به گزارش مشرق، تونی مونیس، مدیر ورزشی تیم فوتبال ختافه اسپانیا که به منظور فروش بخشی از سهام این باشگاه به حسین هدایتی به کشورمان سفر کرده بود، پس از توافقات اولیه برای انجام این معامله، هفته گذشته کشورمان را ترک کرد.

در مورد بحثحضور در ایران صحبت کنید. موضوع فروش ختافه به کجا رسید؟

فکر می کنم سفر پُرباری به ایران داشتیم و هدفمان بیشتر این بود تا در این سفر یکدیگر را بیشتر بشناسیم و خوشحالم که توانستیم به منظور شناسایی بیشتر تیم ختافه و ارائه اطلاعات بیشتر در مورد این تیم در خدمت حسین هدایتی باشیم.

اصولاً چرا قبول کردید که با یک ایرانی این معامله را انجام دهید؟

به هر جهت درهای فوتبال اسپانیا، به خصوص لالیگا و تیم ختافه به روی تمام دوستانی که می خواهند در اینجا سرمایه گذاری کنند باز است.

در صورتی مالکیت ختافه به یک ایرانی برسد، این توقع از وی می رود که او استعدادهای فوتبال ایران در هر دو بخش بازیگری و مربیگری را در تیم ختافه به کار بگیرد. به عنوان یک اسپانیایی با این موضوع مشکلی ندارید؟

فکر می کنم در این بخش خود مدیران باشگاه باید با یکدیگر به تعامل و هماهنگی برسند، البته لیگ اسپانیا لیگ باکیفیتی محسوب می شود. در این لیگ علاوه بر کیفیت بالا، توقعات بالایی نیز از فوتبال و بازیکنان وجود دارد. بنابراین افرادی که بتوانند در آن سطح از کیفیت خودشان را نشان دهند، مشکلی برای حضورشان در لالیگا وجود نخواهد داشت. حال می خواهد این بازیکن باکیفیت، ایرانی باشد یا هر کشور دیگر، فرقی نمی کند و مهم دارا بودن یکسری استانداردها برای حضور در لالیگاست.

از بازیکنان ایرانی که در لالیگا بازی کرده اند چه شناختی دارید؟


شناخت خوبی از این بازیکنان دارم و اتفاقاً بازیکنانی مانند شجاعی، نکونام و یا بازیکنان ایرانی دیگری که در سایر لیگ های معتبر اروپا بازی کرده اند، به خوبی نشان داده اند که کیفیت بالا برای حضور در لیگ های معتبر اروپایی را داشته و دارند.

با وجودی که شاید زمان زیادی از جام جهانی ۲۰۱۴ گذشته است، یک مقدار در این خصوص صحبت کنیم. عملکرد تیم ملی ایران را در جام جهانی که گذشت چطور ارزیابی می کنید؟

بازی های ایران تصویر بسیار خوبی را در ذهن من به جای گذاشت، چون بازیکنان این تیم در سطح بسیار بالایی جنگیدند. بازیکنان ایران با پتانسیلی بالا مقابل تیم های باکیفیتی از جمله آرژانتین در جام جهانی برزیل، نمایش خوبی را ارائه کرده و به خوبی نیز جنگیدند.

از کارلوس کی روش، سرمربی تیم ملی ایران چه میزان شناخت دارید؟ تا همین مدت اخیر هم این مربی برای ماندن در فوتبال ایران مخالفان و موافقان زیادی داشت. با همه این انتقادات این مربی پرتغالی سرانجام در فوتبال ایران ماندنی شد.

در مورد جزئیات قرارداد کی روش با فدراسیون ایران نمی توانم صحبت زیادی انجام دهم، اما کی روش در هر حال مربی شناخته ای است که موفق شد تیم ملی ایران را به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل برساند.فکر می کنید تیم ملی ایران این توانایی را دارد که با کی روش قهرمان آسیا شود.

فقط می توانم برای تیم ملی ایران در آسیا آرزوی موفقیت کنم.

البته کی روش در فوتبال اسپانیا کارنامه ناموفقی را با رئال مادرید به ثبت رساند. آن زمان در ختافه بودید؟

بله به خوبی آن روزها را به یاد دارم.

با ختافه چه عملکردی را مقابل تیمِ کی روش به ثبت رساندید؟

ختافه نیز مانند سایر تیم ها سعی می کند بازی های جنگنده ای را مقابل تیم های بزرگ و قدرتمند نشان داده و از حیثیت خودش دفاع کند و در آن بازی هم همین اتفاق افتاد. در آن دیدار به گمانم با رئال مادریدی که سرمربی اش کی روش بود، به تساوی رسیدیم.

در چند سال اخیر برای محدود کردن قرارداد بازیکنان فوتبال در ایران، روش هایی از جمله سقف قرارداد و سقف بودجه در فوتبال ایران به وجود آمده است. با این موضوع تا چه اندازه موافقید؟


محدودیت ها برای قرارداد بازیکنان باید براساس بودجه باشگاه ها مشخص شود. معتقدم که نباید در این خصوص مراجع دیگر به قراردادها ورود کنند.

شما یک تیم مادریدی هستید و این در حالی است که بارسلونا در ایران طرفداران زیادی دارد. حتی خود آقای هدایتی هم اعلام کرد که طرفدار بارسلوناست. با این موضوع که مشکلی ندارید؟


برای ما ختافه مهم است و ما از این تیم حمایت می کنیم. به هرجهت فوتبال ورزش بدون مرزی محسوب می شود و هر فردی در این جغرافیای بدون مرز به دنبال عشق و علاقه اش می رود.

در حال حاضر و پس از انجام ۴ هفته از رقابت های لالیگا، ختافه در شانزدهم جدول است. آینده تیم تان را در فصل جاری در صورتی که تیم تحت مالکیت هدایتی قرار بگیرد را چگونه پیش بینی می کنید؟


این موضوع دیگر بستگی دارد به مقدار سرمایه گذاری و حضور بازیکنان تأثیرگذار در ختافه.

در مورد اوساسونا هم صحبت می کنید، چون ایرانی ها در چند سال اخیر فوتبال اسپانیا را به خاطر حضور بازیکنان ایرانی در این تیم با این تیم می شناسند.

اوساسونا با وجود اینکه به زیرگروه لیگ سقوط کرده است اما تیم تاریخی و ریشه داری در فوتبال اسپانیا محسوب می شود. البته در همین زیرگروه لیگ نیز تیم های قدرتمندی حضور دارند و نمی توان این لیگ را هم دست کم گرفت.

خود شما پس از ختافه، طرفدار کدام تیم هستید؟

اتلتیکو مادرید.

طرفدار مسی هستید یا رونالدو؟

هر دو بازیکن.

صحبت پایانی؟

خیلی خوشحالم که به ایران سفر کرده و از نزدیک با مردم خونگرم کشورتان آشنا شدم. اقامت در ایران برایم بسیار دلپذیر بود.

در نهایت باید از مسئولان فدراسیون و آقای هدایتی که به ما وقت دادند تا بتوانیم در خدمتشان باشیم تشکر می کنم.