لوئیز فن خال سرمربى منچستریونایتد در منطقه اى خوش آب و هوا در کشور پرتغال از ویلایى باشکوه و لوکس برخوردار است و این موضوع مى تواند تصمیم گیرى او براى کناره گیرى از فوتبال را تا حدودى آسان تر نماید، لوئیز فن خال در روزهاى اخیر در یک کنفرانس خبرى اعلام نمود که به همسرش در سال هاى گذشته قول داده بوده که در سن ۵۵ سالگى از فوتبال جدا گردد، اما وى به زودى ۶۴ ساله خواهد شد و به همین دلیل در سال ۲۰۱۷ و بعد از پایان قراردادش با منچستریونایتد از فوتبال براى همیشه کناره گیرى خواهد نمود.

اینکه لوئیز فن خال کناره گیرى خود از فوتبال را در انتهاى دو فصل دیگر علنى نموده، نشان مى دهد که وى از برنامه خاصى براى منچستریونایتد در دومین سال حضور خود در این تیم برخوردار است، برنامه اى که مى بایست متضمن موفقیت شیاطین سرخ باشد. در سال اول اما شرایط به گونه اى دیگر بود و لوئیز فن خال تنها وظیفه داشت که بعد از پایان دوران فاجعه بار دیوید مویس، غرور از دست رفته را به شیاطین سرخ بازگرداند.

باید ادعا نمود که این ژنرال هلندى در انجام وظایف خود در اولین تجربه خود در لیگ برتر جزیره، با رساندن منچستریونایتد به رده چهارم جدول رده بندى این رقابت ها و راهیابى به لیگ قهرمانان اروپا موفق بوده است. البته براى لوئیز فن خال همچنین اثبات این موضوع به فوتبال جزیره که وى مى تواند در جذب بازیکنان با کیفیتى نظیر آنخل دى ماریا و رادامل فالکائو به اولدترافورد موفق باشد، نیز اهمیت خاصى داشته و حال این غرور بازیافته زمان لازم را در اختیار لوئیز فن خال جهت برنامه ریزى براى فاز دوم حضور خود در منچستر قرار داده است. این سرمربى هلندى همچنین سرمایه گذارى بلند مدتى را بر روى بازیکنان جوانى نظیر دالى بلیند و آندر هررا در اولین سال حضور خود در اولدترافورد انجام داده و حال در دومین فصل حضور خود به فکر تشکیل تیمى مطابق با فلسفه و ایده هاى خود مى باشد.

جذب باستین شواین اشتایگر بهترین مثال در این زمینه است و این هافیک آلمانى مى تواند با اضافه شدن به خط میانى منچستریونایتد، به خوبى تعادل لازم بین تجربه و پتانسیل جوانى را به ترکیب تیم باز گرداند. هرراى اسپانیایى که براى افزایش اقتدار به خط میانى شیاطین سرخ جذب شده بود، در حقیقت با وجود عملکردى خوب در اولین فصل حضور خود در جمع شیاطین سرخ، بازیکن کم تجربه اى در سطح بالاى فوتبال محسوب مى گردد و حال با جذب شواینى از آزادى لازم براى تسریع در تبدیل شدن به بازیکنى بزرگ برخوردار خواهد شد.

از جذب شواین اشتایگر علاوه بر تاثیر بر عملکرد هررا مى بایست تاثیرى مثبت بر روى همه تیم را انتظار داشت. منچستریونایتد در فصل گذشته بیشتر همانند تیمى شامل بازیکنان با استعداد و با انگیزه بود که از تجربه کافى برخوردار نبودند و شواین اشتایگر حال وظیفه دارد پروسه پختگى این بازیکنان جویاى نام را تسریع بخشد. بر طبق ادعاهاى لوئیز فن خال شیاطین سرخ از حضور بازیکنان خلاقى نظیر ادان هازارد، سرخیو آکوئرو یا لیونل مسى برخوردار نیست و چنین کمبودى سبب تضعیف این تیم در مقابل بزرگان اروپایى خواهد بود. به همین دلیل ممفیس دیپاى به مبلغ ۳۵ میلیون یورو ازآیندهوون جذب گردیده تا راه حلى براى این موضوع باشد. اما این هلندى ۲۱ ساله نیز همانند هررا نیازمند زمان براى پیشرفت است و شاید به همین خاطر فن خال در حال حاضر به دنبال جذب بازیکنى با تجربه نظیر پدرو از بارسلونا است، تا دیپاى بتواند در اولین فصل حضور خود زیر سایه یک مهاجم کنارى با تجربه تر آموزش دیده و پیشرفت نماید.

اگر منچستریونایتد موفق به جذب پدرو گردد، در آن صورت این تیم به طور دقیق به میزان فصل گذشته براى جذب بازیکنان جدید هزینه نموده است، البته دست لوئیز فن خال براى انجام سرمایه گذارى هاى بیشتر براى به خدمت درآوردن بازیکنان بیشتر کاملا باز است و سیاست این تیم در بازار نقال و انتقالات تابستان جارى بر مبناى تشکیل یک تیم قوى متمرکز شده و بسیار هدفمندتر به نظر مى رسد، در حالى که فعالیت این تیم در بازار نقل و انتقالات فصل گذشته بیشتر بر مبناى به رخ کشیدن قدرت اقتصادى قرار داده شده بود.

آنخل دى ماریا و رادامل فالکائو نمونه هاى روشنى براى اثبات چنین ادعایى هستند، این دو بازیکن هر دو فصل گذشته به عنوان دو انتقال بزرگ به کادر شیاطین سرخ اضافه گردیدند، اما در این تابستان فالکائو به تیم رقیب چلسى پیوسته و فروش دى ماریا به پاریس سن ژرمن به مبلغ ۶۳ میلیون یورو نیز قطعى به نظر مى رسد. این آرژانتینى فصل گذشته به مبلغ خیره کننده ۷۵ میلیون یورو از مادرید خریدارى شد، اما هرگز براى فلسفه و سیستم بازى لوئیز فن خال مناسب نبود. در حقیقت سران شیطین سرخ به نوعى از این ستاره آرژانیتنى براى اثبات پتانسیل بالاى اقتصادى خود بهره بردند.

به نظر مى رسد که فن خال تنها در دو پست دیگر نیاز به تقویت تیم خود دارد، در پست دفاعى میانى جذب مدافعى قابل اطمینان بسیار ضرورى است و در پست خط حمله نیز بعد از جدایى روبین فن پرسى و فالکائو هنوز بازیکنى براى پر کردن خلا ناشى از خروج آنها جذب نگردیده است. با این وجود لوئیز فن در کنفراس خبرى اخیر خود جذب مهاجمى جدید براى تیم را چندان ضرورى تشخیص نداده است. به هر حال لوئیز فن خال فصل جدید رقابت هاى لیگ برتر جزیره را با اعتماد به نفرات حاضر در کادر خود و با ریسک عدم جذب مهاجمى جدید آغاز خواهد نمود و امیدوار است که بتواند در انتهاى فصل بالاتر از رقیبان سرسخت خود، بار دیگر بعد از دو فصل غیبت، منچستریونایتد را به نقطه اوج فوتبال جزیره بازگرداند و در واقع توقعى دیگر نیز از این ژنرال هلندى نمى رود.