به زودی جلسه ۱ + ۴۵ برگزار می‌شود! اسدی دبیرکل فدراسیون دست به کار شده با پیشنهاد اصفهانیان و اعضای کمیته داوران قرار است در روز۲۱ شهریور ماه با ۴۵ داور لیگ برتر جلسه هم اندیشی برگزار کند. پنج هفته نخست لیگ برای داوران خیلی سخت گذشت!این بار گلایه تیم‌ها از داوران جوان و بی تجربه لیگ نبود! بلکه هرچه سرو صدا به پا شد از داوران نام آشنایی بود که برای کمیته داوران وزنه محسوب می‌شدند. اعتراض از همه شهرهای ایران به گوش می‌رسید و همین نکته مسوولان داوری را نگران کرد. داوران به ترتیب به صف شدند و تک تک از گردونه مسابقات حذف می‌شدند! از فغانی گرفته تا دیگر داورانی که در سال‌های گذشته جایزه بهترین‌ها را از آن خود کرده بودند. این اتفاق باعثبه صدا در آمدن زنگ خطری شد تا کمیته داوران به فکر راه حل باشد. وقفه پیش آمده در لیگ برتر بهترین زمان موشکافی برای پی بردن به ریشه ماجرا است. باید اصل ماجرا را پیدا و در نهایت فکری برای ریشه کن کردن آفتی که به جان جامعه داوری افتاده کرد.

کمیته داوران نخستین قدم را جلسه هم اندیشی می‌داند. نشستی که دلایل ناکامی‌های این فصل داوری واکاوی شود. برای همین هم جلسه ۱ + ۴۵ را پیشنهاد کردند. یعنی اسدی دبیرکل فدراسیون رو درروی داوران بنشیند و درباره اتفاقات افتاده حرف بزند. در این نشست باید مشخص شود که اشکال کار کجاست. البته مسوولان کمیته داوران برای اینکه داوران برتر انگیزه بگیرند هم یک راه حل اندیشیده‌اند. یک ماه از عمر داوری لیگ پانزدهم گذشته و در این مدت داورانی قضاوت کردند که قضاوت‌های آنها کمترین سرو صدا را داشته است. برای این داوران از طریق نامی نو اسپانسر جدید داوری هدایایی را در نظر گرفتند.

طبق تصمیم کمیته داوران قرار است به پنج داور برگزیده، نفری یک سکه طلا بدهند. نکته قابل توجه این است که محسن ترکی در بین داوران لیگ برتر از لحاظ کمیته داوران داور ماه انتخاب شده است. در بین برگزیده‌ها داوران مشهدی بیشترین سهم را دارند اما داوران تهرانی در بین داوران انتخاب شده نیستند. با توجه به انتخاب کمیته داوران محسن قهرمانی برای قضاوت بازی دربی اصفهان، یدا… جهانبازی برای قضاوت بازی استقلال و ذوب در بین داوران برگزیده هستند، همچنین سه کمک داور(سعید زارع برای حضور موفق در بازی پرسپولیس و پدیده، تورج عیوض محمدی برای بازی نفت تهران و ملوان و رضا سخندان برای بازی فولاد و پرسپولیس) جزو برگزیده‌های کمک داوری لیگ هستند ضمن اینکه ترکی نیز داور ماه انتخاب شده است.

در این انتخاب‌ها سعید زارع و یدا… جهانبازی از استان چهارمحال و بختیاری هستند، محسن ترکی، محسن قهرمانی و رضاسخندان از خراسان و تورج عیوض محمدی از زنجان حضور دارند و در بین این اسامی خبری از داوران و کمک داوران تهرانی نیست. به هرحال کمیته داوران در جلسه‌ای که برگزار کردند این داوران را برگزیده‌اند و در نهایت روز۲۱ شهریور با حضور اسدی از آنها با اهدای یک سکه قدردانی می‌کنند. هر چند که به نظر می‌رسد در این انتخاب‌ها دلخوری نیز بین داوران به وجود بیاید. جلسه ۱ + ۴۵ با هدف رفع اشکالات داوری و هم اندیشی برای تعیین راه حل‌های مناسب برای ادامه راه برگزار می‌شود و کمیته داوران امیدوار است که این هم اندیشی در نهایت نتیجه مثبتی برای ادامه لیگ داشته باشد و داوری‌ها کمتر در لیگ سرو صدا به پا کند!