به گزارش مشرق،روز سوم رقابت های کشتی فرنگی قهرمانی بزرگسالان جهان از صبح امروز(یک شنبه) با برگزاری مسابقات اوزان ۵۹،۷۱ و ۹۸ کیلوگرم در سالن ژیمناستیک شهر تاشکند ازبکستان آغاز شد و ۳ نماینده کشورمان به مصاف حریفان خود رفتند.

اسامی و اوزان فینالیست های روز آخر به شرح زیر است:

۵۹ کیلوگرم:حمید سوریان(ایران)- سیمینوف(روسیه)

۷۱ کیلوگرم:یونس اوزل(ترکیه) - چنگیز لابازانوف(روسیه)

۹۸ کیلوگرم:آرتور آلکسانیان(ارمنستان) - اولیور هاسلر(آلمان)

اخبار و نتایج لحظه به لحظه این مسابقات به تفکیک اوزان را در زیر بخوانید:

*** این خبر پس از برگزاری هر مسابقه به روز رسانی می شود ***

** پایان رقابت ها نوبت صبح / آغاز رقابت های عصر از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه **
* وزن ۵۹ کیلوگرم - حمید سوریان(مدال طلا)

دور اول
در وزن ۵۹ کیلوگرم حمید سوریان در دور نخست به مصاف آلکس آنچتی از رومانی رفت و برابر این حریف خود توانست در عرض ۴۰ ثانیه با نتیجه ۸ بر صفر پیروز شد.


دور دوم
دارنده ۶ مدال طلای جهان و المپیک در دور دوم با کشتی گیر چغر مصری روبرو شد و به زحمت توانست با نتیجه ۲-۱ وی را از پیش رو بردارد.

دور سوم
سوریان در دور سوم با حریف کوبایی روبرو شد و در پایان با نتیجه ۵-۰ وی را از پیش رو برداشت تا در دور چهارم حریف ممدوف آذربایجانی شود.

دور چهارم
سوریان در یک چهارم نهایی موفق شد حریف آذربایجانی خود را با نتیجه ۳-۰ شکست دهد و به نیمه نهایی برود.

نیمه نهایی
قهرمان کشورمان در نیمه نهایی به مصاف تاسمرادوف حریف قدرتمند ازبک رفت و در یک مبارزه نزدیک با تدبیر ۲-۱ به برتری رسید و به فینال راه یافت. در سوی دیگر جدول هم تسونوف روس با شکست ۹-۱ حریف قدرتمند آمریکایی به فینال رسید.

فینال
نابغه کشتی فرنگی کشورمان مدال طلای این وزن را از آن خود کرد تا ضمن کسب هفتمین مدال طلای جهان و المپیک رکورد دار تاریخ کشتی ایران شود. وی در فینال به مصاف سیمینوف روس رفت و حریف روس خود را با نتیجه ۲ بر یک شکست داد تا عنوان قهرمانی جهان را به خود اختصاص دهد.

این هفتمین مدال طلای حمید سوریان در مسابقات جهانی و المپیک است که نابغه کشتی فرنگی کشورمان از آن خود کرده تا به این ترتیب بالاتر از عبدالله موحد و پهلوان، غلامرضا تختی بهترین کشتی گیر ایران لقب بگیرد.

به گزارش مشرق، نابغه کشتی فرنگی کشورمان که مدال طلای المپیک لندن را هم در کارنامه دارد پیش از این با ۶ مدال طلای جهان و المپیک در کنار عبدالله موحد، بعد از جهان پهلوان تختی پرافتخارترین کشتی گیر تاریخ ایران محسوب می شد که با حضور در فینال رقابت های جهانی ازبکستان علاوه بر قطعی کردن مدال نقره اش رکوردش با ۷ مدال جهان پهلوان تختی برابری کرد و با کسب مدال طلای این مسابقات و ششمین طلای جهانی صاحب رکوردی جاودانه در مسابقات جهانی شد.

جهان پهلوان تختی ۷ مدال طلای جهان و المپیک(۲ طلا و ۲ نقره جهان و یک طلا و ۲ نقره المپیک) را در کارنامه دارد که از این حیثپرافتخارترین کشتی گیر ایران محسوب می شود. سوریان پیش از این ۵ مرتبه در مسابقات جهانی در سال های ۲۰۰۵،۲۰۰۶، ۲۰۰۷،۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ و یک بار در المپیک لندن سال ۲۰۱۲ موفق به کسب مدال طلا شده بود.
* وزن ۷۱ کیلوگرم - افشین بیابانگرد(به رده بندی راه یافت)

دور اول
بیابانگرد که با قرعه بسیار سختی روبرو شده در این دور استراحت داشت.

دور دوم
نماینده ایران در این دور به مصاف ها یونگ کیم از کره جنوبی رفت و در با پیروزی ۲-۰ برابر این کشتی گیر به دور بعد راه یافت تا حریف لابازانوف روس شود.

دور سوم
بیابانگرد در دور سوم نتوانست از سد حریف روسیه ای خود بگذرد و با شکست ۴-۰ مسابقه را واگذار کرد. با صعود لابازانف به فینال بیابانگرد هم به گروه شانس مجدد راه یافت.

شانس مجدد
افشین در مبارزه شانس مجدد به مصاف کورپاسی از مجارستان رفت و موفق شد ۴-۳ این حریف را شکست دهد و به دیدار رده بندی راه پیدا کند. بیابانگرد برای کسب مدال برنز حریفی از بلاروس را پیش رو دارد.
* وزن ۹۸ کیلو گرم - قاسم رضایی(به رده بندی راه یافت)

دور اول
قاسم رضایی در این دور استراحت داشت.

دور دوم
قهرمان المپیکی کشورمان در دور دوم به مصاف کارل اسچون از سوئد رفت و توانست این حریف اروپایی خود را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهد و راهی دور سوم مسابقات شود.

دور سوم
رضایی در دور سوم به مصاف موسی اولویف از روسیه رفت و با نتیجه نزدیک ۲-۱ این مبارزه را به پایان برد تا در جمع ۸ نفر قرار بگیرد.

دور چهارم
رضایی در یک چهارم نهایی با نیلسن از نروژ مبارزه کرد و موفق شد ۲-۰ به برتری برسد تا در نیمه نهایی به مصاف برنده ارمنستان و بلاروس برود.

نیمه نهایی

قاسم رضایی در نیمه نهایی مقابل حریف ارمنستانی با اخطار مسابقه را ۳-۱ واگذار کرد تا برای مدال برنز بجنگد.
به گزارش مشرق، تیم ملی کشتی فرنگی ایران تا پایان روز دوم تنها به یک مدال نقره توسط امید نوروزی دست یافته است.

رده بندی انفرادی دو روز اول مسابقات به شرح زیر است:

۷۵ کیلوگرم:

۱ - جولفکیان(ارمنستان) ۲ - زوگاچ(کرواسی) ۳ - بشیک(آمریکا) و مرتضی علی یف(آذربایجان) …۱۶ - هادی علیزاده پورنیا(ایران)

۶۶ کیلوگرم:

۱ - داوور استفانک(صربستان) ۲ -امید نوروزی(ایران)۳ - تاماش لورینچ(مجارستان) و ادگاراس ونسکایتیس(لیتوانی) ۵ - فرانک استابلر(آلمان) و حسن علی اف(آذربایجان)

۸۰ کیلوگرم:

۱ - پیتر باسکی(مجارستان) ۲ - یوگنی سالیف(روسیه) ۳ - سلجوق جبی(ترکیه) و جیم پترسون(سوئد) ۵ - بوزو استراسویچ(کرواسی) و تادیوس میچالاک(لهستان) ۷ -حبیب اله اخلاقی(ایران)

۸۵کیلوگرم:

۱ - نومانی(فرانسه) ۲ - سامان طهماسبی(آذربایجان) ۳ - بلنیک(اوکراین) و لورینچ(مجارستان) …۱۴ - مجتبی کریم فر(ایران)

۱۳۰ کیلوگرم:

۱ - میخاین لوپز(کوبا) ۲ - رضا کایالپ(ترکیه) ۳ - هکی نبی(استونی) و بیلال ماخوف(روسیه) ۵ - لیوبومیر دیمیتروف(بلغارستان) و ادوارد پوپ(آلمان) ۸ -بهنام مهدی زاده(ایران)