به گزارش مشرق، مدت هاست که فدراسیون بین المللی فوتبال، قطر را به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ انتخاب کرده است اما هنوز این سوال در اذهان وجود دارد که آیا این رقابت ها در قطر برگزار می شود یا نه.

بسیاری از کشورها به ویژه انگلیس سعی می کنند تا میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ را از این کشور کوچک خلیج فارس بگیرند. آنها معتقدند که قطر با رشوه و زدوبند میزبانی این رقابت را به دست آورده است و سران فیفا باید هر چه سریع تر دوباره برای انتخاب میزبان این رقابت ها رای گیری کنند.

این تنها مشکل قطر در میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ نیست. مخالفان چنگ به دستاویز دیگری هم زده اند و آن گرمای بیش از حد قطر در تابستان است. قطری ها می گویند به راحتی می توانند این مشکل را مهار و ورزشگاه ها را به دستگاه های تصفیه و خنک کننده هوا مجهز کنند اما بعضی از کشورها با این ایده هم مخالف هستند؛ چرا که می گویند در این صورت توریست هایی که می خواهند در قطر اقامت داشته باشند به مشکل می خورند.

بعضی به قطر پیشنهاد دادند که این رقابت ها را در زمستان برگزار کند که با مخالفت شدید کشورهای انگلیس و آلمان مواجه شد؛ چرا که آنها معتقدند برنامه لیگ های آنها دستخوش تغییر خواهد شد و آنها اصلا آماده نیستند تا با این درخواست موافقت کنند. به نظر می رسد که چنین کشورهایی در نظر دارند که میزبانی را از قاره کهن بگیرند و این رقابت ها در کشور دیگری برگزار شود.

تئو سوانسیگر، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و عضو کمیته اجرایی فیفا سخنانی عجیبی را درباره میزبانی قطر بر زبان آورد. او گفت که باید میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به خاطر گرمای زیاد هوا از قطر گرفته شود. این برای نخستین بار است که عضوی از فیفا درباره برگزار نشدن جام جهانی در قطر سخن به میان می آورد.

این سخنان رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و عضو کمیته اجرایی فیفا واکنش های زیادی را به دنبال داشته است. بسیاری معتقدند که این زنگ خطری برای میزبانی قطر است؛ چرا که این برای نخستین بار است که عضوی از فیفا درباره لغو میزبانی قطر صحبت می کند. این عضو کمیته اجرایی فیفا به دنبال راه حل برای برون رفت از گرمای قطر نیست بلکه می خواهد که میزبانی از این کشور کوچک حوزه خلیج فارس گرفته شود و این بسیار عجیب است، چرا که مدت هاست قطر به عنوان میزبان جام جهانی انتخاب شده است و سپ بلاتر، رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال هم بارها تاکید کرده است که این رقابت ها تنها در قطر برگزار خواهد شد.

فدراسیون فوتبال قطر خیلی سریع نسبت به این سخنان سوانسیگر واکنش نشان داد. قطری ها در بیانیه ای رسمی این گونه پاسخ رئیس فدراسیون فوتبال آلمان و عضو کمیته اجرایی فیفا را دادند: بدون شک قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ خواهد بود. سوال درست این است که بگوییم این رقابت ها در چه زمانی برگزار خواهد شد نه این که آیا قطر میزبانی این رقابت ها را بر عهده می گیرد. جام جهانی ۲۰۲۲ چه در زمستان برگزار شود و چه در تابستان فقط در قطر خواهد بود. قطر این آمادگی را دارد که این رقابت ها را چه در تابستان و چه در زمستان برگزار کند. آن چه مسلم است این است که قطر میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ است.