به گزارش مشرق، برای خیلی از فوتبالی ها، لالیگا یعنی تیم بارسلونا، با آن بازیکن های بی نظیرش؛ مسی، سوارز، نیمار و دیگران، اما برای خود مردم «کاتالونیا»، منطقه ای در تکاپوی استقلال از دولت مرکزی اسپانیا، فوتبال و بارسلونا که تجلی فوتبال آن منطقه است، معانی دیگری هم دارد.

باشگاه بارسلونا در زمان دیکتاتوری ژنرال فرانکو یعنی در زمانی که مردم کاتالونیا آزادی استفاده از زبان و نشان های محلی شان را نداشتند، تنها نماد محافظ فرهنگ بود و این اصرار بر حفظ هویت کاتالونیایی اش تا جایی پیش رفت که آن را تبدیل به یکی از سمبل های مخالفت با دیکتاتوری کرد و حتی منجر به کشته شدن رئیس این باشگاه توسط دیکتاتوراسپانیا شد.

حالا یک جریان دیگر ملی گرا در کاتالونیا به راه افتاده است. بعد از هیاهوی چند هفته اخیر بر سر استقلال اسکاتلند از برتانیا، حالا نوبت به همه پرسی استقلال کاتالونیا از اسپانیا رسیده است که قرار است نهم نوامبر برگزار شود؛ البته این تصمیمی است که جدایی طلبان از آن سخن می گویند و دولت مرکزی با آن موافق نیست.

درگیری های سیاسی بر سر این همه پرسی در جریان است. این احتمال وجود دارد که نخست وزیر اسپانیا نتیجه همه پرسی را تایید نکند یا حتی بخواهد با برگزاری آن مقابله کند؛ اما این همه نگرانی ها نیست.

حالا اگر اسپانیا و کاتالونیا تبدیل به دو کشور مستقل شوند، قاعدتاً تیم بارسلونا نمی تواند به عنوان تیمی از «کشور کاتالونیا» در لیگ یک کشور خارجی(اسپانیا) بازی کند، اما تیم های فوتبال دیگر این منطقه(احیاناً کشور جدید) که در مقایسه با لیگ اسپانیا، نهایتاً می توانند عنوان لیگ محلات را بدست بیاورند، هم نمی توانند نقش رقبای لالیگایی را برای بارسلونا بازی کنند؛ ضمن این که اخیراً مدیر لیگ اسپانیا هم هشداد داده است که اگر همه پرسی به استقلال کاتالونیا منجر شود، تیم بارسلونا دیگر نمی تواند در لالیگا حضور داشته باشد؛ چراکه این کار نیاز به توافق های بین دولتی خواهد داشت.

به نظر می رسد برگزاری همه پرسی در کاتالونیا، باشگاه بارسلونا و بازیکنانش را در یک شرایط دشوار قرار داده است؛ «آنها باید یک تعادل دشوار بین هواداران داخلی شان که به دنبال استقلال کاتالونیا هستند و میلیون ها نفر هوادار خارجی که می خواهند بدون توجه به مسائل سیاسی بین دولت مرکزی اسپانیا و گردانندگان کاتالونیا، از تماشای بازی های بارسلونا با رقبایش بویژه دیدن ال کلاسیکو(دیدار بارسلونا و رئال مادرید) لذت ببرند، برقرار کنند.»

محافظه کاران در مادرید، پایتخت اسپانیا، اصرار دارند که همه پرسی استقلال کاتالونیا غیرقانونی است و انجام نخواهد شد؛ با این حال رهبر کاتانولیا «آرتور ماس» می گوید همه پرسی در روز شنبه برگزار خواهد شد. این وسط، تکلیف بارسا چه خواهد شد؟