار یک سال و ۳ماه و ۱۴روز پیش در ترکیب اصلی تیم ملی قرارگرفت تا در جام جهانی مقابل بوسنی فوتبال بازی کند.

هاشم بیگ‌زاده

کارلوس کی‌روش پیش از جام جهانی و پیش از جام ملت‌ها ثابت کرد اعتقاد ویژه‌ای به هاشم بیگ‌زاده دارد. او با وجود تمام فشارها، بیگ‌زاده مصدوم را هم به برزیل برد و هم او را در جمع مسافران استرالیا قرار داد، اما چندی پیش روی نام او قلم قرمز کشید. بیگ‌زاده آخرین بار ۶ماه و ۸روز پیش در ترکیب ثابت تیم ملی قرارگرفت تا مقابل زلاتان ابراهیموویچ فوتبال بازی کند. البته هیچ بعید نیست بیگ‌زاده به زودی به تیم ملی برگردد.