گروه ورزشی مشرق -اگر چه ناکامی جودو در بازی های آسیایی عذرخواهی رئیس فدراسیون و انتقادات منتقدان این رشته ورزشی را به همراه داشت اما حالا این پرسش مهم مطرح است که ایا مسئولان ورزش جودو را به حال خود رها کرده اند؟!

پس از فوتبال، تیم ملی جودو را نیز می توان از بازنده های بزرگ هفدهمین دوره بازی های آسیایی قلمداد کرد. این تیم با هزار امید و آرزو در بازی های آسیایی شرکت کرد اما نتوانست حتی یک مدال برنز در رقابت های انفرادی کسب کند!

برای بازی های آسیایی اینچئون، در وزن ۶۰ - کیلوگرم احسان بهرامیان، در وزن ۷۳ - کیلوگرم سعید ملایی، در وزن ۸۱ - کیلوگرم امیر قاسمی نژاد، در وزن ۱۰۰ - کیلوگرم جواد محجوب و در وزن ۱۰۰ + کیلوگرم جعفر پهلوانی اعضای تیم ملی جودو را تشکیل می دادند.

در این میان بسیاری شانس مدال آوری را برای ورزشکارانی چون محجوب و قاسمی نژاد متصور بودند اما عملکرد آنها در طول مسابقات بسیار پائین تر از سطح انتظار بود تا جایی که رئیس فدراسیون جودو مجبور به عذرخواهی از مردم شد.

ساعاتی پس از آنکه مسجل شد دست جودو کاران ایرانی حتی به یک مدال برنز هم نرسیده، رستگار در میان خبرنگاران ایرانی حاضر در اینچئون حاضر شد و با بیان اینکه انتظار داشتیم که حداقل یک یا دو مدال در بازی های آسیایی کسب کنیم، عنوان داشت: از مردم و جامعه جودو به خاطر کسب نتایج ضعیف در بازی های آسیایی عذرخواهی می کنم اما همچنان معتقدم دشواری کسب مدال در بازی های آسیایی قابل پیش بینی بود.رئیس فدراسیون جودو با اشاره به اقدامات این فدراسیون برای حضور موفق جودوکاران در بازی های آسیایی گفت: پنج جودوکار تیم ملی که در این بازی ها حاضر شدند از بهترین های ایران محسوب می شوند و ما بهتر از آن ها نداریم. تدارکات تیم نیز برای اعزام نیز بسیار خوب بود و اردوهای خوبی را پشت سر گذاشتیم ضمن اینکه در اردوهای خارجی و تورنمنت های مختلف نیز جهت آمادگی هرچه بیشتر حضور پیدا کردیم. ضمن اینکه وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک از لحاظ شارژ روحی و روانی حمایت های خوبی از جودو داشتند. کسب مدال در بازی های آسیایی همان طور که از پیش از آغاز بازی ها گفته بودم بسیار سخت و مشکل بود.

وی با اشاره به اینکه باید در خصوص کادر فنی با بررسی های بیشتر در صدد تقویت آن برآییم گفت: باید بررسی های زیادی انجام دهیم تا ببینیم چه تغییراتی می توانیم در جهت تقویت کادر فنی انجام دهیم. ما همچنین باید در بخش زیرساخت ها و تیم های پایه تلاش بیشتری برای پشتوانه سازی تیم ملی بزرگسالان انجام دهیم. باید به جوانان اهمیت بیشتری دهیم تا یکی، دو سال آینده آن ها با حضور در تیم ملی بزرگسالان عملکرد خوبی داشته باشند. همچنین توجه به نوجوانان نیز از اولویت های ما در آینده خواهند بود. قبل از بازی های آسیایی گفتم دست ما در تیم ملی بزرگسالان خالی است.

رستگار در پاسخ به این سؤال که آیا قصد تغییرات در کادر فنی تیم ملی جودو را دارید گفت: در این باره قطعاً پس از بازگشت به تهران جلسات متعددی برگزار خواهیم کرد تا در نهایت بهترین تصمیم را اتخاذ کنیم.

انتقادات کاپیتان پیشین تیم ملی جودو
اما در داخل ایران نیز انتقادات از عملکرد تیم ملی جودو با اظهار نظر رودکی کاپیتان پیشین تیم ملی بالا گرفت. رودکی که در بازی های آسیایی گوانگجو موفق به کسب مدال برای تیم ملی جودو شده بود، در این باره گفت: متأسفانه تک ستاره های ما نیز نتوانستند در اینچئون نتایج خوبی بگیرند. به نظر من بحثمربیگری در جودو با اشکالات فراوانی روبه روست، همچنین مدیریت خوبی در جودو صورت نگرفته و متأسفانه مسئولان ورزش نیز جودو را به حال خود رها کرده و هیچ رسیدگی به آن نمی کنند.

ملی پوش سابق جودوی ایران افزود: همان طور که همه در موفقیت خود را سهیم می دانند در ناکامی نیز به غیر از ورزشکار، کادر فنی و مدیران فدراسیون نیز مقصر هستند. وقتی قاسمی نژاد پس از باخت و ناکامی در بازی های آسیایی از تیم ملی خداحافظی می کند یعنی اینکه بار روانی شدیدی روی او بوده و این نشان می دهد کادر فنی نتوانسته به خوبی ورزشکاران را از لحاظ روانی مهیای حضور در مسابقات کند.


وی در خصوص عملکرد کادر فنی نیز اظهار کرد: من نکته مثبتی در کادر فنی تیم ملی ندیده ام حتی در کوچ نیز بسیار ضعیف عمل کردند و شاهد بودیم که جودوکاران تیم ملی در روی تاتامی هیچ عملکرد مثبتی انجام نمی دادند و در مسابقات جدی خود نتیجه را واگذار کردند که این نشان می دهد کار مثبتی از سوی کادر فنی انجام نشده است.

توان کادرفنی در همین اندازه بود
رضا مدنی از کارشناسان جودو نیز در خصوص تحلیل خود از نتایج ضعیف جودو ایران در بازی های آسیایی اظهار کرد: در ناکامی جودو هم مسائل فنی و هم مسائل آمادگی جسمانی دخیل بود. ما از نظر فنی در این بازی ها مشکلات زیادی داشتیم حتی در اصول اولیه مانند نحوه گاردگیری نیز برخی جودوکاران ما مانند مولایی مشکل داشتند و حتی من این پیش بینی را کردم که حریف ژاپنی از اشتباه او استفاده کند و همان طور هم شد و او در همان ثانیه های ابتدایی مقابل حریف ژاپنی ضربه فنی شد.

وی با اشاره به اینکه از محجوب انتظار بیشتری برای کسب موفقیت در این بازی ها داشتیم، گفت: متأسفانه محجوب از تمرکز کافی برخوردار نبود و تصویر ذهنی از این مسابقات نداشت. وقتی در اول مسابقه مقابل حریف خود ضربه فنی شد نشان می داد که او فکرش جای دیگری است.

مدنی در خصوص عملکرد کادر فنی و نقش آن در ناکامی جودو خاطرنشان کرد: نمی توانیم بگوییم کادر فنی زحمت نکشیده بلکه سرمربی تیم ملی تمام تلاش خود را برای موفقیت تیم ملی به کار بست. اما نکته مهم این است که توان کادر فنی در همین حد بوده است. باید آقایان تشریف بیاورند تا ایرادات را در جلسه کمیته فنی مورد بررسی قرار دهیم.


وی در خصوص احتمال تغییرات در کادر فنی تیم ملی جودو گفت: ما به آخوندزاده گفته بودیم که اگر در آسیایی نتوانیم نتیجه بگیریم از تیم ملی کنار خواهد رفت. ان شاء الله در ادامه از مربیانی که توان بیشتری داشته باشند دعوت می کنیم سکان تیم ملی را در دست بگیرند.

جودو صلابت گذشته را ندارد
اگرچه در اظهارات کارشناسان جودو اشاره بسیاری به مشکلات فنی تیم ملی شد اما نباید از یاد برد که چند سالی است آرامش از جودو رخته بر بسته و این رشته ورزشی دیگر صلابت گذشته را ندارد.

بهتر است از همین امروز به فکر برطرف کردن مشکلات و نواقص باشیم تا جودو راه درست خود را پیدا کند. یادمان نرود که بازی های المپیک ریو کمتر از ۲سال دیگر برگزار می شود و چشم برهم بزنیم این مسابقات از راه رسیده است.

منبع:کیهان