به گزارش مشرق،تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی خود از مرحله دوم رقابت های جهانی به مصاف صربستان رفت ودر یک بازی برتر با نتیجه ۳ بر یک و امتیازهای ۲۵-۲۷ و ۲۵-۲۲ و ۲۵ بر ۱۸ به پیروزی رسید و برای نخستین بار به جمع ۶ تیم برتر جهان صعود کرد. البته شاگردان کواچ این صعود تاریخی را مدیون ولاسکوی بزرگ و شاگردانش هستند چرا کهدر بازی همزمان آرژانتین موفق شد ۲-۳ آمریکا را شکست دهد تا صعود ایران حتمی شود.

آمریکا با این شکست شانس سوم شدن را نیز از دست داد چرا که اگر لهستان امشب به فرانسه هم ببازد به علت تعداد برد بیشتر صعود خواهد کرد.

برنامه و نتایج کامل مسابقات والیبال قهرمانی ۲۰۱۴ مردان جهان + جدول رده بندی


تیم امتیاز مسابقات جزئیات نتایج ست پوئن
بازی برد باخت ۳
۰
۳
۱
۳
۲
۲
۳
۱
۳
۰
۳
برده باخته معدل برده باخته معدل
۱ فرانسه ۱۶ ۶ ۵ ۱
۵
۱

۱۷ ۸ ۲/۱۲۵ ۵۹۰ ۵۴۱ ۱/۰۹۱
۲ ایران ۱۵ ۷ ۵ ۲ ۱ ۳ ۱ ۱ ۱
۱۸ ۱۱ ۱/۶۳۶ ۶۵۹ ۶۲۳ ۱/۰۵۸
۳ لهستان ۱۴ ۶ ۵ ۱ ۳ ۱ ۱
۱
۱۶ ۶ ۲/۶۶۷ ۵۲۸ ۴۶۶ ۱/۱۳۳
۴ آمریکا ۱۴ ۷ ۴ ۳ ۱ ۳
۲ ۱
۱۷ ۱۲ ۱/۴۱۷ ۶۷۳ ۶۳۳ ۱/۰۶۳
۵ صربستان ۹ ۷ ۳ ۴ ۱ ۲

۳ ۱ ۱۲ ۱۴ ۰/۸۵۷ ۶۰۱ ۶۱۷ ۰/۹۷۴
۶ آرژانتین ۸ ۷ ۳ ۴ ۱ ۱ ۱
۲ ۲ ۱۱ ۱۵ ۰/۷۳۳ ۵۷۱ ۶۰۳ ۰/۹۴۷
۷ ایتالیا ۲ ۶ ۱ ۵

۱
۴ ۱ ۷ ۱۷ ۰/۴۱۲ ۵۱۹ ۵۶۵ ۰/۹۱۹
۸ استرالیا ۰ ۶
۶۳ ۳ ۳ ۱۸ ۰/۱۶۷ ۴۳۰ ۵۲۳ ۰/۸۲۲

تیم ملی والیبال صربستان یکی از تیم های ریشه دار و قدرتمند والیبال جهان به شمار می رود. آن ها یکی از مدعیان این دوره از مسابقه ها بودند اما با توجه به نتایج گروه E مسابقه ها قبل از بازی با ایران از صعود به مرحله سوم ناامید شدند. این در حالی بود که والیبالیست های ایران امیدوار بودند تا با پیروزی در این مسابقه شانس خود را برای صعود به مرحله سوم حفظ کنند. گزارش کامل این دیدار را به نقل ازایسنابخوانید:

تیم ملی والیبال صربستان با پیراهن سرخ و ترکیب کوا سویچ، مارکو ایوویچ، پتریک، جووو ویچ، آتاناسی جویچ، پودراس کانیا، لیسیناک و لیبرو نیکولا روسیک بازی را آغاز کرد.

در تیم ایران هم سعید معروف، فرهاد قائمی، سید محمد موسوی، عادل غلامی، امیر غفور، مجتبی میرزاجانپور و لیبرو فرهاد ظریف از ابتدا به میدان رفتند.

تیم ایران در این مسابقه با پیراهن سوم خود یعنی رنگ سرمه ای کار را آغاز کرد.

ست نخست: ۲۵-۲۷ ایران

دو تیم در ابتدای این مسابقه قدری پرنوسان ظاهر شدند. کاملا مشهود بود که احتیاط در دستور کار دو تیم وجود دارد. اگرچه گفته می شد که صربستان برای انگیزه رویارویی با ایران در این مسابقه ندارد اما بازیکنان این تیم نشان دادند که برای برد به میدان آمده اند. دفاع روی تور خوب از کوا سوویچ و جوکوویچ اجازه نمی داد اسپکرهای ایران به راحتی کار کنند. در مقابل مجتبی میرزاجانپور سعی داشت تا از توپ های بلند سعید معروف امتیاز بسازد. تمرکز پاس های کاپیتان معروف در این مسابقه روی دست امیر غفور بود. او به خوبی با آبشارهای قدرتی خود سد دفاعی حریف را می شکست. هر گاه دریافت خوب می رسید، سید محمد موسوی می توانست در حملات سرعتی حریف را به زانو درآورد. با توجه به برگزاری بازی لهستان و فرانسه بعد از این مسابقه جمعیت قابل توجهی از علاقه مندان والیبال لهستان در سالن ۱۴ هزار نفری شهر لوچ حاضر بودند. آن ها بازی خوب تیم ایران را تشویق می کردند. تیم های ایران و صربستان تا امتیازهای پایانی ست نخست پایاپای پیش رفتند. هیچ یک از آن ها سر تسلیم شدن نداشتند. سرانجام نقش آفرینی تماشایی امیر غفور موجب شد تا ایران در ست نخست با امتیاز ۲۷ بر ۲۵ پیروز شود.

ست دوم: ۲۵-۲۲ صربستان

سرویس های پودراس کانین غیر قابل مهار بود. فرهاد قائمی و فرهاد ظریف تلاش زیادی برای دریافت سرویس های او به کار می بستند. سعید معروف هر گاه زیر تور صاحب توپ می شد، سرعتی های ایران یعنی موسوی و غلامی را تغذیه می کرد. عادل غلامی مثل همیشه موثر و مفید کار می کرد. اگرچه تیم ایران در حمله موفق تر از حریف بود اما در سرویس، دریافت کننده های صربستان را آزار نمی داد. با این حال امیر غفور که یک روز استثنایی را پشت سر می گذاشت در دفاع روی تور و حمله نقطه قوت تیم ایران به حساب می آمد. پاسور باهوش صربستان سعی می کرد تا دور از دست دفاع ایران اسپکرهایش را تغذیه کند. باز هم دو تیم مثل ست اول پایاپای پیش می رفتند اما قبل از امتیاز ۲۰ ایران ۲ امتیاز عقب افتاد. کواچ وقت استراحت گرفت و شهرام محمودی و میلاد عبادی پور را به میدان فرستاد تا با این تعویض ها حمله و دریافت تیم تقویت شود اما تعویض های او نیز کارگر نبود.

صربستان با تمام توان برای هر امتیاز ست دوم می جنگید. در این ست نیز مثل ست قبل آرمین تشکری به میدان رفت تا با سرویس های هدفمند خود بازی را از چنگ حریف درآورد اما در نهایت تیم ایران با امتیاز ۲۲ بر ۲۵ مغلوب صربستان شد. این در حالی بود که تا پایان ست دوم هیچ امتیاز سرویس مستقیمی توسط بازیکنان ایران کسب نشده بود.

ست سوم: ۲۵-۲۲ ایران

تیم ملی والیبال ایران در ست سوم نبض بازی را در دست داشت. پاس های میلی متری سعید معروف حتی با وجود دریافت های ناقص هم به بهترین شکل اسپکرهای ایران را تغذیه می کرد. امیر غفور با پروازهای فوق العاده خود حتی سد دفاعی سه نفره حریف را می شکست. در مقابل آتنا سیجویچ ستاره تیم صربستان در این میدان بود. او از پشت خط بارها قلب دفاعی تیم ایران را می شکافت. دو تیم پایاپای هم پیش می رفتند اما برتری با تیم ایران بود. کلاکوویچ سرمربی صربستان کنار زمین آرام و قرار نداشت. در مقابل کواچ سرمربی صربستانی تیم ملی ایران با آرامش بیشتری کار را دنبال می کرد.

ست چهارم: ۲۵-۱۸ ایران

کواچ در این ست آرمین تشکری را باز هم به میدان فرستاد. آرمین که یک روز خوب را پشت سر می گذاشت بارها در حملات سرعتی و سرویس توانایی های خود را به رخ حریف می کشید. تیم ایران در حمله و دفاع روی تور کاملا برتر از حریف کار می کرد و بدین ترتیب اختلاف امتیازهایش را با حریف بیشتر می کرد. سعید معروف مثل همیشه با اطمینان کار می کرد. جای خالی تماشایی او کاملا دفاع روی تور حریف را تحت تاثیر قرار می داد. سید محمد موسوی در حمله و دفاع مطمئن بود. ایران روی دنده سرعتی کاملا برتر از حریف بود. ملی پوشان والیبال ایران در مقابل صربستان نمایش فوق العاده ای داشتند و موفق شدند در ست چهارم با نتیجه ۲۵ بر ۱۸ حریف خود را شکست دهند.

صعود فرانسه از این گروه قطعی شده است.