به گزارش مشرق،سوال پیامکی برنامه نود به بررسی علل عملکرد ضعیف تیم ملی امید اختصاص داشت و بینندگان می بایست از میان سه گزینه بازیکنان، کادرفنی و فدراسیون یکی را انتخاب می کردند. علیرضا یزدانی در برنامه امشب به عنوان کارشناس داوری فردوسی پور را تا پاسی از بامداد روز سه شنبه همراهی می کرد.

بخش ابتدایی برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس به گزارشی به این هفته و دلاورمردی مردم ایران و هشت سال دفاع مقدس اختصاص داشت. در این گزارش به جنگ با اصطلاحات فوتبالی مثل سرداران یک پا و دوپا، شلیک توپ از توپخانه، سرطلایی و پا طلایی ها پرداخته شده بود و حتی تصاویری از بازی فوتبال سربازان در جبهه پخش شد.

فردوسی پور پیش از شروع قرعه کشی مسابقه برنامه قبلی، به کسب سه مدال ایران در مسابقات المپیک اشاره کرد و گفت: بانوان تیرانداز ما امروز(دوشنبه) کولاک کردند.

در بخش نود درجه، مسائل مختلف و حاشیه ای زیادی از هفته نهم مورد توجه قرار گرفته شده بود. مسائلی از جمله حضور " آقا زاده رئیس هیات فوتبال استان تهران " در کنار زمین مسابقه، توجه به کار مدیر تدارکات تیم های لیگ برتری بعد از اخراج مدیر تدارکات تیم امید از کره جنوبی و آغاز سال تحصیلی جدید. در این بخش محمد مایلی کهن که هفته گذشته انتقادات شدیدی را از برنامه نود و عادل فردوسی پور انجام داد، مورد توجه قرار گرفته بود. تصویر وی در کنار نصرت ایراندوست بعد از بازی با ملوان در حالی پخش شد که فردوسی پور با کنایه گفت: مایلی کهن و ایراندوست بعد از نتایج تیم ملوان حالا می توانند زیر آب فریاد بزنند!

خمیازه کارلوس کی روش و بازیکن تیم گسترش فولاد تبریز به علاوه حرکت بالیوودی حمید درخشان و حمید استیلی قبل از بازی پرسپولیس و راه آهن هم از دیگر تصاویر پخش شده در بخش نود درجه بود.

در ادامه، علیرضا یزدانی کارشناس داوری چند صحنه مشکوک داوری از مسابقات لیگ برتر را ارزیابی کرد. نکته جالب توجه اینکه دیدار پرسپولیس با راه آهن هیچ صحنه مشکوکی نداشت که ارزیابی شود.

دیگر آیتم برنامه نود مجددا به هشت سال دفاع مقدس اختصاص داشت اما اینبار با رویکردی متفاوت. تعدادی از پیشکسوتان فوتبال خوزستان به بیان خاطرات خود از زمان جنگ پرداختند. سیاوش بختیاری زاده یکی از این پیشکسوتان در این خصوص گفت: تکل های من در دوران فوتبالم معروف بود و همین الان هم هوشنگ نصیرزاده هر کجا که می نشیند، درباره تکل های من صحبت می کند ولی باید بگویم بهترین تکل زندگی ام را روز اول جبهه زدم که از تهران به منطقه اعزام شده بودیم. در روز اول اصلا با حال و هوای جبهه آشنا نبودم و وقتی هواپیماهای دشمن حمله کردند، وحشتزده شدم. همان موقع دو سنگ دیدم که با سرعت زیاد به سمت آنها تکل زدم تا پشت آن پنهان شوم. شاید دیگر هیچ مدافعی قادر نباشد چنین تکلی بزند!

این بخش با تساوی تیم فوتبال پاس تهران برابر تیم العین در تاریخ ۳۰ شهریور آغاز شد. همچنین به قهرمانی پرسپولیس در آسیا با گل محمد حسن انصاریفرد و پیروزی استقلال برابر نماینده لبنان در سال ۷۸ اشاره شد. یکی از بازیهایی که در تقویم نود قرار داشت، دیدار ایران و عربستان در مرحله مقدماتی مسابقات جام جهانی ۹۸ فرانسه(۲۸ شهریور ۱۳۷۶) بود. مسابقه ای که اسکندر کوتی گزارشگر مسابقه پس از اعلام پنالتی برای ایران، بانگ الله اکبر سر داد. کوتی به گزارشگر برنامه نود گفت: یک لحظه تحت تاثیر جو ورزشگاه گفتم الله اکبر. تا مدت ها بعد از آن وقتی جوانان مرا می دیدند می گفتند " چطوری آقای الله اکبر "!

پرونده برنامه نود در این هفته به دلایل ناکامی تیم امید در مسابقات آسیایی اختصاص داشت. رسول کربکندی میهمان حضوری برنامه بود. قرار بود دانشجو، سرپرست کمیته جوانان هم به استودیوی نود بیاید تا مناظره ای با حضور این دو نفر برگزار شود. با این حال به رغم هماهنگی فردوسی پور با دانشجو، تلفن همراه سرپرست کمیته جوانان از دسترس خارج شده بود. این موضوع گلایه فردوسی پور را در پی داشت و وی بارها غیبت دانشجو را در طول برنامه اش مطرح کرد. با این حال مهدی مهدوی کیا که همراه تیم جوانان در کیش به سر می برد با برنامه نود ارتباط تصویری برقرار کرد و حسابی از اتفاقات فوتبال پایه شکایت کرد.

مهدی مهدوی کیا که این روزها همراه تیم جوانان در جزیره کیش به سر می برد، درباره دلایل ناکامی تیم فوتبال امید ایران و همچنین تیم نوجوانان در مسابقات آسیایی اظهار کرد: من قبلا درباره فوتبال پایه هشدار داده بودم. اگر این روند ادامه داشته باشد، اتفاقات بدتر از این را در سال های بعد شاهد خواهیم بود. در بخش فوتبال پایه فقط فدراسیون فوتبال کار کرده است. این یک کار گلخانه ای است در حالی که باشگاه ها در فوتبال پایه کار علمی انجام نمی دهند.

وی افزود: فدراسیون فوتبال نمی تواند به تنهایی این بار را به دوش بکشد. این اتفاق بر عکس شده است. سال های قبل باشگاه ها بازیکن سازی می کردند و در اختیار تیم ملی قرار می دادند اما این روند الان بر عکس شده است. خود من در این یکی، دو سال به عینه این موضوع را لمس کرده ام.

سفیر فوتبال پایه آسیا تاکید کرد: حذف تیم نوجوانان یک زنگ خطر بود. هرچند مصطفی قنبرپور با این تیم خوب کار کرده بود ولی کره شمالی هم تیم خوبی بود و حتی موفق شد سوریه را پر گل شکست بدهد.

مهدوی کیا در ادامه خاطرنشان کرد: نتیجه تیم امید هم یکی از نتایج عجیب تاریخ فوتبال ایران است. تیم المپیک ما سال هاست که این مشکل را دارد. هنوز معلوم نیست تیم امید زیر نظر فدراسیون فوتبال است یا کمیته ملی المپیک. از سال ۱۹۹۲ و المپیک بارسلون، این مشکل همیشه همراه تیم امید بوده است. همیشه بعد از حذف تیم امید، یک هفته مصاحبه می شود و بعد از آن تیم را رها می کنیم تا چند ماه قبل از مسابقات بعدی، دوباره یک تیم را دور هم جمع می کنیم.

وی که میهمان برنامه نود بود و از طریق صدا و سیمای کیش با این برنامه ارتباط گرفته بود، در ادامه گفت: من گل های بازی با ویتنام را دیدم. این گل ها نشان داد که تیم های دیگر دارند کار می کنند ولی فوتبال ما در جا می زند. خود من به عنوان سفیر فوتبال پایه آسیا یک سفر به ویتنام داشتم و دیدم یک گروه نروژی سرمایه گذاری عظیمی در فوتبال پایه این کشور انجام داده اند. اینها اتفاق نیست. دیگر کشورها دارند کار می کنند و اگر این روند در فوتبال ما ادامه داشته باشد، اتفاقات بدتری برایمان رقم خواهد خورد.

مهدوی کیا با بر شمردن دلایل روند رو به افت فوتبال ایران، ابتدا به فوتبال خیابانی و حذف آن اشاره کرد و سپس به ورزش مدارس پرداخت. وی گفت: خودم می خواستم در فوتبال مدارس کار کنم ولی دیدم خیلی از مدارس حتی معلم ورزش هم ندارند. سال گذشته به دعوت منطقه ۱۴ تهران برای تماشای دیدار فینال به این منطقه رفتم ولی دیدم زمین بازی از زمین بزرگ چمن طبیعی به یک زمین چمن مصنوعی کوچک تبدیل شده بود.

وی تاکید کرد: ورزش مدارس کاری نکرده است. جایی که می شود خیلی از استعدادها را بیرون کشید. البته باید گفت خیلی ها هم به این زمینه علاقه دارند ولی بودجه نیست.

مدیر فنی تیم جوانان ایران افزود: بعد از آن به باشگاه های خودمان می رسیم. چرا باشگاه های سازنده ای مثل بانک ملی که یک قطب فوتبال بود باید بسته شود؟ من از برنامه نود هم باید انتقاد کنم که بیشتر به حاشیه ها می پردازد. شما یکبار دوربین برنامه را نبردید تا بپرسید چرا بانک ملی بسته شد؟ تیم راه آهن چه کار می کند. پاس و شاهین کجا هستند؟

مهدوی کیا یاداور شد: اگر بخواهم به نسل خودم اشاره کنم باید بگویم، زمان ما برای فوتبال نوجوانان و جوانان در تیم بانک ملی هر زمانی که بازی داشتیم ورزشگاه مالامال از جمعیت بود. اما الان این شور و حال را نمی بینیم چون باشگاه ها اهمیتی به فوتبال پایه نمی دهند. مشکل اصلی این است که به مربیان پایه اهمیت نمی دهند. ما مربیان عاشق زیادی در فوتبال پایه داریم ولی وقتی به آنها اهمیت داده نمی شود، کاملا دلسرد می شوند.

وی با اشاره به عملکردش در تیم جوانان و تلاش برای استعدادیابی تاکید کرد: من به همراه علی دوستی مهر برای استعدادیابی کل ایران را گشتیم ولی به جرات می گویم حتی نتوانستیم یک بازیکن را به تیم جوانان اضافه کنیم چون بازیکنانی نبودند که در سطح تیم ملی باشند.

سفیر فوتبال پایه آسیا با انتقاد از سیاست باشگاه های ایرانی گفت: سهم تیم های پایه از باشگاه هایی که در لیگ برتر ۱۵ یا ۲۰ میلیارد تومان هزینه می کنند، چیست؟ من شنیده ام خیلی از باشگاه ها تیم های رده پایه خود را اجاره می دهند به یک فرد دیگر. آن فرد هم مجبور است ۱۰ فوتبالیست برای تیمش انتخاب کند ولی سایر بازیکنان را از افرادی انتخاب کند که پدرش پولدار است. این بازیکنان دیگر معنای عشق به پیراهن را نمی فهمند.

مهدوی کیا به نتیجه گرا شدن فوتبال ایران هم اشاره کرد و افزود: در بخش باشگاهی و ملی همه چیز فوتبال ما نتیجه گرا شده است. ژاپنی ها چند دوره از مسابقات پایه حذف شدند ولی از روز بعد از حذف شدن، تمرینشان را با همان مربی ادامه دادند. در فوتبال ما چنین چیزی نیست. مربیان جرات نمی کنند به بازیکنان جوان میدان بدهند. الان چند بازیکن ۱۷ یا ۱۸ ساله در لیگ برتر بازی می کنند؟ این آرامش خاطر نزد مربیان ما هم نیست. بخصوص در رده پایه که استرس آن بالاست.

وی اظهار کرد: هیچ وقت راه حلی برای تشویق تیم های پایه و یا مربیان این تیم ها نداشتیم. ما نشنیدیم که وقتی یک تیم جوانان قهرمان می شود آنرا به یک تورنمنت خارجی بفرستند. ما باید فوتبال پایه را به سمت و سویی ببریم که در دنیا و اروپا رخ می دهد. چه خوب بود که تیم های پایه همزمان با بازی تیمهای لیگ برتری با هم بازی می کردند. با این اقدامات باشگاه ها مجاب می شوند تا در فوتبال پایه کار کنند.

مهدوی کیا در پاسخ به سئوالی مبنی بر اختلافش با هادی آیت اللهی نایب رئیس فدراسیون فوتبال بر سر امکانات تیم جوانان هم گفت: هیچ اختلافی نبود. ما دنبال پیاده کردن برنامه های خودمان بودیم. وقتی به من پیشنهاد شد که کنار علی دوستی مهر در تیم جوانان باشم، دوست داشتم موثر کار کنم. سال گذشته توانستم به تیم جوانان کمک کنم تا یک اردوی خوب در آلمان داشته باشیم. ما همکاری خوبی با فدراسیون داشتیم. البته نمی گویم شرایط تیم جوانان ایده آل بوده است ولی برگزاری اردو در کشورهای آلمان و اتریش را مد نظر داشتیم که جور نشد.

وی ادامه داد: ما اختلافی نداشتیم. فقط می خواستیم اردوهای بیشتری داشته باشیم که نشد. البته فدراسیون هم به خاطر تحریم ها مشکلات مالی دارد. امیدوارم یکی از نمایندگان آسیا در مسابقات جام جهانی جوانان باشیم. من خوشبینم که به این هدف برسیم.

" آیا با وجود افرادی مثل فرشاد ماجدی، دانشجو و هوشمند در تیم های پایه، شایسته سالاری در این بخش حاکم است "؟ مهدوی کیا در پاسخ به این سئوال، تصریح کرد: من در مورد انتخاب افراد هیج نقشی ندارم. دوستانی که کنار ما هستند با تمام توان کار می کنند. اینکه چه کسی سرپرست جوانان باشد در حیطه مسئولیت من نیست.

وی مجددا با انتقاد از برنامه نود، گفت: شما در برنامه خودتان هم به فوتبال پایه نپرداختید. آنقدر که به حاشیه ها پرداختید، به فوتبال پایه نپرداختید. تلویزیون هم که دوست ندارد بازی تیم های پایه را پخش کند. مدیران باشگاه ها هم که علاقه ای به این بخش ندارند. ولی من خودم دوست دارم اتفاقات خوبی در تیم های پایه رقم بخورد.

مهدوی کیا ادامه داد: ما نیاز به حمایت داریم. خود من سال هاست دنبال ایجاد یک آکادمی بزرگ فوتبال پایه در ایران هستم ولی به ما کمک نمی شود. هر جا برای گرفتن زمین اقدام کردیم، حمایت نشدیم. اگر سرمایه گذاری در فوتبال پایه رخ بدهد، اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

" آیا عملکرد وینگادا در تیم امید راضی کننده بوده است "؟ مهدوی کیا در پاسخ به این سئوال هم گفت: نتایج که خیلی بد است. ما از قرقیزستان و ویتنام حتی گل هم نخورده بودیم. این زنگ خطری است برای فوتبال ما که تیم های دیگر در حال پیشرفت هستند. مشکلی که الان می بینم این است که اگر قرار بود با تمام قوا برویم، می رفتیم مثل ۹۸ بانکوک. آن زمان هیچ تیمی هم برای ما فرقی نداشت. ما با هدف قهرمانی رفته بودیم ولی این دوره هدف معلوم نبود. اگر قرار بود با تیم زیر ۲۱ سال و المپیک می رفتیم فدراسیون باید پای این می ایستاد. قطعا اضافه شدن هفت بازیکن در روزهای آخر موثر بوده است. فدراسیون باید پافشاری می کرد تا تیم المپیک می رفت. هدفگذاری را باید از ماه ها قبل انجام می دادبم که آیا هدف مدال آوری بود یا کسب تجربه. این تداخل بین فدراسیون و کمیته ملی المپیک این وضعیت را ایجاد کرد. کادر فنی هم نمی تواند بی تقصیر باشد. حریف و شرایط تاکتیکی و نتایح قابل قبول نیست. ما همه مشکلات فوتبال پایه را نباید در این نتیجه خلاصه کنیم. از چند سال پیش باید پیش بینی این اتفاقات را می کردیم.

رسول کربکندی هم به دلایل ناکامی تیم امید اشاره کرد و گفت: ما چه کاشته ایم که بخواهیم درو کنیم؟ کار ما در فوتبال پایه مقطعی بوده است. ما در این بخش کار بلند مدت نداشته ایم.

در همین بخش، مجری برنامه نود قصد داشت مهدی مهدوی کیا را به خاطر انتخاب افرادی مثل دانشجو، فرشاد ماجدی و هوشمند مربی بدنساز تیم جوانان به چالش بکشد که مهدوی کیا گفت: صحبت در اینباره در حیطه مسئولیت من نیست.

در میان بررسی دلایل ناکامی تیم امید، تصاویر برنامه نود از کتک کاری لیدرهای استقلال با بازیکنان امید پرسپولیس بعد از دربی امیدها پخش شد. در حالی که گزارشگر برنامه نود در حال صحبت کردن با سیروس دین محمدی بود، لیدرها به یکباره وسط زمین ریخته و بازیکنان امید پرسپولیس را به باد کتک گرفتند.

در بخش های پایانی برنامه نود، اسامی تیم های جام حذفی از جمله میلان اراک، مرغداری پیمان و… مورد انتقاد قرار گرفت و عادل فردوسی پور به این نحوه نامگذاری کنایه زد. وی گفت: اگر بحثدوست داشتن است که ما هم می توانیم تیم لیورپول رفسنجان داشته باشیم! آقای کربکندی هم می تواند تیم شاهین کربکند را داشته باشد.

در جریان دیدار دو تیم میلان اراک و نساجی قائمشهر، داور مسابقه ابتدا به بازیکن شماره هشت نساجی کارت زرد نشان داد. دقایقی بعد داور مجددا به این بازیکن کارت زرد دوم را نشان داد ولی بدون آنکه متوجه باشد، بازیکن را اخراج نکرد. تذکر داور چهارم به داور برای اخراج این بازیکن هم نتیجه ای نداشت تا یکی از عجیب ترین اتفاقات فوتبالی یکبار دیگر در ایران رقم بخورد!

در ادامه اکبر محمدی سرمربی پیشین تیم فوتبال جوانان ایران روی خط تلفنی برنامه نود آمد تا درباره دلایل ناکامی تیم امید صحبت کند. با این حال محمدی ابتدای صحبت هایش را به رفتنش از تیم جوانان مرتبط کرد و لحظاتی با عادل فردوسی پور دچار چالش شد. محمدی گفت: خوشحالم که بعد از دو سال و نیم این فرصت به من داده شد که بتوانم در برنامه نود صحبت کنم. آقای فردوسی پور! شما چند درصد در ناکامی تیم امید مقصر هستید؟

وی افزود: احساس می کنم فاجعه تیم امید از دو سال پیش استارت زده شد. جایی که تیم جوانان با آن کیفیت از مسابقات امارات کنار رفت و برخوردهای صورت گرفته، منجر به رها کردن بازیکنان و کادر فنی آن شد. من همان سال در فرودگاه امام خمینی بودم که دیدم برنامه نود در حال محاکمه کردن تیم جوانان است.

فردوسی پور در این هنگام توضیح داد که بحثوی، نحوه روی کار آمدن اکبر محمدی بر اساس رابطه بوده است. محمدی در این خصوص گفت: شما دو سال و نیم است که نام مرا با هر بهانه ای مطرح و " تکه هایتان " را نصیبم می کنید. به نظرم یک گزینه در ناکامی تیم امید می تواند شما و رسانه ها باشید! دو سال و نیم طول کشید تا بزرگان فوتبال از آن تیم جوانان حمایت کنند. باید از محمد مایلی کهن و امیر قلعه نویی که اظهار لطف داشتند تشکر کنم.

محمدی با انتقاد از برنامه نود، گفت: این چه رویه ای است که برنامه نود در پیش گرفته است؟ اگر برنامه شما بخواهد یک نفر را نقد کند، از کارشناسانی استفاده می کند که همه چیز را سیاه می بینند و اگر نگاهش به یک موضوع مثبت باشد، بر عکس.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: شما هم با رابطه صاحب برنامه نود شدی ولی چون لیاقت داشتید، برنامه تان ادامه داشت. من ۷۰ بازی ملی سرمربی تیمهای جوانان و نوجوانان بودم و ۶۰ پیروزی و تنها پنج شکست به دست آوردم. این رفتاری که با مربیان ایرانی می شود، درست نیست.

مجری برنامه نود در ادامه تاکید کرد که رنگ پوست و موی مربیان برایش مهم نیست!

محمدی همچنین درباره عدم حضورش به عنوان مربی در کنار نلو وینگادا در تیم امید، تصریح کرد: صحبت هایی شده بود ولی وقتی علی کفاشیان به برنامه شما آمد، گفتید محمدی تا کی می خواهد در تیم های ملی کار کند و بهتر است به فعالیت باشگاهی بپردازد.

این صحبت اعتراض فردوسی پور را در پی داشت. وی گفت: من معدنچی شما هستم! هر اتفاقی که برای شما رخ داده است را گردن من می اندازید!

برنامه نود در حالی ساعت ۲:۳۰ بامداد سه شنبه به اتمام رسید که پیش از آن بخش دیگری از " نود تا نود " روی آنتن رفت و البته ۴۸ درصد بیننذگان فدراسیون مقصر اصلی نتایج تیم امید قلمداد کرده بودند.