فصل پانزدهم لیگ‌برتر با ظاهری آرام آغاز شد، اما مشکلات زیرپوستی استقلال و پرسپولیس رنگ آرامش به خود نگرفت و همچنان کسی به فکر ریشه‌های عطش گرفته بزرگترین تیم‌های ایران نبود و آبی بر آن ریخته نشد. سختی‌ها با این دو تیم به فصل نو آمدند و یکی دشوارتر از دیگری روزهای ضعف و بی‌جانی را پشت سرمی‌گذارند تا شاید تدبیری اساسی مرهم بر مشکلات سرخابی‌ها بگذارد.

بدهی‌های سنگین این دو تیم به بازیکنان خارجی‌شان سنگ بزرگی‌ست که پیش روی آنهاست. اعداد و ارقامی که با تغییر فصل‌ها بیشتر و بیشتر از قبل می‌‌‌شوند. استقلال با لیست پنج شش نفره طلبکاران خارجی اش و پرسپولیس با دو سه نفر بیشتر از رقیب دیرینه جلوی آن. بدهی‌هایی که یقه این دو باشگاه را گرفته و راه نفس را بر آنان تنگ کرده است؛ شکایت مسافرین استقلال و پرسپولیس به فیفا و خطر کسب امتیاز و حتی در یک گام عقب‌تر از آن، پرداخت این بدهی که خواهی نخواهی بر پیشانی مسئولانش نوشته شده است.

اما تمام خطر این بدهی‌ها به احتمال کسر امتیاز خلاصه نمی‌شود، بر طبق قوانین جدید فیفا باشگاه‌هایی که میزان بدهی‌ و شاکیانشان بیشتر از حد مصوب باشد، از نقل و انتقال جدید منع می‌شوند، چرا که توان پرداخت حق و حقوق بازیکنان جدید را نیز نخواهند داشت؛ باشگاه به نوعی ورشکسته اعلام می‌شود تا زمانی که از بحران مالی خارج شود. اتفاقی که کم و بیش برای استقلال و پرسپولیس در حال وقوع است و سال به سال بر تعداد طلبکارانشان افزوده می‌شود؛ دو باشگاه پرطرفدار که کسی نمی‌داند اگر روزی این قانون فیفا شامل حالشان شود چه اتفاقی خواهد افتاد.

طلبکاران سرخ از برزیل تا بروکینافاسو

از هر سوی دنیا یک طلبکار در لیست پرسپولیس پیدا می‌شود، از برزیل تا بورکینافاسو و مقدونیه. مردانی که برخی از آنها مدت‌هاست از ایران رفته‌اند اما پرونده حساب و کتابشان با پرسپولیس هنوز باز است.

۵۵ هزار دلار

ولاتکو که حالا در لیگ مالزی به میدان می‌رود، از آن دست بازیکنانی بود که کارش به فیفا و شکایت از سرخپوشان رسید؛ او با ۵۵هزار دلار بستانکاری ایران را به مقصد مقدونیه ترک کرد و بند این مشکلات تا فصل پانزدهم همچنان دور پای پرسپولیس است.

۳۷ هزار دلار

سکوبرت مدافع مالیایی سه فصل پیش سرخپوشان نیز همچنان پرونده شکایتش در فیفا مفتوحه است؛ این بازیکن که سابقه حضور در موناکو را هم داشت، به همراه مامادوتال از باشگاه سابق خود به مراجع رسمی اعتراض کرد بلکه به ۳۷ هزار دلار حق و حقوقش برسد؛ مبلغی که باشگاه پرسپولیس بر سر آن در حال چانهزنی‌ست.

۶۷ هزار دلار

بازیکن برزیلی پرسپولیس، تیاگو فراگا ابتدا شکایت خود را به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران برد که با اعلام رای به لزوم پرداخت ۶۷هزار دلار از طرف پرسپولیس، تصمیمی دیگر گرفت و راهی فیفا شد. هافبک سابق قرمزها دو فصل را در این تیم بوده و بعد از آن به مدت یک سال به پاس همدان پیوست.

۵۰ هزار دلار

مارکوپروویچ هافبک چپ سرخپوشان که تنها یک نیم فصل در زمین دیده شد، قصد جدا شدن از باشگاه را داشت که به علت بی‌پولی نیم فصل بعدی را هم ماند و در تمرینات شرکت کرد، اما دست آخر هم چیزی عایدش نشد و با جیبی خالی و طلبی ۵۰ هزار دلاری از هم‌بازی‌هایش در این تیم خداحافظی کرد.

۱۲۰ هزار دلار

مبلغی که ماما دوتال از پرسپولیس طلب کرده ۱۲۰ هزار دلار است به اضافه ۵درصد جریمه و حق وکالتی که به وکیلش پرداخت شده؛ پرسپولیس هرگز این میزان بدهی را قبول نداشته و پرونده‌شان همچنان در حال پیگیری‌ست.. ماجرای شکایت این بازیکن بورکینافاسویی سابقا سرخپوش در فصل گذشته حسابی تن پرسپولیسی‌ها را لرزاند و خطر کسر امتیاز موقتا از بیخ گوش آنها گذشت. این باشگاه با مدافع سابق خود توافق کرده تا مبلغ را قسط ‌بندی کند؛ مامادوتال هم اعلام کرد در صورتی توافق خود را اعلام می‌کند که آنها مبلغ ۲۰هزار دلار را تا تاریخ مورد نظر پرداخت نمایند.

۸۰ هزار دلار

مارکو سپانوویچ با شکایت ۴۰ صفحه‌ای خود از باشگاه سابقش مشهور است. او که دلی خون از سرخپوشان دارد، انتقام ممنوع‌الخروجی خود به هنگام بیماری همسرش را با طلبش می‌گیرد. این بازیکن ۸۰ هزار دلار از مبلغ قرارداد خود را گرفته و در انتظار ۱۲۰ هزار دلار دیگر آن است.

۲۵۰ هزار دلار

روبرتو سوسا که با مصدومیت از دایره سرخ جدا شد ۲۵۰ هزار دلار طلب را در پرونده قرمزها نوشت. نامه‌های شکایت این بازیکن برزیلی سرگردان راهی آدرسی دیگر می شدند و باشگاه پرسپولیس به دلیل دریافت نکردن این نامه‌ها از فیفا و سوسا فعلا مهلت خواسته است.

۷۰۰ میلیون تومان

اشپیتیم آرفی، مهاجم سال‌های ۸۸ تا ۹۰ سرخپوشان هم برای دریافت حق و حقوقش صبوری به خرج داد اما هنوز طلب وی به درستی پرداخت نشده است و با توجه به این که پرونده این بازیکن آلبانیایی هنوز به مرحله کسر امتیاز نزدیک نشده، بعید است به این زودی‌ها دستش به پول برسد.

بندهای پیچیده بر پای استقلال

استقلال هم حال و روز بهتری از قرمزها ندارد، شاکیانی که شاید تعدادشان کمتر از مدعیان پرسپولیس باشد اما با رقم‌هایی سنگین شاهین ترازو را تقریبا به وسط می‌آورد. بازیکنانی که گاه حتی برای استقلال نجنگیده‌اند اما با جذب اشتباه و بی‌تدبیری تنها چیزی که برای آبی‌ها آوردند بدهی بود و دیگر هیچ.

۳۷۰ هزار دلار

رودریگو توزی، هافبک برزیلی آبی‌پوشان رقم بالایی را در پرونده بدهی‌های استقلال ثبت کرده است. ۳۷۰ هزار دلاری که پس از شکایت او به فیفا به ۴ قسط تقسیم شد و مسئولان استقلال از بیم کسر امتیاز ۵۰ هزاردلار اول را پرداخت کردند اما بدقولی‌های بعد از آن توزی را دوباره وادار کرد دست به دامان فیفا شود.

۱۷۰ هزار دلار

لیام ردی گلر استرالیایی باشگاه استقلال که تنها یک نیم فصل در ایران بود و حتی در یک بازی رسمی هم اثری از او دیده نشد، اما با طلب ۱۷۰ هزار دلاری از آبی‌های پایتخت در صف شاکیان ایستاده است.

۶۰ هزار دلار

تونی کاروالیو بازیکنی برزیلی که دو فصل گذشته پیراهن آبی بر تن می‌کرد؛ او سال ۱۳۹۳ از استقلال جدا شد و مبلغی حدود ۶۰هزاردلار در کاسه بدهکاری‌های این تیم گذاشت.

۱۵۰ هزار دلار

گوران لاوره هافبک صرب که کمتر از یک نیمه برای استقلال بازی کرد یکی دیگر از شاکی هاست. لاوره که با قلعه‌نویی روزهای سختی داشت، دست آخر ۱۵۰ هزار دلار دیگر بر بدهی‌های باشگاه آبی‌ها افزود.

۱۵۰ هزار دلار

الماس سیاه استقلال، ساموئل هافبک انگلیسی که سه سال در این باشگاه به میدان رفت دست آخر با ۱۵۰ هزار دلار به جمع طلبکاران آبی پیوست. او البته از شکایتش به فیفا ناراضی است.

۲۰۰ هزار دلار

هلمکه، هافبک دورگه برزیلی - آلمانی فصل گذشته به استقلال آمد و با مصدومیت آواز جدایی اش خوانده شد. بازیکنی که ۲۰۰ هزار دلار ناقابل برای استقلال خرج برداشت.