مهدی مهدوی‌کیا که دیروز میهمان برنامه ورزش و مردم بود، اظهار داشت: من در زمانی که درس می‌خواندم به ورزش و فوتبال علاقه زیادی داشتم اما از زمان دبیرستان به سمت فوتبال رفتم و درگیر اردوهای تیم ملی شدم.

وی با ابراز خوشحالی از اینکه توانسته فوتبالیست بزرگی شود، افزود: از دوران کودکی تمام بچه‌ها یک آرزو دارند. یکی می‌خواهد دکتر شود و برخی هم خلبانی یا مهندسی آرزوی‌شان است اما من از دوران کودکی در کنار درس، ورزش را دوست داشتم. تا سن ۱۳ سالگی تمام ورزش‌های توپی را در مدرسه انجام می‌دادم اما از این سن به بعد راهم را با فوتبال جدا کردم و به سمت این ورزش آمدم.

بازیکن پیشین تیم فوتبال پرسپولیس با بیان اینکه زمان فوتبالیست شدنش این حرفه شغل محسوب نمی‌شد، خاطرنشان کرد: آن زمان هرکسی به سمت فوتبال می‌رفت باید شغلی هم در کنارش می‌داشت تا بتواند درآمدی داشته باشد. با این شرایط من تصمیم گرفتم با اینکه فوتبال شغل نبود سمت این ورزش بروم و خوشبختانه موفق هم شدم اما اکنون شرایط اینگونه نیست و فوتبال یک شغل محسوب می‌شود. اکنون هرکسی که فوتبالیست شود می‌تواند آینده‌اش را تضمین کند.

مهدوی‌کیا درباره حضور ۱۱ ساله‌اش در فوتبال آلمان گفت: من هشت سال در تیم هامبورگ بازی کردم که بهترین دوران ورزشی‌ام بود. سعی کردم در هامبورگ بهترین بازی‌هایم را انجام دهم و رابطه خوبی هم با هواداران داشتم. یک احترام متقابل بین من و هواداران بود. برای هر تمرین ما دو تا سه هزار نفر تماشاگر می‌آمد و زمانی که بازیکنان خسته تمرین بودند و می‌خواستند زودتر به خانه برگردند تا برای تمرین بعدازظهر آماده شوند، من در زمان تمرین می‌ماندم و با تمام هواداران صحبت می‌کردم، عکس یادگاری می‌گرفتم و سعی داشتم وقتم را اینگونه بگذرانم.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا هواداران هامبورگ علاقه زیادی به بازی این بازیکن داشتند، اظهار داشت: مدت‌ها بود که هامبورگ یک بازیکن سرعتی نداشت و زمانی که من به این تیم رفتم و از جناحین نفوذ می‌کردم هواداران هیجان‌زده می‌شدند. وقتی من پا به توپ می‌شدم همه هواداران ایستاده بازی را تماشا می‌کردند و با صدا زدن نامم، مرا تشویقم می‌کردند. این موضوع برای خودم هم بسیار جالب بود و به من انگیزه زیادی می‌داد.

بازیکن پیشین تیم فوتبال هامبورگ درباره اینکه آیا هنوز هم با هواداران این تیم ارتباط دارد یا نه، گفت: حدود دو ماه پیش که به آلمان رفته بودم دو بازی هامبورگ را از نزدیک دیدم. اتفاقاً در بازی هامبورگ و بایرن‌مونیخ به ورزشگاه رفته بودم که جزو بازی‌های خوب بود و آنجا هواداران را دیدم.

مهدوی‌کیا در خصوص خداحافظی زودهنگامش از تیم ملی نیز گفت: زمانی که نونهال بودم و به عنوان یک تماشاگر به ورزشگاه می‌رفتم، همواره می‌دیدم که تماشاگران بازیکنی را که سال‌ها در پرسپولیس و تیم ملی ستاره بوده به خاطر دیر خداحافظی کردن از فوتبال ملی و حتی باشگاهی هو می‌کنند و این روند تا زمانی که خودم فوتبالیست حرفه‌ای شدم ادامه داشت. من از این اتفاقات درس عبرت گرفته و با خود گفتم بهتر است در اوج از فوتبال ملی و باشگاهی خداحافظی کنم. شاید اگر این کار را نمی‌کردم مثل بعضی‌ها از سوی تماشاگران هو می‌شدم.

پیشکسوت فوتبال ایران درباره عملکرد ایران در جام ملت‌هایی که او در آنها حضور داشته است، گفت: من در چهار دوره جام ملت‌ها حضور داشتم. در سال ۹۶ با سرمربیگری محمد مایلی‌کهن تیمی رؤیایی داشتیم که حق‌مان قهرمانی بود اما در مرحله نیمه نهایی و در ضربات پنالتی مغلوب عربستان شدیم. در سال ۲۰۰۰ هم متأسفانه با وجود تیم خیلی خوبی که داشتیم نتوانستیم موفق ظاهر شویم و در مرحله حذفی مغلوب کره شدیم.

وی ادامه داد: جام ملت‌های ۲۰۰۴ بهترین دوره فوتبال ایران در این رقابت‌ها بود که متأسفانه با وجود اینکه بازی‌های عالی به نمایش گذاشتیم در نیمه نهایی مغلوب تیم چین شدیم و نتوانستیم راهی فینال شویم. ضمن اینکه در سال ۲۰۰۸ هم در مرحله حذفی مجدداً مغلوب کره جنوبی شدیم.

مهدوی‌کیا با تأکید بر اینکه خاطر شیرین و در عین حال تلخی از جام ملت‌های ۲۰۰۴ دارد، تصریح کرد: شب قبل از بازی با چین وقتی با گل‌محمدی هم‌اتاقی‌ام درباره این بازی صحبت می‌کردیم او گفت برای این بازی ایده‌ای در سر دارد. وقتی بازی به ضربات پنالتی کشیده شد یحیی پشت توپ رفت و ضربه خود را چیپ و در گوشه دروازه حریف زد که دروازه‌بان چین به راحتی آن را مهار کرد تا ما نتوانیم راهی فینال شویم. از شانس بد من و علی کریمی بعد از بازی ۱۲۰ دقیقه‌ای از ما دو نفر تست دوپینگ گرفته شد و همین مسئله باعثشد ساعت دو نیمه شب به هتل برگردم. وقتی وارد اتاق شدم، دیدم که گل‌محمدی بالش را روی سرش کشیده و در این لحظه به او گفتم این بود ایده‌ای که در سر داشتی!

وی با تمجید از عملکرد ایران در جام ملت‌های استرالیا تأکید کرد: جا دارد به ملی‌پوشان و کادر فنی این تیم تبریک بگویم که با انجام بازی‌های خوب دل مردم را شاد کرده‌اند. تیم ملی در این رقابت‌ها خیلی با برنامه و هدف‌دار ظاهر شده است و اول به دنبال این است که گل نخورد و بعد به گل برسد.

مهدوی‌کیا یادآور شد: تیم ملی برای اینکه در مراحل بعدی قرعه بهتری داشته باشد باید در گروه خود سرگروه شود، اگرچه امارات حریف راحتی برای ایران در بازی آینده نیست.

وی افزود: تیم‌های استرالیا، ژاپن و کره جنوبی تیم‌های با کیفیت این دوره از بازی‌ها بوده‌اند که نباید عربستان و امارات را هم دست‌کم گرفت. ایران هم تیمی متشکل از بازیکنان با تجربه و جوان است که از وجود مربی بزرگ و با کارنامه‌ای بهره می‌برد و قطعاً می‌تواند یکی از مدعیان اصلی قهرمانی باشد.

پیشکسوت فوتبال ایران تصریح کرد: در بازی با امارات باید حتماً برنده شویم تا در مرحله حذفی با ژاپن روبه‌رو نشویم. امارات همواره مقابل تیم ملی ما بازنده بوده است اما این تیم فعلی آنها بسیار جوان و هماهنگ است. بازیکنان امارات از سن نوجوانی با هم بوده‌اند و حتی در المپیک و مرحله انتخابی جام جهانی هم با این تیم شرکت کردند. حالا آن تیم و با همان مربی راهی جام ملت‌ها شده و می‌بینید که عملکرد خوبی در این بازی‌ها داشته است اما با این حال من معتقدم این تیم را شکست خواهیم داد و سرگروه گروه‌مان خواهیم شد.

مهدوی‌کیا در پاسخ به این سؤال که چه آرزوهایی برای آینده خود در دوران مربیگری دارد نیز توضیح داد: هدفم این است که بعد از یادگیری دانش مربیگری وارد این عرصه شوم، چرا که معتقدم همیشه یک بازیکن خوب، مربی خوب نخواهد شد مگر اینکه دانش مربیگری خود را بالا ببرد. من دوست ندارم بدون دانش مربیگری وارد این عرصه شوم.

وی با اعلام اینکه چند پیشنهاد لیگ برتری را رد کرده است، ادامه داد: پرسپولیس تیم محبوب من از دوران بچگی بوده است و طبیعی است که آرزوی سرمربیگری این تیم را داشته باشم اما قبل از آن قصد دارم به آلمان رفته و با شرکت در دوره‌های پیشرفته مربیگری و کار در باشگاه هامبورگ صاحب دانش مربیگری شوم. ضمن اینکه سرمربیگری تیم ملی کشورم نیز از آرزوهای بزرگ من در شغل مربیگری است.

پیشکسوت فوتبال ایران با بیان اینکه در حال حاضر فقط یک هدف را دنبال می‌کند، گفت: چند وقتی است که ۱۵ بازیکن زیر ۱۱ سال را استعدادیابی کرده و آنها را زیر نظر دارم. هدفم این است که با این نفرات راهی یک تورنمنت بزرگ بین‌المللی شویم و در آنجا استعداد‌های کشورمان را به رخ بکشیم. این بازیکنان نونهال از سرمایه‌های فوتبال ایران هستند که در آینده از آنها زیاد خواهید شنید.

وی تأکید کرد: جدا از این نفرات زیر۱۱ سال چند استعداد جوان هم پیدا کرده‌ام که امیدوارم با کمک مسئولان و با حمایت آنها بتوانیم این استعداد‌ها را برای فوتبال ایران پرورش داده و در آینده در تیم‌های ملی از آنها بهره ببریم.

مهدوی‌کیا در خاتمه در مورد شرایط فعلی پرسپولیس نیز گفت: پرسپولیس در سال‌های اخیر فراز و نشیب زیاد داشته است و نتوانسته به ثبات لازم در نتیجه گیری برسد. جدا از آن تماشاگران هم دیگر به مانند گذشته از بازی‌های این تیم استقبال نمی‌کنند. هر چند این مسئله به یک معضل در فوتبال ایران تبدیل شده و یکی از دلایل مهمش هم برنامه‌ریزی نادرست زمان برگزاری مسابقات لیگ است.

وی در خاتمه اعلام کرد، علی کریمی در خصوص دلایل کناره‌گیری‌اش از کادر فنی تیم ملی چیزی به او نگفته است.