پس از اینکه حمید درخشان پس از سال ها به آرزوی خود رسید و در راس کادر فنی پرسپولیس قرار گرفت، علی دایی که پرسپولیس را در ابتدای فصل با بازیکنان مورد نظر خود بسته بود از کار برکنار و از همان روز خبری از وی در فوتبال کشور به گوش نمی رسد جز شایعات حضورش روی نیمکت چند تیم و سپس تکذیب آنها توسط خودش. علی دایی که سرمربیگری را از تیم سایپا آغاز کرد، مهم ترین روزهای سرمربیگری خود را در نیمکت پرسپولیس حضور داشت که چندان برایش پرفروغ نبود. سرمربیگری در تیم ملی یکی دیگر از تجربه های سرمربیگری دایی بود که باز توفیق چندانی برایش در پی نداشت و تیم تحت هدایت وی موفق به حضور در جام جهانی ۲۰۱۰ افریقای جنوبی نشد.

به طور کلی عقیده ای که در مورد سرمربیگری شهریار وجود دارد این است که وی هیچ گاه نتوانسته در کسوت سرمربیگری فروغ دوران بازیگری اش را داشته باشد. علی دایی که در دوران فوتبالی خود چه در عرصه ملی و چه در عرصه باشگاهی جزو بهترین ها بود، هیچ گاه این موفقیت ها را نتوانست در قامت سرمربی تکرار کند. شاید نقطه آغاز سرمربیگری دایی دلیل این اتفاق باشد، زمانی که وی پس از یک تجربه شیرین بازیکن - مربی در سایپا با کمترین تجربه ممکن بزرگترین بار ممکن را بر دوش کشید و سرمربی تیم ملی فوتبال ایران شد.

تجربه تلخ تیم ملی، شروع بدی بر آغاز دوران طولانی مربیگری دایی بود و این تجربه نحس چندین سال با دایی همراه بود و وی هیچ گاه نتوانست خود را به عنوان یک مربی مطمئن به آن اندازه که مربیان دوران بازیگری اش از داشتنش در نوک خط حمله اطمینان خاطر داشتند، معرفی کند. حال چند ماهی از آخرین تجربه مربیگری دایی می گذرد و سرمربی سابق پرسپولیس پس از اینکه در میانه نیم فصل اول از سمتش برکنار شد، سکوت سنگینی اختیار کرده و جز حضور در مراسم های فوتبالی معتبر خبر فوتبالی دیگری در موردش شنیده نمی شود.

گرچه نام دایی نیز به عنوان یکی از جانشین های خطیبی در تیم تراکتورسازی مطرح است ولی مطمئناً در شرایط فعلی قبول این سمت از جانب شهریار بسیار بعید به نظر می رسد. خود دایی نیز در محافل غیر رسمی عنوان کرده که فعلا قصد قبول هدایت هیچ تیمی را ندارد. حال باید دید حضور دوباره این اسطوره فوتبال ایران روی نیمکت یک تیم کی و چه تیمی خواهد بود؟ شاید هم چنین اتفاقی دیگر نیافتد و علی دایی عطای نشستن روی نیمکت یک تیم و مشکلات و حواشی آن را برای همیشه به لقایش بخشیده است.