«باند اصفهانی‌ها»؛ این عبارت کوتاه که ماه‌ها است فوتبال ایران را تحت‌تأثیر قرار داده، کنایه از حضور پرتعداد مدیران اصفهانی در راس فوتبال ایران است. این روزها هم که اشتباهات داوران فوتبال سر به فلک کشیده، دوباره شائبه کمک اصفهانی‌ها به دو تیم شهرشان بر سر زبان‌ها افتاده است. کار به جایی رسیده که علی کفاشیان، بابت شوخی با رئیس سازمان‌لیگ در مصاحبه رضا رشیدپور با این جمله که «تاج کارگزار باند اصفهانی‌ها است»، مجبور به دلجویی شد و طی مصاحبه‌ای از وی عذرخواهی کرد. البته قبل از این مسأله تاج در یک گفت‌وگو بحث«باند آذری‌ها» را در فدراسیون فوتبال پیش کشید، باندی با عضویت شهرام دبیری، علیرضا اسدی و فریدون اصفهانیان! ظاهرا افشای این باندبازی‌ها مسئولان فدراسیون را به جان‌یکدیگر انداخته است.

باند اصفهانی‌ها وجود دارد

با این‌که هیچ‌کدام از مسئولان باندبازی در فدراسیون را تأیید نمی‌کنند، شهرام دبیری عاصی از مطرح شدن باند آذری‌ها توسط تاج، وجود «باند اصفهانی‌ها» را تأیید می‌کند. او می‌گوید: «کدام باند؟ اصفهانیان، زنجانی است، اسدی بچه‌تهران و من تبریزی هستم! شاید هر ٣ ما زبان آذری را بلد باشیم اما همه می‌دانند که هیچ ارتباطی با هم نداریم. ما نباید به خاطر این‌که اصل یک موضوعی را از بین ببریم، مسأله بیهوده دیگری را مطرح کنیم! همه اینها درحالی است که باند اصفهانی‌‌ها واقعا وجود دارد!»

تاثیرپذیری از اصفهانی‌ها

در تمام ماه‌های گذشته همه به دنبال این بودند که آیا اصفهانی‌های فوتبال مستقیما بر فوتبال ایران تاثیرگذار هستند یا خیر. دبیری به این پرسش پاسخ می‌دهد: «مستقیما که خیر، ‌ هیچ‌کدام از مدیران اصفهانی فوتبال خودشان شخصا کاری نمی‌کنند اما زیرمجموعه‌های این مدیران در فدراسیون تاثیرگذار هستند و نفوذ خوبی دارند. به‌طورکلی می‌توان گفت فدراسیون از باند اصفهانی‌ها تاثیرپذیری دارد.»

حادثه ویژه

عضو هیات ‌رئیسه فدراسیون فوتبال در ادامه به اتفاقات هفته پایانی لیگ‌چهاردهم اشاره می‌کند و می‌گوید: «نمونه بارز اتفاقاتی که رد پای اصفهانی‌ها در آن دیده می‌شود، بازی‌سال گذشته تراکتورسازی و نفت است. همه می‌دانند چه اتفاقاتی افتاد اما هیچ‌کس برخوردی نکرد. شخصا نامه‌نگاری‌های زیادی درباره آن بازی پر از شبهه انجام دادم اما به جایی نرسید؛ انگار که هیچ‌اتفاقی رخ نداده است. به نظر شما چرا این اتفاقات رخ می‌دهد؟»

داوری‌های مشکوک

دبیری در بخش دیگری از صحبت‌هایش با «شهروند» به داوری‌های پراشتباه مسابقات لیگ‌برتر اشاره می‌کند: «من واقعا نگران داوری فوتبال ایران هستم. در جلسات هیات‌رئیسه بارها درباره داوری‌ها صحبت کردیم اما اتفاقی رخ نداد. موضوع جالب برایم این است که باشگاه‌های اصفهانی از داوری‌ها سود می‌برند و تیم‌های دیگر ضرر می‌کنند. اتفاقاتی هم رخ می‌دهد که مرا مشکوک‌تر می‌کند. مثلا این‌که برای بازی تراکتورسازی و پرسپولیس محسن ترکی را انتخاب می‌کنند و او اشتباهات عجیبی علیه تراکتورسازی می‌کند. این اتفاق، عجیب نیست؟ من در جلسه هیات‌رئیسه این بحثرا پیگیر می‌شوم و به‌عنوان یک‌ آذری‌زبان از حق تراکتورسازی دفاع می‌کنم. امیدوارم فوتبال ایران به سمت و سویی برود که مشکلاتش کم و کمتر شود و دیگر شاهد این نباشیم که حق تیم‌هایی که پشتیبان ندارند، خورده شود. متاسفانه این مسائل ما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.»