گروه ورزشی مشرق -لیگ برتر فوتبال در حالی دهمین هفته خود را با انجام هشت دیدار پشت سر خواهد گذاشت که تراکتورسازی صدرنشین در خانه میزبان سپاهان اصفهان است و استقلال تیم دوم جدول به دیار زاینده رود می رود تا میهمان ذوب آهن باشد. در ایستگاه دهم، پرسپولیس میزبان استقلال صنعتی است تا پس از پیروزی بر راه آهن، به دومین برد متوالی خود تحت هدایت حمید درخشان بیندیشد.

برنامه، نتایج کامل و جدول رده بندی لیگ برتر

در این مجال که لیگ به گذر از یک سوم ابتدایی خود می رسد، بی مناسبت نبود که شرایط تیم های مدعی را در بازی های خانگی و دیدارهای خارج از خانه بررسی کنیم. به طور مثال، چطور تراکتور صدرنشین، موقعیت فعلی خود را مدیون بهره گرفتن از بازی های خانگی است یا استقلال با احتساب امتیازات دیدارهای خارج از خانه، صدرنشین لیگ است و تراکتور تیم ششم جدول!

**تراکتور، صدرنشین در تبریز
به گزارش مشرق، صدرنشین لیگ برتر تا پایان هفته نهم، بی شک بهترین عملکرد را در بازی های خانگی داشته است. شاگردان رسول خطیبی در هر ۵ مسابقه خانگی خود صاحب پیروزی شده اند تا از این حیثبه رکورد جالبی برسند. در احتساب امتیازات بازی های خانگی لیگ برتر، سایپا با کسب سه پیروزی مقابل نفت، ذوب آهن و پدیده در ورزشگاه انقلاب کرج و ثبت دو تساوی خانگی برابر نفت مسجد سلیمان و گسترش ۱۱ امتیازی شده تا دومین تیم موفق - پس از تراکتورسازی - در این موضوع لقب بگیرد.

۵ تیم شکست ناپذیر از جمله حریف ارتش ژنرال
این نکته هم در نوع خود جالب است که - در لیگ چهاردهم - تنها پنج تیم در بازی های خانگی خود طعم تلخ شکست را نچشیده اند. به جز تراکتور و سایپا، فولاد خوزستان، سپاهان و ذوب آهن اصفهان هم رنگ شکست خانگی را ندیده اند. اینکه ذوب آهن، تیم چهاردهم جدول با وجود ثبت نتایج نه چندان امیدوار کننده در لیگ جاری، برخلاف تیم های سرشناسی چون استقلال و پرسپولیس، پیش چشم هوادارانش شرمنده نشده نکته قابل تاملی است. خصوصا که این تیم شکست ناپذیر در چهارچوب دیدارهای خانگی، جمعه همینه هفته میزبان استقلال مدعی و زخم خورده امیر قلعه نویی است.کدام خط حمله زهردارتر است؟
در مسابقات خانگی لیگ چهاردهم، خط حمله تراکتورسازی از همه تیم ها قدرت بیشتری داشته است. این تیم ۱۴ گل از مجموع ۱۹ گل فصلش را در ورزشگاه یادگار امام(ره) به ثمر رسانده که نشان می دهد حضور تماشاگران تبریزی از نظر روحی تا چه اندازه روی بازیکنان این تیم تاثیر مثبت می گذارد.

در نقطه مقابل تراکتور، نفت مسجدسلیمان طی چهار دیدار خانگی اش فقط یک بار پس از تساوی مقابل گسترش در ایستگاه پنجم، به امتیاز رسیده است. آنها در حدود ۳۶۰ دقیقه بازی در شهرشان فقط یک مرتبه موفق به گلزنی شدند تا از این حیثهم تیم آخر جدول لقب بگیرند. در بازی های خانگی استقلال و پرسپولیس ۷ و ۵ گل به ثمر رساندند که آبی ها با این هفت گل به ۹ امتیاز رسیده و قرمزها با پنج گلشان ۶ امتیاز گرفته اند.

جدول عملکرد تیم ها در بازی های خانگی لیگ برتر

رتبه

تیم

تعداد بازی

برد

مساوی

باخت

گل زده

گل خورده

تفاضل

امتیاز

۱

تراکتورسازی

۵

۵

-

-

۱۴

۴

۱۰ +

۱۵

۲

سایپا

۵

۳

۲

-

۷

۱

۶ +

۱۱

۳

فولاد

۴

۳

۱

-

۴

-

۴ +

۱۰

۴

سپاهان

۵

۲

۳

-

۸

۴

۴ +

۹

۵

استقلال

۴

۳

-

۱

۷

۳

۴ +

۹

۶

پدیده

۵

۲

۲

۱

۵

۲

۳ +

۸

۷

پیکان

۵

۲

۲

۱

۲

۳

۱ -

۸

۸

نفت

۴

۲

۱

۱

۶

۲

۴ +

۷

۹

گسترش

۴

۲

۱

۱

۵

۵

-

۷

۱۰

ذوب آهن

۴

۱

۳

-

۴

۳

۱ +

۶

۱۱

صبا

۴

۲

-

۲

۵

۵

-

۶

۱۲

پرسپولیس

۵

۱

۳

۱

۵

۶

۱ -

۶

۱۳

ملوان

۴

۱

۲

۱

۳

۴

۱ -

۵

۱۴

استقلال صنعتی

۵

-

۴

۱

۶

۷

۱ -

۴

۱۵

راه آهن

۵

۱

۱

۳

۵

۷

۲ -

۴

۱۶

نفت مسجدسلیمان

۴

-

۱

۳

۱

۸

۷ -

۱** استقلال صدرنشین بازی های خارج از خانه
به گزارش مشرق، تیم دوم جدول رده بندی لیگ برتر تا پایان هفته نهم با در نظر گرفتن امتیازاتی که در دیدارهای خارج از خانه اش گرفته، بهترین عملکرد را در بین شانزده تیم این فصل داشته است. این تیم راه آهن، پیکان و نفت مسجدسلیمان را بیرون از استادیوم آزادی برد و البته به سپاهان و نفت در فولادشهر و استادیوم تختی باخت تا با ۹ امتیازی که بدست آورد، بهترین تیم در جدول رقابت های خارج از خانه باشد.

اینکه تراکتورسازی صدرنشین لیگ برتر، در چهار بازی خارج از خانه خود فقط یک بار طعم پیروزی را چشیده - آن هم برابر پرسپولیس - نکته قابل تاملی است. تراکتور در ایستگاه هفتم، پرسپولیس را در ورزشگاه آزادی تهران با گل های محسن بنگر(گل به خودی)، لوسیانو ادینهو و سامان نریمان جهان شکست داد؛ در حالی که بنگر گل اول بازی را برای حریف زده بود.سرخابی ها حاضر به صلح نیستند!

در جدول بازی های خارج از خانه، شش تیم رنگ برد را ندیده اند. صبا با صمد مرفاوی، گسترش با مهدی تارتار، نفت مسجدسلیمان با مجیدباقری نیا، ملوان با نصرت ایراندوست، ذوب آهن با یحیی گل محمدی و پیکان با منصور ابراهیم زاده موفق نشده اند تا اینجای کار در دیدارهای خارج از خانه خود به پیروزی برسند.

نکته جالب دیگری که در این مورد به چشم می خورد مربوط به سرخابی هاست. ۹ هفته از لیگ برتر گذشته و فقط دو تیم در بازی های خارج از خانه خود به تساوی مقابل میربانانشان نرسیده اند. استقلال و پرسپولیس هستند که خارج از استادیوم آزادی یا پیروز شده اند یا شکست خورده اند و اهل تساوی با میزبانانشان نبوده اند.

جدول عملکرد تیم ها در بازی های خارج از خانه لیگ برتر

رتبه

تیم

تعداد بازی

برد

مساوی

باخت

گل زده

گل خورده

تفاضل

امتیاز

۱

استقلال

۵

۳

-

۲

۸

۶

۲ +

۹

۲

نفت

۵

۲

۲

۱

۷

۵

۲ +

۸

۳

سپاهان

۴

۲

۱

۱

۴

۴

-

۷

۴

فولاد

۵

۲

۱

۲

۴

۴

-

۷

۵

پرسپولیس

۴

۲

-

۲

۵

۵

-

۶

۶

تراکتورسازی

۴

۱

۲

۱

۵

۴

۱ +

۵

۷

سایپا

۴

۱

۲

۱

۴

۳

۱ +

۵

۸

پدیده

۴

۱

۲

۱

۵

۶

۱ -

۵

۹

استقلال صنعتی

۴

۱

۱

۲

۳

۴

۱ -

۴

۱۰

صبا

۵

-

۴

۱

۶

۸

۲ -

۴

۱۱

راه آهن

۴

۱

۱

۲

۵

۱۰

۵ -

۴

۱۲

گسترش فولاد

۵

-

۳

۲

۲

۶

۴ -

۳

۱۳

نفت مسجدسلیمان

۵

-

۳

۲

۱

۶

۵ -

۳

۱۴

ملوان

۵

-

۲

۳

۱

۴

۳ -

۲

۱۵

ذوب آهن

۵

-

۱

۴

۴

۸

۴ -

۱

۱۶

پیکان

۴

-

۱

۳

-

۴

۴ -

۱