به گزارش مشرق، تراکتورسازی در فصل چهاردهم لیگ برتر فوتبال ایران با تغییرات زیادی که در کادر فنی و بازیکنان خود به وجود آورد با تیمی جوان و متفاوت نسبت به گذشته پا به مسابقات گذاشت. کمتر کسی انتظار این عملکرد خوب را از تراکتورسازی داشت و این تیم توانسته تا به امروز باکسب ۲۱ امتیاز در مکان نخست جدول رده بندی لیگ برتر قرار بگیرد.

جمشید نظمی مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی با وجود انتقادات زیادی که می شد پای این جوانگرایی ایستاد و در حال حاضر نتایج خوبی که این تیم کسب کرده باعثشده همه از تراکتورسازی تمجید کنند.

نظمی در مورد مسائل مختلف این تیم صحبت های زیر را انجام داد.

چند هفته ای است که در صدر جدول قرار دارید، وضعیت تراکتورسازی چطور است؟

الحمدالله شرایط تیم خوب است، ما در این هفته ها نتایج بسیار خوبی گرفتیم و باتلاش کادر فنی و بازیکنان به صدر جدول رسیدیم. امیدواریم این روند تداوم داشته باشد و بتوانیم در ادامه لیگ از این هم بهتر شویم.

تراکتورسازی در خانه عملکرد بسیار خوبی دارد و تنها در یک بازی به تساوی رسیده در مورد این آمار صحبت می کنید؟

ما در تمامی مسابقات با هدف پیروزی به میدان می رویم. در دیدار اخیر مقابل سپاهان هرچند به تساوی رسیدیم اما نباید از توان تیمی سپاهان هم یاد نکنیم. سوای اینکه ما از این مسابقه سه امتیاز را می خواستیم دوست داشتیم بازی خوبی هم به نمایش بگذاریم. فکر می کنم هواداران از دیدن این مسابقه لذت بردند. سپاهان تیم برازنده و بسیار قدرتمندی است که در بازی هفته دهم مقابل آنها هر دو تیم عملکرد بسیار خوبی را به نمایش بگذارند. شاید عدالت در این بود که این مسابقه با تساوی یک بر یک به پایان برسد. ما قبل از این در تمام دیدارهای خانگی پیروز شده بودیم و این اولین دو امتیازی بود که از دست دادیم.

مثل اینکه گل سپاهان به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و خود اعضای تراکتورسازی آفساید بوده است.

نمی خواستم وارد این مسئله شوم اما متاسفانه اشتباهات داوری تکراری شده است و همه می گویند بخشی از بازی است. اگر بخواهیم بگوییم این گل مردود اعلام می شد و ما اکنون برنده مسابقه بودیم حرفی مربوط به گذشته است که سودی به حال ما ندارد اما ای کاش این اشتباهات اتفاق نیفتاد. متاسفانه در فصل جاری اشتباهات داوری به ضرر تیم ما خیلی زیاد شده است. در دیدار ما مقابل استقلال خوزستان خطایی اعلام شده و داور به جای اینکه به بازیکن خطاکننده کارت زرد نشان دهد و او از زمین بیرون رود کارت را به فرد دیگری می دهد. اگر آن بازیکن اخراج می شد شرایط به کلی فرق می کرد. دیگر ترجیح می دهم در مورد داوری صحبت نکنم. متاسفانه امسال از داوری شانس نیاوردیم.

در دو هفته ای که رقیبان تان امتیاز زیادی از دست دادند نتوانستید فاصله خود را در سطح زیاد کنید.

ما در حال حاضر از تیم دوم سه امتیاز بیشتر داریم که این حاشیه امنیت زیادی نیست. رسول خطیبی سرمربی تیم ما هم به دنبال این است که از تمامی بازی ها امتیازات کامل را دریافت کند تا فاصله مان از تیم دوم بیشتر شود.

در دیدار مقابل سپاهان رکورد حضور هواداران در بازی های لیگ امسال شکسته شد.


از هواداران خوب و خونگرم تراکتورسازی تشکر می کنم. خوشحالم که آنها هیجان و شور تراکتورسازی به سکوهای یادگار امام بازگرداندند. باید از هوادارانمان عذرخواهی کنیم چراکه وقتی هواداران زیادی به ورزشگاه می آیند مشکلات رفت و آمدی آنها بیشتر می شود اما آنها به خاطر تعصبی که به تیم دارند این مشکلات را به جان می خرند. واقعا باید به غیرت این هواداران آفرین گفت که در هر شرایطی از تیم خود حمایت می کنند.

این هفته با سایپایی بازی می کنید که هدایت آن برعهده مجید جلالی سرمربی فصل قبل تیم تراکتورسازی است. این رویارویی را چطور ارزیابی می کنید؟

مجید جلالی انسان بسیار بزرگی است که برایش احترام قائل هستم. بازی با سایپا بسیار مهم است و ما به دنبال کسب پیروزی در آن هستیم. جلالی دوست من است اما در مستطیل سبز رقابت حرف اول را می زند و تدابیر کادر فنی نتیجه را مشخص می کند. ما به دنبال کسب سه امتیاز از این مسابقه هستیم.

باشگاه تراکتورسازی مشکل مالی ندارد.

اگر پولی به دستمان برسد به بازیکنان پرداخت می کنیم. برای رساندن پول به تیم و بازیکنان تلاش می کنیم و بازیکنان می دانند هروقت پول به باشگاه بیاید به سرعت به آنها پرداخت خواهد شد.

به نظر می رسد هواداران تراکتورسازی و بازیکنان این تیم از دعوت کم تعداد بازیکنان تراکتورسازی به تیم ملی ناراحت هستند و از اینکه فقط احمد آل نعمه در لیست قرار دارد انتقاد می کند.

وقتی دیروز فهمیدم فقط یک بازیکن از جمع ما به تیم ملی دعوت شده است واقعا متاسف شدم. تراکتورسازی اکنون در صدر جدول قرار دارد و بهترین بازی ها را به نمایش گذاشته است. ما سه هفته است در صدر قرار داریم و حضورمان هفته آینده هم در این مکان قطعی است.

این در شان بازیکنان تراکتورسازی نیست که فقط یک نفر از جمع آنها به تیم ملی دعوت شود. البته متعجب هستم چراکه پیش از این برای حضور سامان نریمان جهان در پرتغال به باشگاه نامه زده بودند و از ما خواستند مشکل خروجی او را از لحاظ سربازی حل کنیم. من به کارلوس کی روش پیشنهاد می کنم اینقدر به ورزشگاه آزادی نرود چراکه برای او این کار خسته کننده شده و خمیازه می کشد و عادل فردوسی پور آن را سوژه می کند. کی روش یک بار به ورزشگاه یادگار امام بیاید و از نزدیک بازی های تراکتورسازی و شور ۵۰ هزار هوادار را مشاهده کند که خواب از سرش بپرد.

من انتظار داشتم کارلوس کی روش در دیدار مقابل سپاهان به تبریز بیاید و بازی را از نزدیک ببیند. در واقع این حساس ترین مسابقه هفته بود و هر دو تیم در صدر جدول رقابت نزدیکی داشتند. بهترین بازی هفته دهم همین مسابقه بود. جای کی روش و دستیارانش در این دیدار خالی بود. متاسفانه من در اخبار صدا و سیما هم شنیدم که می گفتند بازی ذوب آهن و استقلال حساس ترین دیدار هفته است. ذوب آهنی که در رده پانزدهم قرار دارد و استقلالی که در رده دوم است چطور حساس ترین بازی را انجام می دهند. این بازی را با دیدار دو تیم تراکتورسازی و سپاهان که دارای ریشه و سابقه فراوان هستند مقایسه کنید. متاسفانه این تبعیضی است که صدا و سیما همیشه قائل می شود.

باز هم می گوییم جای کی روش در بازی ما خالی بود. او کدام مسابقه تیم ها را مشاهده کرد. ما دوست داریم او به تبریز بیاید و عملکرد تیم را مشاهده کند. ما از سرمربی تیم ملی می خواهیم یک روز به همراه دستیارانش در تبریز مهمان ما باشد و ۵ ساعت از وقت خود را در اختیار ما قرار دهد تا از نزدیک عملکرد بازیکنان ما را مشاهده کند. همین جا از او دعوت می کنیم اما واقعا حیف شد که او این هفته در تبریز نبود چراکه بازی ما مقابل سپاهان یکی از بهترین دیدارها بود.علی کریمی بازیکن سابق تراکتورسازی هم به عنوان مربی کار خود را در کادر فنی تیم ملی آغاز کرد. در این مورد چه نظری دارید؟

علی کریمی بازیکن تراکتورسازی بود و حضورش در تیم ملی را به فال نیک می گیرم. فعالیت کریمی در یک فاز جدید از فوتبال آغاز شد. امیدوارم او توان و پتانسیلی را که به عنوان بازیکن در میدان به نمایش می گذاشت بتواند در فاز جدید فعالیتی خود هم به نمایش بگذارد. کریمی اولین قدم خود را در دوران مربیگری برداشت و برایش از صمیم قلب آرزوی موفقیت می کنم. او می تواند به سرمربی تیم ملی در شناسایی بازیکنان توانمند تیم های شهرستانی کمک بیشتری کند. به هر حال کریمی هم عضوی از خانواده تراکتورسازی است و حضورش در تیم ملی را به فال نیک می گیریم.

لوسیانو ادینهو هفته گذشته در مصاحبه ای به گرفتن تابعیت ایران و بازی برای تیم ملی ابراز تمایل کرد. در این مورد چه نظری دارید؟

او نسبت به حضور در تیم ملی ابراز تمایل کرد و ما در هفته های آینده برای گرفتن تابعیت او اقداماتی را انجام می دهیم. البته بحثما فقط ادینهو نیست. تراکتورسازی ستاره های زیادی دارد که می تواند به تیم ملی کمک کنند. در حال حاضر سه بازیکنی که در صدر گل زنان لیگ برتر هستند در تیم تراکتورسازی فعالیت می کنند. بازیکنان ما گل هایشان را به همان تیم هایی زدند که اکنون نفرات زیادی از آنها در تیم ملی حضور دارند. فکر می کنم حق تراکتورسازی در تیم ملی دیده نشده و اگر تمرکز فقط روی استقلال و پرسپولیس باشد این به ضرر فوتبال کشور است نیازی نیست که الان به بازیکنان خود توجه نکنیم و فردا که کی روش با مشکل روبرو شد ذره بین به دست بگیرد تا ببیند کدام ایرانی در لیگ دسته سوم فلان کشور اروپایی بازی می کند. ما در کشورمان به اندازه کافی بازیکن خوب و استعداد داریم. نباید فقط به چند تیم تکیه داشته باشیم چراکه اینها کل فوتبال ما را تشکیل نمی دهند.

وضعیت سعید آلوسی به کجا انجامید؟

آلوسی بدون اطلاع و کسب مجوز از باشگاه از ۱۹ شهریور غیبت کرد و در تمرینات تیم حاضر نشد. ما در این ارتباط دیروز نامه ای را به فدراسیون ارسال کردیم. ما خواستیم تا ۴۸ ساعت وضعیت او مشخص شود یا به تیم بازگردد یا در نامه ای جدایی خود را اعلام کند تا تصمیم دیگری بگیریم.

پس او خودش بدون هماهنگی در تمرینات حضور نیافته است.

بله. نه دوره ای بوده و نه دعوت نامه ای به دستمان رسیده است. خودش به یکباره غایب شد و بعد در رسانه ها شنیدیم که آلوسی رفته است. حالا به تهران، آمریکا یا… سفر کرده است را نمی دانیم. او با ما قرارداد داشته و باید هماهنگی لازم را انجام دهد. او از ۱۵ شهریور تا ۲۱ روز بعد از حضور در تمرینات غیبت داشت و این کار بدون هماهنگی با کادر فنی و مدیریتی باشگاه بود. ما در سایت ها خواندیم که او دوره رفته است که کاری به این مسائل نداریم. او قرارداد داشته و برخلاف آن عمل کرده است.

مثل اینکه آلوسی با وجود حضور در باشگاه تراکتورسازی حکم مشاوری در باشگاه استقلال گرفته است.

فعلا این مسئله بحثما نیست و بعدا به آن رسیدگی می کنیم اما در بند قرارداد با صراحت آمده که او نمی تواند بدون هماهنگی باشگاه با تیمی هم مذاکره کند و این کار خلاف قانون است. ما ابتدا آن مسئله را مشخص می کنیم و سپس در این مورد هم تصمیم می گیریم.