به گزارش مشرق، علی کفاشیان در خصوص جلسه با مسئولان سازمان صداوسیما گفت: دو راه بیشتر پیش روی ما قرار ندارد، یکی تصمیم گرفتیم شرکت مشترکی با صداوسیما تشکیل دهیم و درآمدهای حاصل از تبلیغات محیطی و حق پخش را به آن شرکت بسپاریم و این درآمدها را بین صداوسیما و باشگاه ها پخش کنیم که مسئولان صداوسیما اعتقاد دارند اجرای چنین کاری نیاز به زمان دارد و شاید نشود برای این فصل این کار را انجام داد.

وی ادامه داد: به مسئولان صداوسیما گفتیم اشکالی ندارد، پول این فصل را به ما بدهند تا برای فصل دیگر این شرکت تشکیل شود اما آنها می گویند بیشتر از همان مبلغی که قبلا گفتند(۲۱-۲۲ میلیارد) نمی توانند بدهند. ما هم اعلام کردیم این مبلغ انصاف نیست و حداقل باید ۱۰۰ میلیارد پول بدهند. ۴ سال است که این مبلغ افزایش پیدا نکرده و نباید این طور باشد اما مسئولان صداوسیما هم به ما رسما اعلام کردند حتی یک ریال هم نمی توانند روی پیشنهاد خود بگذارند. به این ترتیب اجازه پخش بازی های لیگ را به صداوسیما نخواهیم داد و پس از هماهنگی هایی که با وزارت ورزش و شورای امنیت ملی صورت می دهیم این کار را انجام خواهیم داد.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان تصریح کرد: از الان نمی توانیم زمان دقیق این مسئله را اعلام کنیم چون باید منتظر باشیم وزیر ورزش از بازی های آسیایی بیاید و در این مورد صحبت کنیم. اگر صداوسیما حق پخش را ندهد دلیلی ندارد که بازی های لیگ برتر پس از بازی های آسیایی از تلویزیون پخش شود.

کفاشیان درباره اینکه آیا علی کریمی برای نشستن روی نیمکت تیم ملی مدرک دارد یا خیر، خاطرنشان کرد: اولین بار نیست که کریمی می خواهد به تیم ملی بیاید. ما در لیگ برتر مربیانی داریم که مدرک ندارند اما در حال کار کردن هستند. کریمی بازیکن بزرگی بوده که می تواند به تیم ملی کمک کند. امثال کریمی با فوتبال آشنایی کاملی دارند و برخی از آنها مانند هاشمیان، مجیدی و مهدوی کیا دنبال مدرک هم رفتند که قطعا کریمی هم این کار را می کند.

وی افزود: کریمی را برای دوره های مختلف مربیگری معرفی می کنیم تا مدرکش را بگیرد. او در کنار مربی بزرگی چون کی روش می تواند به تجربه خودش هم بیفزاید. کریمی و امثال او سرمایه های ما هستند و نباید حمایت از آنها را فراموش کنیم. کریمی، هاشمیان و مهدوی کیا و… می توانند حتی در لیگ برتر هم مربیگری و تجربه کسب کنند.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان ادامه داد: کی روش تشخیص داد کریمی به تیم ملی بپیوندد و او می تواند به تیم کمک کند. قطعا کریمی هم می تواند از تجربیات کی روش استفاده کند. این مسئله برای سازندگی و آمادگی تیم ملی است.

کفاشیان ضمن بیان این جمله که کریمی پیشنهاد کی روش بوده است، تاکید کرد: اعضای هیئت رئیسه فدراسیون چند گزینه را به کی روش پیشنهاد داده بودند اما کریمی انتخاب کی روش بود. خیلی از مربیان داخلی مان می توانند در تیم ملی کمک کنند اما مهم این است که سرمربی با چه کسی می تواند کار کند و شرایط طوری نشود که کی روش فکر کند می خواهیم کسی را به او تحمیل کنیم.

وی با اشاره دوباره مسئله حق پخش تلویزیونی گفت: ما هیچ اصراری به این نداریم که صداوسیما حق پخش را بدهد، چون در این صورت فوتبال ما آماتور می شود و بی جهت هم سالیانه کلی پول به بازیکنان نمی دهیم. به این صورت دیگر تیم باشگاهی نداریم و فقط تیم ملی مان هر چند وقت یک بار دور هم جمع می شوند اما برعکس این موضوع هم وجود دارد. اگر می خواهیم حرفه ای شویم باید این پول پرداخت شود همانطور که امسال بیشترین امتیاز را در بخش حرفه ای شدن فوتبال گرفتیم. فوتبال حرفه ای نیاز به هزینه و استانداردهایی لازم دارد که یکی از این استانداردها مربوط به صداوسیما است.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: صداوسیما یک بخش دولتی است و نمی تواند درآمدزایی کند و از سوی دیگر راضی نمی شود بخشی از درآمد خود را که حق فوتبال ایران است به ما بدهد. در تمام دنیا ۵۰ درصد از هزینه های باشگاه ها از سوی حق پخش تامین می شود اما اینجا به فوتبال ما ظلم می شود. باز هم تاکید می کنم که هیچ اصراری به اینکه صداوسیما به ما پول بدهد نداریم و باید پس از بازگشت وزیر ورزش در این مورد تصمیم گیری کنیم.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که آیا مجمع آبان ماه اعضای هیئت رئیسه که مربوط به بودجه است در خصوص حق پخش هم خواهد بود، یا خیر، گفت: چنین چیزی نیست. مجمع آبان ماه مربوط به عملکرد مالی فدراسیون در سال مالی خود است و ارتباطی به حق پخش ندارد.

وی با انتقاد دوباره از مسئولان صداوسیما خاطرنشان کرد: ۸-۹ ماه پیش به مسئولان صداوسیما اعلام کردیم که در بودجه جدید خود قسمتی را برای حق پخش فوتبال درنظر بگیرند اما چنین کاری انجام ندادند و این یعنی اینکه دوست ندارند در این بخش همکاری صورت بگیرد. متاسفانه صداوسیما در این مورد حسن نیت ندارد و فقط می خواهد وقت را بگذراند تا پول فوتبال را ندهد. من این موضوع را به صورت علنی در جلسه مطرح کردم. فوتبال در حال ضربه خوردن است و ما نمی توانیم بیش از این صبر کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که آیا در جلسه ای که در مورد تیم امید است قرار است وینگادا برکنار شود یا استعفای احتمالی افاضلی پذیرفته شود، گفت: تا الان که خدمت شما هستم افاضلی هیچ استعفایی نداده است. قرار است در جلسه در خصوص نقاط ضعف و قوت تیم امید و برطرف کردن مشکلات صحبت کنیم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که این کادر فنی باید تقویت شود و نباید فضا طوری شود که ما بعد از هر برد و باخت تصمیم گیری کنیم. برای این تیم که به بازی های آسیایی رفت هیچ تدارکی ندیده بودیم اما برای تیمی که مربوط به المپیک است تدارک خوبی دیدیم و برنامه هایی در سر داریم. در مجموع باید بگویم تیم امید با ترکیبی ناهمچون به بازی های آسیایی رفت و نتوانست نتیجه بگیرد. اگر این تیم در بازی های آسیایی نتیجه می گرفت یا از شانس بالای ما بود و یا اینکه تیم های دیگر ضعیف شده اند. واقعیت این است که تمام هم و غم ما بازی های المپیک است و باید در مورد وینگادا هم در آن بازی ها تصمیم گیری کنیم.

کفاشیان در پاسخ به این سوال که آیا لژیونرهای کشورمان در فیفا دی ها به تیم ملی ملحق می شوند گفت: قطعا باید لژیونرها به تیم ملی بیایند و در تمرینات شرکت کنند. از این به بعد تصمیم گرفتیم در هر فیفادی تیم امید هم کنار تیم بزرگسالان تمرین کند تا آمادگی لازم را کسب کند.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در واکنش به اینکه مسئولان باشگاه اوساسونا در نامه ای از مسئولان فدراسیون فوتبال خواسته اند در اردوی پرتغال نکونام و انصاری فرد را به تیم ملی ندهند اظهار داشت: چنین نامه ای نیامده و مسئولان باشگاه اوساسونا هم نمی توانند در فیفا دی این درخواست را داشته باشند.

وی در خصوص حضور فرهاد مجیدی و وحید هاشمیان در تیم های ملی خاطرنشان کرد: قطعا ما از این نیروها استفاده خواهیم کرد. مگر اکنون مهدی مهدوی کیا در تیم جوانان فعالیت نمی کند، ما برای استفاده از فرهاد مجیدی و وحید هاشمیان اعلام آمادگی می کنیم تا به ما کمک کنند اما آنها نباید عجله کنند و باید زیر نظر یک مربی کار و تجربه کسب کنند.

کفاشیان در مورد اینکه وحید هاشمیان اعلام کرده کسی برای حضور در تیم ملی با او صحبتی نکرد، گفت: هاشمیان در حال طی کردن دوره های مربیگری است و قطعا او را زیر نظر داریم. کی روش فردی را می خواست که در ایران حضور داشته باشد و این علی کریمی بود که در ایران حضور داشت. مجیدی و هاشمیان در حال طی کردن دوره های مربیگری هستند و خارج از کشور به سر می برند. هر زمان که این دوره ها به پایان رسید از آنها استفاده می کنیم.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در مورد اینکه ممکن است حضور علی کریمی در تیم ملی مانند دوران بازیگری اش همراه با حاشیه باشد، تصریح کرد: اگر خدا بخواهد کریمی فعالیت اش را در تیم ملی به خوبی انجام می دهد. به کریمی گفتم که شاید دوران بازیگری راحت باشد اما دوران مربیگری سخت است و او باید این دوره ها را طی کند.

وی درباره اینکه قرار بود کاپ قهرمانی آسیا وارد کشورهای حاضر در جام ملت های استرالیا شود، عنوان کرد: از این مسئله خبر ندارم.

کفاشیان در خصوص اینکه قرار است اردوی آفریقا نهایی شود، یا اردوی کیش، گفت: هنوز مشخص نشده و در مورد اردوی آفریقا نیز کارلوس کی روش در حال رایزنی است تا این اردو تشکیل شود.

رئیس فدراسیون فوتبال کشورمان در مورد عملکرد ورزشکاران ایرانی در بازی های آسیایی اینچئون اظهار داشت: یکسری پیش بینی ها داشتیم که با توجه به نتایجی که از قبل گرفته بودیم برای ما محرز بود اما در رشته هایی چون قایقرانی و دوچرخه سواری که طلا کسب کردیم، انتظار نداشتیم و برعکس از رحیمی در کشتی آزاد انتظار طلا می رفت اما این اتفاق نیفتاد. از این مسائل در بازی های آسیایی پیش می آید.