به گزارش مشرق، در یک نگاه اجمالی می توان چند عیب در این تیم یافت که همه با هم مانع از صدارت استقلال در لیگ شده اند و سعی داریم آنها را از جلوی چشم عبور دهیم.

حفره ای در مرکز دفاع

مهمترین اشکال شاید در خط دفاعی است و به نظر می رسد تا زمانی که همه مصدومان نرسند این تیم در این زمینه کارش درست نشود. استقلال همان اول فصل در این نقطه و در یارگیری اشتباه داشت چرا که هر دو مصدوم استقلال(صادقی و عمران زاده) پیش از پایان نقل و انتقالات مصدومیتشان معلوم شد چه حنیف که در اردو مصدوم شد و چه صادقی که نتوانست در تمرینات شرکت کند و به این ترتیب از همان روزهای اول معلوم بود که استقلال هر دو دفاع وسط قدرتمند و احتمالا فیکس خود را مدتها ندارد اما با این حال تا توانست هافبک خرید و به این بخش توجه نکرد تا این شود که امروز شده است!

گل خوردن به سادگی و بدون آزار روی مهاجمانی که خود را به هجده قدم می رسانند. در واقع کافی است حریف با توپ به هجده قدم برسد وقتی رسید شما تقریبا کار را تمام شده بدانید چوا عملا کسی جلوی او را نمی گیرد و هر کاری که دلش بخواهد انجام می دهد! با این حال استقلال مهاجم و مدافع نخرید تا مهاجمانش به اتعداد اندکی باشند و مدافعانش هم ناکافی! استقلال البته به دنبال عقیلی هم رفت اما در جذب او ناکام بود.

قفس توری

بخش بعدی که استقلال باید به آن فکر کند درون دروازه است. یعنی جایی که یک برزیلی هم خرید اما فروزان دروازه بان اولش بود جوانی سریع و آینده دار که جانشین رحمتی در استقلال شد و کارش بسیار سخت هم بود.

فروزان شاید اشتباه مستقیمی روی دریافت گلها تاکنون از خود نشان نداده باشد اما از دیدگاه فنی کار بزرگی هم نکرده و عملا تمام موقعیتهایی را که احتمال گل شدنشان بالاست را دریافت کرده است!

در واقع استقلال در قفس توری کاملا متوسط عمل کرده که این نگران کننده است. برای قهرمانی یک تیم باید حتما دروازه بان خوبی داشته باشد و البته که فروزان بد نیست اما به هر حال از کلین شیت های استقلال در زمان رحمتی هم خبری نیست! کلین شیت هایی که دو فصل پیش به ۲۱ رسید تا استقلال با رحمتی قهرمان شود، در واقع اینجا هم به ابتدای فصل و زمان خرید مهره ها باز می گردد.

بدنسازی

چه امیر قلعه نویی بداند یا نداند یا، چه بپذیرد یا نپذیرد فرقی نمی کند، به هر حال وقتی تیمی بدنساز نداشته باشد از نظر بدنی در کوران لیگ با فرسایش مواجه می شود و هر چه زمان جلوتر می رود نتیجه بدتر است.

استقلال به استقلال صنعتی و سایپا در ابتدای لیگ دقیقه ۹۰ گل زد و کارشان را ساخت اما حالا چند دیدار است که در آن دقایق تضعیف شده است؟ بدنسازی هم به ابتدای لیگ برمی گردد آنجا که حاج قاسم به توافق مالی نرسید و رفت اما باشگاه جانشینی برای او پیدا نکرد و این قصه را بی اهمیت دانست!

قلعه نویی می پرسد و خودش پاسخ می دهد و البته حرف هیچکس را هم قبول نمی کند به ویژه آنها که می گویند اشکال از بدنسازی است اما مسئله این است که اشکال کاملا از بدنسازی نیست بلکه اشکال تاکتیکی هم در این تیم دیده می شود. اشکالی که آمار آن را نشان می دهد.

استقلال مونو گل!

استقلال خوب گل می زند اما برای رسیدن به گل تنها یک روش را در دستور کار خود دارد و آن استفاده از جناحین و البته سانتر از گوشه هاست. در واقع استقلال نقشه ثانویه ندارد و نمی تواند روش بازی را عوض کند حتی به نظر می رسد استقلال در تمرینات خود هم روش های عمقی حرکت رو به جلو را تکرار نمی کند.

گلهای استقلال را از جلوی چشم عبور دهید، تقریبا همه آنها یا با ضربه سر و از ارسال از جناحین است که به صورت مستقیم گل می شود یا اینکه همان توپ به پس از یکی دو رفت و برگشت به گل تبدیل می شود. استقلال این روش را خوب بلد است اما اشکال اینجاست که وقتی حریف این مسیر را مسدود میکند کار استقلال گره می خورد و نفس تیم بند می آید!