دفتر تاریخ را اگر قدری ورق بزنیم، به دورانی می رسیم که محمدرضا پهلوی در رأس قدرت است اما به دلیل مسائلی، نخست وزیر خودرأیی به نام محمد مصدق دارد. محمد مصدق که با حمایت های مردمی به این جایگاه رسیده است تمامی تلاش خود را می کند تا از این حمایت استفاده کرده و استبداد حکومت آن دوران را کاهش دهد.

همین مسئله باعثمشاجراتی میان شاه و مصدق می شود. شاه اصلا مایل نیست که مصدق در رأس باشد اما از سویی نمی توان نظر مردم را نادیده گرفت. لذا کودتایی تنظیم می شود. شاه از کشور خارج می شود، کشور انگلیس و امریکا در عملیاتی شهری ساختمان های دولتی و از جمله محمد مصدق را بازداشت می کنند و شاه به ایران بازمی گردد و همه مردم راضی هستند!

بسیاری از تحلیل گران معتقدند که مصدق در آن زمان به دلیل بی توجه شدن به منبع حمایت های مردمی اش و خودرأیی بالای خود نتوانسته در لحظات بحرانی حامیان خود را در کنار خود ببیند. منبع این حمایت ها را بسیاری از تحلیل گران، آیت الله کاشانی می دانستند که در پیامی مصدق با این مضمون گفته بود:

تا وقتی مردم از من حمایت می کنند هیچ کسی نمی تواند من را عوض کند.

اما تقریبا پس از ۶۰ سال، در ورزش ایران اتفاقی می افتد که شباهتی بی نظیر به این واقعه دارد. یک مربی پرتغالی به نام کارلوس کی روش وارد کشور می شود و با قراردادی میلیاردی، مربیان ایرانی به گوشه ای نهاده شده و این مربی خارجی سکان امور فوتبال ایران را به دست می گیرد. در این سال ها تمام تلاش خود را می کند تا حمایت مردمی را کسب کند هرچند نتواند از اهداف مردم(مانند بالارفتن از گروه در جام جهانی و فینالیست شدن در جام ملت ها) برسد.

مردم از صعود تیم ملی به جام جهانی برزیل خوشحال می شوند و حمایت ها بالا می گیرد. در تمامی نظرسنجی ها مردم دوست دارند که کی روش به کارش ادامه دهد اما فدراسیون در این میان، سعی می کند تا پای این مربی را از گلیم فوتبال ایران خارج کند اما از سویی نمی توان نظر مردم را نادیده گرفت.

به نزدیکی های مسابقات مهم تیم ملی امید می رسیم. بعد از انقلاب ۵۷ تیم ملی نتوانسته به المپیک صعود کند. حبیب کاشانی از فدراسیون می خواهد که سردار آزمون و علیرضا جهانبخش را در اختیار تیم امید قراردهد اما کی روش با نهایت دیکتاتوری اعلام می کند که آزمون و جهانبخش با تیم ملی بزرگسالان راهی اتریش خواهند شد. و هنوز هم دعوا ادامه دارد و مشاجرات بالاگرفته است.

به نظر شما آیا باید منتظر کودتا در تیم ملی فوتبال باشیم یا کی روش به دیکتاتوری خودش ادامه خواهد داد و شاه(فدراسیون) سکوت خود را ادامه می دهد؟