گروه ورزشی مشرق -استقلال تا هفته هفتم لیگ برتر فوتبال بد نتیجه نگرفته بود؛ شاگردان امیر قلعه نویی از ۷ بازی خود - با ثبت شش پیروزی - صاحب ۱۸ امتیاز شده بودند تا صدرنشین جدول مسابقات باشند. با این حال شکست ۲بر صفر آنها در ایستگاه هشتم برابر نفت سبب شد تا صدر جدول را دودستی تقدیم تراکتورسازان کنند. بعد از این شکست بود که ژنرال آبی ها از ناآماده بودن ملی پوشانش انتقاد کرد و گفت:تمام بازیکنانی که برای تیم های کشورشان در برزیل بازی کردند الان شرایط خوبی دارند اما نمی دانم بعد از جام جهانی چرا بازیکنان ما فرق کرده اند؟ تحقیق کنید ببینید چه بلایی سر آنها آمده است در حالی که قبل از جام جهانی شرایط بسیار خوبی داشتند.استقلال بعد از شکست برابر نفت، شکست مقابل فولاد را هم تجربه کرد که البته این پایان کار نبود؛ استقلال در میان ناباوری هوادارانش جمعه به ذوب آهن هم باخت تا در ثبت شکست های پی در پی هت تریک کرده باشد.
البته ژنرال استقلالی ها بعد از شکست تیمش در ایستگاه دهم لیگ بیکار ننشست و از خجالت برخی ملی پوشانش محترمانه درآمد: ما در ۶ بازی اول با بازیکنانی کم ادعا مثل خرسندنیا و مگویان به میدان رفتیم و ۱۸ امتیاز گرفتیم، اما برخی بعد از جام جهانی نتوانستند به ما کمک کنند و بهتر است خودشان در مورد عملکردشان فکر کنند!

اینکه عملکرد ملی پوشان فوتبال ایران بعد از جام جهانی درباشگاه هایشان خوب بوده یا نه پرسشی است که با علم آمار می توان تا حدود زیادی به پاسخش رسید. حتی رسیدن به پاسخ این سوال که آیا فقط سرمربی استقلال از کیفیت بازی ملی پوشانش ناراضی است و یا سایر مربیان هم از ملی پوشانشان ناراضی هستند، دشوار نمی نماید. فقط کافی است سری به جدول عملکرد ملی پوشان بعد از جام جهانی برزیل زد و دید مربیان باشگاه چگونه از این بازیکنان در بازیهای بعد از جام جهانی بهره برده اند.

قابل تامل اینکه گفته می شود، مرد شماره یک کادر فنی استقلال از عملکرد ملی پوشی خاص ناراحت است و تلاش می کند با بهره گرفتن از افعال جمع در خطاب قرار دادن او مدیریتش را نشان دهد در حالی که از عملکرد سایر ملی پوشانش راضی است.

**نا آماده های مورد اعتماد
به گزارش مشرق، نیمی از بازیکنی که به برزیل سفر کردند، در لیگ برتر فوتبال ایران شاغل هستند و زیر نظر گرفتن عملکرد این ۱۲ بازیکن در شش تیم استقلال، پرسپولیس، ذوب آهن، سپاهان، تراکتورسازی و فولاد دشوار نیست. یک بررسی ساده نشان می دهد از میان بازیکنان یاد شده ۹ نفرشان در بیشتر بازیهای تیم هایشان حضور داشته اند، به عبارت ساده تر مربیانشان به آنها اعتقاد کامل داشته اند که در بازیهای لیگ برتر از آنها استفاده کرده اند. در این میان قاسم حدادی فر از ذوب آهن و احمد آل نعمه از تراکتورسازی در ۹ و ۱۰ بازی فصل وارد ترکیب اصلی تیم هایشان شده اند.

جالب تر اینکه در خود استقلال، امیرقلعه نویی ازهاشم بیگ زادهتا زمانی که مصدوم نشده بود(دقیقه ۵۵ بازی با نفت - هفته هشتم) به طور کامل استفاده می کرد. همان طور که مقابل ذوب آهن به هاشم در خط دفاعی اش بازی داد و این ملی پوش روی یک ضربه ایستگاهی دروازه اصفهانی ها را باز کرد. ضمن اینکهآندرانیک تیموریانوخسروحیدریهم در ۱۰ و ۸ بازی این فصل استقلال وارد زمین شدند. نکته قابل تامل اینکهحیدری طی ۴۹۶ دقیقه بازی برای آبی ها یک گل زده(هفته سوم مقابل پیکان) و ۳ پاس گل داده استتا حداقل از نظر آماری نشان دهد آماده بوده و نگرانی سرمربی تیم در مورد نا آماده بودنش چندان موردی ندارد.

در سپاهانرحمان احمدیکه قبل از جام جهانی چندان مورد توجه زلاتکو کرانچار سرمربی وقت این تیم قرار نداشت، شرایطش تغییر نکرد و این فصل هم زیر سایه شهاب گردان دروازه بان آماده نصف جهانی ها قرار گرفت. پس نیمکت نشینی رحمان نمی تواند ارتباطی با جام جهانی داشته باشد. هر چند که حسین فرکی بعد از حضور در سپاهان به رحمان روی خوش تری نشان داده است. در کنار اواحسان حاج صفیدیگر ملی پوش سپاهان در جناح چپ، این فصل، عصای دست کادر فنی تیمش است.احسان حتی در ایستگاه سوم لیگ از روی نقطه پنالتی دروازه استقلال را هم باز کرد.در جمع پرسپولیسی های ملی پوش،حسین ماهینیفقط دو هفته ابتدایی لیگ را بیرون ماند و پس از آن در ۷ بازی پی در پی با نظر مثبت علی دایی و حمید درخشان وارد میدان شد. ماهینیحتی در شکست ۳-۱ پرسپولیس مقابل تراکتورسازی(هفته هفتم) پاس تنها گل تیمش را به محسن بنگر داد. قرمزها در جام جهانیمحمد رضا خانزادهرا هم داشتند که البته انتخاب بیست و چهارم کارلوس کی روش پرتغالی به حساب می آمد تا شانسی برای بازی کردن نداشته باشد. این مدافع از جمله بازیکنانی بود که قبل از جام جهانی در ذوب آهن عملکردی قابل تقدیر داشت.خانزادهاین فصل به پرسپولیس بازگشت و چهار هفته ابتدایی لیگ را بازی کرد اما پس از آن هرگز به ترکیب تیم قرمزها، حتی به عنوان بازیکن ذخیره راه پیدا نکرد تا اینکه در ایستگاه دهم با تشخیص کادر فنی ۲۸ دقیقه برابر استقلال صنعتی به میدان رفت.

امیر حسین صادقیمدافع ملی پوش استقلال وبختیاررحمانیاز فولاد آخرین بازماندگان لیست بازیکنان ملی پوش سفرکرده به برزیل هستند که فوتبالشان را در لیگ برتر دنبال می کنند. صادقی همان ابتدای فصل مصدوم شد تا بعد از عمل جراحی از هفته هفتم به ترکیب استقلال اضافه شود. قابل تامل اینکهپس از اضافه شدن صادقی به ترکیب خط دفاعی استقلال آبی ها در هر سه بازی پیش روی خود شکست خوردند!
و اما بختیار رحمانی هافبک فصل پیش فولاد؛ این بازیکن که یکی از مظنونین کارت معفیت سربازی است مثل صادقی، لیگ را با مصدومیت آغاز کرد و بعید است که به این زودی ها در مستطیل سبز آفتابی شود.

به هر حال از نگاه آمار، به جز سرمربی استقلال، که از شرایط پس از بازگشت ملی پوشانش از جام جهانی راضی نیست، سایر مربیان شاغل در لیگ برتر، تقریبا از اکثر ملی پوشانشان با یکی دو استثنا راضی هستند و از آنها استفاده می کنند. هر چند کهژنرال استقلالی هادر عمل با توجه به زبان گویای آمار، کردارش با آنچه که بیان می کند تفاوت دارد.

جدول عملکرد ملی پوشان شاغل در لیگ برتر بعد از جام جهانی
ردیف بازیکن تیم پست تعداد بازی حضور در ترکیب اصلی مجموع دقایق بازی گل زده / خورده توضیح
۱ احمد آل نعمه تراکتورسازی مدافع ۱۰ ۱۰ ۸۲۵ - به یکی از ستونهای دفاعی تیمش تبدیل شده است
۲ قاسم حدادی فر ذوب آهن هافبک ۹ ۹ ۸۱۰ - فقطدر بازی با استقلال ۳ اخطاره بود
۳ هاشم بیگ زاده استقلال مدافع ۹ ۸ ۷۳۰ ۱ هفته ۸ مصدوم شد وبازی مقابل فولاد را از دست داد
۴ رضا حقیقی پرسپولیس هافبک ۱۰ ۷ ۶۶۹ - با حضوردرخشان جایگاه ثابت تری درترکیب اصلی دارد
۵ احسان حاج صفی سپاهان هافبک ۸ ۷ ۶۶۳ ۱ هفته سوم از روی نقطه پنالتی به استقلال گل زد
۶ حسین ماهینی پرسپولیس مدافع ۷ ۷ ۶۳۰ - مقابل تراکتورسازی - هفته ۷ - پاس گل داد
۷ آندرانیک تیموریان استقلال هافبک ۱۰ ۶ ۵۳۶ - از نظر سرمربی استقلال هنوز به آمادگی کامل نرسیده
۸ خسرو حیدری استقلال هافبک ۸ ۶ ۴۹۶ ۱ مقابل فولاد دقیقه ۳۷مصدوم شد و بیرون آمد
۹ رحمان احمدی سپاهان گلر ۴ ۳ ۳۵۶ ۶ تا هفته نهم به نیمکت نشین شهاب گردان تبدیل شده بود
۱۰ محمدرضا خانزاده پرسپولیس مدافع ۵ ۴ ۳۴۳ - ۴ هفته ابتدایی لیگ مورد توجه کادر فنی بود
۱۱ امیرحسین صادقی استقلال مدافع ۳ ۳ ۱۸۰ - از وقتی به ترکیب اصلی راه پیدا کرده استقلال باخته است
۱۲ بختیاررحمانی فولاد اهواز هافبک - - - - پیش از فصل مصدوم شد

**خارجی ها زیر ذره بین
به گزارش مشرق، از جمع مسافران تیم ملی به برزیل، دقیقا نیمی از آنها - یعنی ۱۲ نفر - در فصل جدید برای باشگاه های خارجی توپ می زنند. جالب اینکه بررسی عملکرد آنها بعد از جام جهانی نشان می دهد که اکثرشان در ترکیب تیم هایشان به عنوان بازیکنان تاثیرگذار شناخته می شوند.در لیگ حرفه ای فوتبال آمریکا ام ال اس، استیون(مهرداد) بیت آشورمدافع راست مورد علاقه کادر فنی ونکوور وایت کپس است. استیون بعد از جام جهانی - از هفته ۱۹ لیگ فوتبال آمریکا - به تیمش بازگشت تا طی ۱۲ هفته۱۰ مرتبه به ترکیب اصلی ونکوور راه پیدا کند و از قضا در تمام این بازی ها حضوری ۹۰ دقیقه ای داشته باشد.

دانیل داوریگلر دوم تیم ملی ایراناگر چه که در جام جهانی مجال بازی پیدا نکرد؛ اما بعد از مسابقات برزیل راهی لیگ برتر سوییس شد تا انتخاب شماره یک تیم گراس هاپرز در درون دروازه باشد. دانیل در ۱۰ هفته ای که از لیگ سوییس گذشته ۶ بار با تشخیص سرمربی آلمانی گراس هاپرز وارد میدان شد و چه بسا اگر مصدومیتش در دقایق پایانی بازی برابر اف سی تون(هفته سوم) نبود، سه بازی دیگر تیمش را هم از دست نمی داد.

در لیگ دسته دوم هلند موسوم به ژوپیلر،علیرضا جهانبخشعملکردش کم نظیر بود؛مهاجم ذخیره تیم ملی در جام جهانی، در هر هشت بازی این فصل لیگ دسته دوم هلند، برای ان ای سی نایمخن(NEC) به میدان آمد تا با زدن ۴ گل و دادن ۲ پاس گل از جمله بهترین بازیکنان تیمش باشد. جهانبخش در جام حذفی هم حضوری پررنگ داشت و هفته گذشته در دقایق پایانی بازی برابر تیم آماتورهای آژاکس گل دوم تیمش را(دقیقه۱۰۲) زد تا از شکست نایمخن جلوگیری کند. علیرضا بعد از تساوی ۲-۲ دو تیم، در ضربات پنالتی هم گل دوم نایمخن را زد تا نقش بسزایی در صود تیمش به دور سوم مسابقات حذفی هلند را داشته باشد.در قطرسیدجلال حسینیوپژمان منتظریمدافعان این فصل الاهلی و ام صلال در لیگ ستارگان هستند.این دو با نظر مساعد سرمربیانشان درهر ۵ بازی انجام شده فصل جدید برای تیم هایشان ۹۰ دقیقه به میدان آمده اند تا نشان دهند از نظر بدنی و روحی کم و کسری ندارند.

در کویترضا قوچان نژاد- تنها گلزن تیم ملی در جام جهانی - آسمانش آفتابی است.گوچیبعد از اینکه در دیدار اول تیم جدیدش الکویت، برابر السالمیه ۷۵ دقیقه بازی کرد و گل نزد در ایستگاه دوم لیگ فوتبال این کشور تک گل تیمشمقابل الجهرا را به ثمر رساند. رضا پس ازاین، طی دو بازی ۶ گل وارد دروازه الساحل و التضامن کرد تا به امید شماره یک الکویت در خط حمله تبدیل شود.
قوچان نژاد در ای اف سی کاپ(AFC CUP) هم زننده تنها گل تیمش مقابل پرسیپورا اندونزی بود ضمن اینکه پیش از آغاز فصل در سوپر کاپ فوتبال کویت نیز دروازه القادسیه را باز کرد.بعد از جام جهانی، فوتبال ایران درلیگ برتر پرتغالهم نماینده پیدا کرد؛علیرضا حقیقیاز هفته سوم این رقابتها برای پنافیل وارد دروازه شدو طی ۳۶۰ دقیقه ۳ بار دروازه اش باز شد. پنافیل در هفته پنجم لیگ برتر پرتغال بالاخره رنگ پیروزی را دید در حالی که حقیقی ۹۰ دقیقه برابر ویتوریا ستوبال دروازه اش را بسته نگه داشت.

در بین بازیکنان شاغل در لیگ های خارجیجواد نکونامواشکان دژاگهتقریبا به شرایطی که می خواهند دست پیدا نکرده اند. اشکان در العربی قطر جایگاه ثابتی ندارد و گلی به ثمر نرسانده. البته نکونام در اوساسونا با توجه به سوابقش آرام آرام به انتخاب اول کادر فنی این تیم در پست هافبک دفاعی تبدیل شده با این حال اوساسونا شرایط چندان مناسبی ندارد.

باید به این نفراتمسعود شجاعیومهرداد پولادیدرالشحانیه قطروکریم انصاری فرددر اوساسونارا اضافه کرد. در الشحانیه شجاعی فقط ۳ هفته فرصت بازی داشته است با این حالمسعود در ۲ بازی اخیر تیم جدیدش مقابل السد و الوکره از بهترین بازیکنان الشحانیه بوده است. در مقابل دیگر خرید ایرانی الشحانیه یعنی پولادی پس از کش و قوس های فراوان هنوز در انتظار صدور مجوز بازی اش به سر می برد. هر چند از تمرینات این تیم خبر می رسد که مدافع ملی پوش ایرانی از نظر بدنی در بهترین شرایط به سر می برد.


بالاخره کریم انصاری فرد، آقای گل لیگ سیزدهم که ظاهرا بعد از جام جهانی روی فرم نیست. کریم به همین دلیل با نظر سرمربی اوساسونا مشغول پشت سر گذاشتن تمرینات ویژه است تا بلکه شرایط حضور در بازیهای تیمش را پیدا کند.انصاری فرد شب گذشته در شکست ۳-۴ اوساسونا مقابل لوگو حتی به لیست ۱۸ نفره تیم جدیدش هم راه پیدا نکرد.

جدول عملکرد ملی پوشان شاغل در لیگ های خارجی بعد از جام جهانی
ردیف بازیکن تیم پست تعداد بازی حضور در ترکیب اصلی مجموع دقایق بازی گل زده / خورده توضیح
۱ استیون بیت آشور ونکووروایت کپس مدافع ۱۰ ۱۰ ۹۰۰ - از هفته ۱۹ لیگ ام ال اس محاسبه شده
۲ علیرضا جهانبخش ان ای سی نایمخن مهاجم ۸ ۸ ۶۶۴ ۴ در لیگ دسته دو هلند ۲ پاس گل هم داده است
۳ دانیال داوری گراس هاپرز گلر ۶ ۶ ۵۳۸ ۷ هفته های سوم تا پنجم به دلیل مصدومیت غایب بود
۴ پژمان منتظری ام صلال قطر مدافع ۵ ۵ ۴۵۰ - مدافع همیشه حاضر در ترکیب اصلی این تیم
۵ سید جلال حسینی الاهلی قطر مدافع ۵ ۵ ۴۵۰ - از ارکان اصلی خط دفاعی الاهلی
۶ رضا قوچان نژاد الکویت مهاجم ۵ ۵ ۴۳۵ ۷ به مهره کلیدی الکویت تبدیل شده است
۷ علیرضا حقیقی پنافیل پرتغال گلر ۴ ۴ ۳۶۰ ۳ از هفته سوم در لیگ دسته اول پرتغال به میدان رفت
۸ جواد نکونام اوساسونا هافبک ۴ ۳ ۲۸۹ ۱ از هفته سوم در لیگا آدلانته به میدان رفته است
۹ مسعود شجاعی الشحانیه قطر هافبک - مهاجم ۳ ۲ ۱۹۲ - ازهفته سوم به لیگ ستارگان آمد
۱۰ اشکان دژاگه العربی قطر هافبک - مهاجم ۴ ۲ ۱۸۹ - -
۱۱ کریم انصاری فر اوساسونا مهاجم - - - - هنوز از نظر کادر فنی شرایط بازی ندارد
۱۲ مهرداد پولادی الشحانیه قطر مدافع - هافبک - - - - منتظر دریافت مجوز بازی است