به گزارش مشرق، متن یادداشت امیر حاج رضایی شرح ذیل است:

برکناری مربیان در فوتبال تمام دنیا اتفاقی طبیعی است. معمولا در هر سال مربیان زیادی در سراسر دنیا به دلایل مختلف که اغلب این دلایل ناکامی تیم هاست برکنار می شوند و به طور طبیعی ایرادی بر این مسئله وارد نیست. نمونه یکی از همین برکناری های عادی و آرام، کنار رفتن زلاتکو کرانچار و جانشینی حسین فرکی بود که کاملا عادی اتفاق افتاد. اما در سویی دیگر تغییر مربی در پرسپولیس برخلاف سپاهان به شکلی کاملا غیرمحترمانه رقم خورد و مربی جدید در شرایطی در تمرین تیم برای معارفه حاضر شد که علی دایی به عنوان مربی سابق هنوز در محل تمرین حضور داشت.

متاسفانه مسائل این چنینی به دلیل انتخاب نادرست اعضای هیات مدیره در باشگاه ها اتفاق می افتد. با توجه به غیر مستقل بودن دو تیم استقلال و پرسپولیس، معمولا اعضای هیات مدیره به شکلی انتخاب می شوند که برای کمک به این دو تیم، به جای استفاده از شیوه های ورزشی، از موقعیت های سیاسی و اقتصادی شان استفاده کنند. با این حال این مدیران سیاسی و اقتصادی پس از ورود به ورزش با فضایی روبرو می شوند که در آن تبلیغات رسانه ای، دوربین ها و میکروفن ها حرف اول را می زنند و همین هاست که برخی از مدیران را با توهماتی رو به رو وآن ها را مجبور به اقداماتی می کند که با طبیعت اصلی فوتبال مغایرت دارد.

در حال حاضر درد فوتبال ما همین حضور مدیران صنعتی، سیاسی و اقتصادی است که با توهم قدرت بیرونی خود به دنبال جلب توجهات غیر منطقی و غیر اصولی هستند.

اما مسئله ای که در شرایط امروز پرسپولیس باید مورد توجه قرار بگیرد این است که در فوتبال مدرن دنیا کمتر اتفاق می افتد یک مربی به مربی دیگر بی احترامی کند؛ حتی اگر این توهین غیر کلامی باشد. با این حال در جریان تغییرات کادر فنی پرسپولیس اتفاقاتی افتاد که بیشتر به یک تسویه حساب قدیمی شباهت داشت.

بنده مدافع هیچ یک از مربیان و مهاجم به دیگری نیستم اما معتقدم رفتارهای مشابه اتفاقات پیش آمده در باشگاه پرسپولیس است که فوتبال را بی حیثیت کرده و از این رفتار ها این طور استنباط می شود که یک مربی حاضر به گرفتن نیمکت یک تیم به هر قیمتی است. مسائل این چنینی به زیان فوتبال ماست و در شرایطی که بهترین مربیان دنیا هم عوض می شوند نباید رفتار ها در فوتبال ما به گونه ای باشد که در آن حمل بر بی احترامی شود.

اینکه دلیل برکناری یک مربی ضعف فنی او قلمداد و منجر به برکناری او شود ایرادی ندارد اما اگر یک مدیر با لشکرکشی پا به محل تمرین بگذارد و مربی دلخواهش را بر سر کار بیاورد به هیچ وجه با روش های اصولی برکناری مربی در دنیا همخوانی ندارد. این بد ترین اتفاق در فوتبال ماست که در نتیجه ورود یک مربی جدید به تمرین در حضور مربی قدیمی، پای نیروی انتظامی برای حل و فصل مسئله به میان بیاید و با وجود بروز چنین اتفاقاتی باید گفت مسائل امروز فوتبال باید مبارک آقایان باشد.

و کلام آخر؛ در فوتبالی که سلسله مسائل غیراخلاقی سال به سال در آن در حال تکرار است، طبیعی است که کار به جعل اسناد و دور زدن قوانین نظام وظیفه هم کشیده شود. بنابراین باید پذیرفت تا زمانی که چنین مسائل پیش پا افتاده ای در فوتبال ما حل نشده باقی مانده است، باید فاتحه مسائل بزرگ تر را خواند!