درخشش مانوئل نویر در سال گذشته و به ویژه جام جهانی ۲۰۱۴، نام او را در فهرست ۳ نفره نامزدهای توپ طلا قرار داده و طرفداران دو آتشه اش معتقدند که او باید بالاتر از رونالدو و مسی به این عنوان برسد. نویر با خروج های جسورانه و پا به توپ فوق العاده اش توانست اصطلاح دروازه بان - لیبرو را وارد ادبیات فوتبال کند.

ستاره بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان یک بار دیگر نشان داد که دروازه بان چه نقش بزرگی در موفقیت یک تیم دارد. با وجود این باید بدانید که نویر گران ترین دروازه بان دنیا محسوب نمی شود و در میان هم پست هایش افرادی هستند که دستمزد بالاتری از او می گیرند. این گزارش ۱۰ دروازه بان گرانقیمت دنیا را بررسی کرده است.

۱ - جو هارت(منچسترسیتی)؛ ۸ میلیون یورو

هارت سرانجام توانست مشکل دروازه بانی تیم ملی انگلیس را حل کند. او در سال ۲۰۰۶ به سیتی پیوست و بعد از سه دوره انتقال قرضی سرانجام در این تیم تبدیل به بازیکن شماره یک شد. هارت در آستانه تمدید قرارداد است که او را به گرانترین بازیکن پست خودش تبدیل می کند.

۲ - ایکر کاسیاس(رئال مادرید)؛ ۷.۹ میلیون یورو

کاسیاس با بازگشت به ترکیب اصلی رئال روزهای تلخ نیمکت نشینی را فراموش کرده. اولین بار مورینیو بود که کاپیتان رئال را بعد از بازگشت از مصدومیت دست نیمکت نشین کرد و حتی آنچلوتی هم در اولین فصل حضورش ترجیح داد از دیه گو لوپز استفاده کند ولی ایکر در فصل جدید دوباره به ترکیب اصلی برگشته.

او تا سال ۲۰۱۷ با رئال قرارداد دارد که در آن زمان ۳۶ ساله خواهد شد. البته کاسیاس هنوز نتوانسته به فرم چند سال قبل برگردد که بهترین دروازه بان جهان محسوب می شد.

۳ - مانوئل نویر(بایرن مونیخ)؛ ۷.۱ میلیون یورو

کسی نمی تواند سهم نویر را در قهرمان آلمان در جام جهانی انکار کند. او مثل نمایش چند سال اخیرش در بایرن در برزیل هم فوق العاده بود. در سال گذشته حرکات پا به توپ نویر هم به اندازه مهارهایش مورد توجه قرار گرفته. نویر به اعتقاد اکثر کارشناسان آماده ترین دروازه بان دنیاست و با حفظ این فرم احتمالا به زودی تبدیل به گران ترین دروازه بان دنیا خواهد شد.

۴ - جی جی بوفون(یوونتوس)؛ ۶.۹ میلیون یورو

بوفونسال ها به عنوان بهترین دروازه بان جهان مطرح بود و در ۳۶ سالگی هنوز یکی از بهترین هاست، به طوری که تیم ملی ایتالیا و یوونتوس نمی توانند از او چشمپوشی کنند. هر چند با ظهور دروازه بان های جوانی مثل نویر، بوفون مثل گذشته در مرکز توجهات نیست ولی نام او به عنوان یکی از بهترین دروازه بانان در تاریخ فوتبال ثبت خواهد شد.

۵ - پتر چک(چلسی)؛ ۶.۸ میلیون یورو

چک یکی از ستون های چلسی در موفقیت های سال های اخیر بوده و هر چند در فصل جاری موقعیتش در ترکیب اصلی را از دست داده ولی همچنان دستمزد بالاتری از جانشینش کورتوا دارد.

البته دروازه بان ۳۲ ساله چک با وجود دستمزد بالایش از این وضعیت راضی نیست و می خواهد به تیمی برود که دروازه بان شماره یک باشد. مشتریان این دروازه بان مطمئن هم کم نیستند و می دانند که او می تواند تا چند سال دیگر در اوج باشد.

۶ - تیبو کورتوا(چلسی)؛ ۶ میلیون یورو

دروازه بان بلژیکی ۲ سال در اتلتیکو مادرید انتظار کشید تا اینکه در فصل جدید توانست به دروازه چلسی برسد. البته دوران حضور قرضی اش در پایتخت اسپانیا بد نبود و توانست قهرمانی لالیگا و لیگ اروپا را تجربه کند.

مورینیو در فصل جدید کورتوا را به لندن برگرداند و حاضر شد از او به قیمت نیمکت نشین کردن پتر چک باتجربه در ترکیب اصلی استفاده کند.

نمایش مطمئن کورتوا قطعا یکی از دلایل صدرنشینی چلسی در لیگ برتر است. او قراردادش با تیم لندنی را تا سال ۲۰۱۹ تمدید کرده است.

۷ - داوید ده خئا(منچستریونایتد)؛ ۴.۶ میلیون یورو

ده خئا در سال ۲۰۱۱ از اتلتیکومادرید به منچستریونایتد پیوست و در شروع کار لغزش هایی هم داشت ولی دروازه بان اسپانیایی به تدریج با تجربه تر شد و حالا یکی از بهترین دروازه بان های لیگ برتر انگلیس است.

در فصل جاری او بارها جور خط دفاع شکننده یونایتد را هم کشیده و حتی بعضی از کارشناسان او را بهترین بازیکن این فصل منچستری ها می دانند. او قرار است به زودی قراردادش با یونایتد را تا سال ۲۰۱۹ تمدید کند که در این صورت به صدر جدول گرانترین دروازه بانان جهان نزدیک خواهد شد.

ده خئا در تیم ملی اسپانیا هم تهدیدی جدی برای کاسیاس به شمار می رود و دیر یا زود پیراهن شماره یک را به تن خواهد کرد.

۸ - هوگو لیوریس(تاتنهام)؛ ۳.۸ میلیون یورو

دروازه بان تیم ملی فرانسه در سال ۲۰۱۲ به تاتنهام پیوست و در این سال ها هرگز خط دفاعی مطمئنی را در برابر ندیده است؛ به همین خاطر مدیران باشگاه دستمزد او را بالاتر برده اند تا مانع جدایی این دروازه بان ناراضی شوند. لیوئریس تابستان گذشته قراردادش را تا سال ۲۰۱۹ با تاتنهام تمدید کرد.

۹ - کیلور ناواس(رئال مادرید)؛ ۳.۵ میلیون یورو

نمایش خیره کننده ناواس با کاستاریکا در جام جهانی، رئال مادرید را متقاعد کرد تا برای خرید او از لوانته ۱۰ میلیون یورو بپردازد. این بالاترین رقمی است که رئال تا به حال برای خرید یک دروازه بان هزینه کرده. با ورود ناواس، دیه گو لوپز ترجیح داد رئال را به مقصد میلان ترک کند، با وجود این دروازه بان کاستاریکا برای رسیدن به ترکیب اصلی هنوز رقیب سرسختی به نام کاسیاس دارد و همه می دانند نیمکت نشین کردن کاپیتان رئال چه کار سختی است.

۱۰ - سالواتوره سیریگو(پاری سن ژرمن)؛ ۳.۲ میلیون یورو

سیریگو که در سال ۲۰۱۱ به همراه خاویر پاستوره خریداری شد، یکی از اولین خریدهای مالکان قطری باشگاه بود. در روزهای اول گفته می شد که هدف از خرید سیریگو این بوده که پاستوره در پاریس احساس دلتنگی نکند ولی گذشت زمان نشان داد که لئوناردو، مدیر ورزشی وقت باشگاه در انتخابش اشتباه نکرده.

سیریگو در این سال ها یکی از بهترین های پاریس بوده و حالا بعد از بوفون، دروازه بان شماره دو تیم ملی ایتالیا محسوب می شود. او به تازگی قراردادش را تا سال ۲۰۱۸ تمدید کرده است.