به گزارش مشرق، امیر قلعه نویی درباره عملکرد تیم فوتبال استقلال در پایان هفته هشتم، حرف وحدیثهای بوجود آمده در مورد عملکرد ملی پوشان، صحبت های عیلرضا علیپور و… صحبت هایی را انجام داد که در زیر می خوانید:

از عملکرد تیم تان تا پایان هفته هشتم راضی هستید؟

اگر طبق قانون ۱ + ۲×۸، امتیاز جمع کرده باشیم، به این معنی است که وضعیت راضی کننده بوده است. در بازی با نفت تهران برخلاف بازی با نفت مسجد سلیمان حق تیم شکست ما نبود. علاوه بر اشتباهات فردی در این دیدار، موجودی تیم در اختیار ما نبود. ۲ بازیکن ملی پوش ما اواسط بازی درخواست کردند که تعویض شان کنیم. در بازی با نفت هر ۳ تعویض من اجباری بود. از طرفی ملی پوشان ما تلاش خود را در زمین انجام می دهند ولی با شرایط همیشگی فاصله زیادی دارند و آن انتظاری که ما و مردم از آنها داریم، برآورده نکرده اند. از ۳ استاد دانشگاه قصد داریم مشاوره بگیریم که این بازیکنان به شرایط آرمانی برسند.

مشکلات تیم به مسائل دیگر هم برمی گردد و اگر حل شود، تیم ما شرایط آرمانی خود را بدست می آورد. به عنوان مثال یعقوب کریمی را در پست مدافع - هافبک چپ جا انداختیم اما به تیم امید رفت. میلاد فخرالدینی هم برای بازی با نفت محروم بود. همیشه شب قبل از بازی ترکیب تیم مشخص می شد اما تا ظهر بازی با نفت نمی دانستم چه کسی را انتخاب کنم.

صحبت های تان در مورد عدم آمادگی ملی پوشان حرف و حدیثهایی زیادی بوجود آورد؟


چه حرف و حدیثی؟

اینکه شما به ملی پوشان و نحوه بازی شان شک دارید؟

این حرف ها و اراجیف را همان آدم هایی مطرح می کنند که من بارها پیش از این در موردشان صحبت کرده ام. آدم هایی که قلم شان مشخص است که در اختیار چه کسی است. من می گویم که ملی پوشان به آمادگی خود نرسیده اند، آیا این حرف شک کردن است؟ کجای حرف های من شک کردن به ملی پوشان بود؟ همانطور که گفتم کسانی این حرف ها را می زنند، پیش از این در موردشان صحبت کرده و بابت آن جریمه هم شده ام و اشکالی هم ندارد. اتفاقا ملی پوشان ما جزو قلدرهای تیم هستند و تلاش خود را انجام می دهند که مردم را خوشحال کنند. آنها عصای دست من هستند.

بگذریم، برخی ها اعتقاد دارند یکی از دلایل موفقیت استقلال برخلاف رقیبش یعنی پرسپولیس این است که این تیم امیر قلعه نویی دارد ولی پرسپولیس ندارد. در سوی دیگر مشخص است که هیئت مدیره استقلال و بهرام افشارزاده به شما اعتقاد دارند و حمایت تان کرده اند. نمونه حمایت آنها شکایت از جواد نکونام، مهدی رحمتی و… به کمیته اخلاق بود اما در پرسپولیس همانطور که متوجه شدید، علی دایی را برکنار کردند و هیچ حمایتی نشد.

من درباره پرسولیس اظهار نظر نمی کنم و تنها دعا می کنم که این تیم به شرایط آرمانی خود بازگردد. آن بالایی(خدا) می داند که از صمیم قلب حرف می زنم و همه من را می شناسند که چه اخلاقی دارم. استقلال و پرسپولیس مثل فرصت می مانند و می توانند به جامعه آرامش ببخشند. این دو تیم سرمایه هستند و می توانند آرامش بخش باشند. نمی خواهم در سیاست کاری باشگاه پرسپولیس دخالت کنم اما به عنوان همکار و کسی که دایی همبازی ام بوده از زحمات او تشکر می کنم. برای حمید درخشان و همکارانش هم در پرسپولیس آرزوی موفقیت می کنم.

در مورد تیم خودم هم واقعیت این است که هیئت مدیره، آقای افشارزاده و نظری جویباری آرامش را به تیم ترزیق کرده اند و شاید در این آرامش قلعه نویی کمترین نقش را داشته است. شما بهتر می دانید که تیم بیرونی از تیم داخل مهم تر است و در تیم بیرونی استقلال همه متحد هستند. در استقلال هیئت مدیره و مدیرعامل آرامش را به تیم دادند.

با آغاز فصل درگیر اظهار نظر بازیکنان سابق خود از جمله جواد نکونام، مهدی رحمتی، ایمان موسوی و.. شدید. فکر می کردید از همان ابتدای فصل درگیر چنین مسائلی شوید؟


اولا عزت و ذلت دست خداست. اگر انسان توکلش به خدا باشد، یقینا آدم موفقی خواهد بود. دوم اینکه شما بروید تحقیق کنید که این آقایان در کمیته اخلاق چه مسائلی را مطرح کرده اند. تا یکی دو ماه آینده همه چیز برای مردم مشخص می شود و زمان به آنها نشان خواهد داد که حق با چه کسی بوده است. من توکلم همیشه به خدا است. ما امسال تیم خوبی داریم و یقینا برخی آدم ها دنبال این هستند که تیم ما را بهم بزنند. آنها را کامل می شناسم و می دانم که دنبال چه اهدافی هستند. هدف آنها زدن امیر قلعه نویی است و وقتی استقلال نتیجه می گیرد شب ها خواب شان نمی برد ولی تیم ما امسال موفق خواهد بود.

ایمان موسوی در اظهار نظری گفته که منظور صحبت هایش قلعه نویی نبوده و پیش از بازی با استقلال برای شما گل می برد ولی در سوی دیگر علیرضا علیپور مدعی شده که رای کمیته اخلاق باید تغییر کند و آن شخصی که باید محکوم شود، محکوم نشده است. واکنش شما نسبت به صحبت های علیپور چیست؟


ابتدا در مورد موسوی باید بگویم که اگر نگرش او تغییر کند، یکی از بازیکنان خوب ما می شود. موسوی خودش می داند که بارها او را نصیحت کرده ام. من برای این بچه خیلی وقت گذاشتم. این بنده خدا را وسیله قرار دادند و در یکی دو ماه آینده همه این مسائل روشن می شود اما در مورد علیپور از او یک سوال دارم. چرا همیشه هر وقت استقلال شرایط حساسی دارد و تیم نتیجه می گیرد، به این مسائل ورود می کند؟ آیا او در مصاحبه اخیر خود مسئولیت داشته که حرف زده است؟ سال گذشته در بازی های لیگ قهرمانان آسیا آن حرف ها را زد و امسال هم همین کار را انجام داد. آقای علیپور! شما سال گذشته مسئولیت داشتی، امسال که مسئولیت نداری برای چه حرف می زنی؟ من می دانم که این داستان ها برنامه ریزی شده است.

این اختلافات در حالی پیش آمده که علیپور سال گذشته همراه شما و استقلال به مکه رفت!

کاری به برخی داستان های دیگر ندارم اما مردم قضاوت کنند. آقای علیپور، برادر من، چرا شب بازی با نفت این حرف ها را مطرح کردی؟ سوال من را جواب بدهید، شما سال گذشته مسئولیت داشتی، امسال که مسئولیت نداری چرا مصاحبه کردی؟ شما سال گذشته چقدر علیه تیم ما حرف زدید؟ مردم خودشان در این مورد قضاوت کنند که هر زمان استقلال شرایط حساسی داشته، علیپور در مورد ما صحبت کرده است.

هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال ۵ گزینه برای دستیاری کارلوس کی روش پیشنهاد که با واکنش تند حسین فرکی روبرو و او گفت که مربی ایرانی تمایلی برای دستیاری کی روش ندارد. نظر شما چیست؟

من در این چند سال در مورد این آدم ها که میکروفن و قلم شان را فروخته اند، حرف زده ام. بارها گفته ام که ایران و ایرانی می تواند جزو ۲۰ نفر اول جهان باشد. در دنیا می بینید که چه ایرانی های داخل و چه خارج از کشور، انسان های بزرگ هستند. شاید بستر همه چیز برای موفقیت فراهم نباشد اما ایرانی ها همه جا افتخارآفرین شده اند و باید افتخار کنیم. متاسفانه آدم هایی که میکروفن و قلم شان را فروخته اند، ایرانی را خوار می کنند و این مسئله را جزو افتخارات خود می دانند. آنها در محفل خصوصی خود از تحقیر کردن ایرانی خوشحال می شوند. دنیا، دهکده جهانی شده و اگر ارتباطات نباشد، عقب می مانیم. فوتبال و ورزش ما نیز همین است ولی نه با روشی که آقایان درست کردند.

کی روش باید در تیم ملی باشد اما در مورد دستیار ایرانی او، ابتدا بگویم که کی روش حق دارد دستیارانش را خودش انتخاب کند اما ایرانی نباید تحقیر شود. اینکه چند ایرانی کنار کی روش باشند، اشکالی ندارد ولی با راه و روش درست. متاسفانه برخی ها اهدافی دارند که می خواهند ایرانی را خراب کنند.

چرا در بازی پیشکسوتان استقلال و هنرمندان حواشی زیادی ایجاد شد؟

چه حواشی؟

اینکه چرا شما با حسن روشن در جایگاه ویژه دست ندادید…

اصلا چنین چیزی نیست. وقتی آدم وارد جمعی می شود که ۲۰،۳۰ نفر در آن حضور دارند، زودتر سلام می دهد تا مزاحم بقیه نباشد. زمانی که سلام کردم، عقب جایگاه نشستم تا دوستانی که در آنجا حضور دارند، به راحتی رفت و آمد کنند. هنگامی که دوستان آمدند و وارد جایگاه شدند به احترام آنها از جای خودم بلند شدم. این حرف و حدیثها اصلا خوب نیست. همه می دانند قلعه نویی به پیشکسوت خودش احترام می گذارد.

ما امسال از ۱۵ استقلالی در کادر فنی استفاده کرده ایم و چرا آقایان اینجا نمی گویند که قلعه نویی به پیشکسوتان احترام گذاشته است؟ یک نفر را پیدا کنید که از ۱۵ استقلالی که هم کاپیتان استقلال و هم کاپیتان تیم ملی بودند، استفاده کنند. تعداد زیادی از پیشکسوتان استقلال چه با عنوان مشاور و چه آنالیزور برای استقلال زحمت می کشند و اگر رقم قراردادشان را ببینید، خنده تان می گیرد. اعتقاد دارم که حسن روشن برای فوتبال ایران و استقلال زحمت کشیده و شاید به خاطر یکسری از مصاحبه هایی که انجام داده است، ناراحت شوم ولی همیشه احترام او را نگه داشتم. برای تیمی که در حال نتیجه گرفته این مسائل را مطرح می کنند.

صحبت پایانی؟


شب گذشته در برنامه ای شرکت کرده بودم که افراد بزرگی آنجا حضور داشتند. باید از آقای شهرام فخار به خاطر برگزاری این مراسم که ورزشکاران، هنرمندان، خیرین و… حضور داشتند، تشکر کنم. در این جشنواره خانم دانشور که مسئولیت موسسه مهر آفرین را برعهده دارند، فیلمی را پخش کردند که افسوس خوردم. کشور ما باید به گونه ای باشد که درون آن آرامش باشد. ما کشور ثروتمندی داریم و نباید بچه های خیابانی و بی سرپرست داشته باشیم. شما خودتان می دانید چه افرادی بیرون از محل تمرین ما حضور پیدا می کنند و چه مشکلاتی دارند. امیدوارم و آرزو می کنم که هیچ خانه ای مشکلات روحی و روانی نداشته باشد. امیدوارم دولت تدبیر و و امید این کارها را انجام دهد.

جایی که برنامه باشد و مدیران کارآمد حضور داشته باشند، موفق خواهد بود. گفتم که ایرانی می تواند جزو ۲۰ تای اول باشد که این اتفاق برای تیم های ملی والیبال و بسکتبال ما رخ داده است. وقتی برنامه ریزی ها درست باشد، تیم ها نتیجه می گیرند. بحثمن این است که وقتی والیبال می تواند موفق شود، فوتبال ما هم می تواند موفق شود ولی در کل فوتبال ایران تنها یک ورزشگاه سالم به نام آزادی داریم. اگر حب و بغض ها را کنار بگذاریم، یقینا به موفقیت می رسیم. در همه جای دنیا، وقتی بازی به پایان می رسد، بازیکنان و مربیان دو تیم با هم دست می دهند ولی در ایران برعکس است و همه علیه هم حرف می زنند. من پس از بازی با نفت مسجد سلیمان گفتم که حق ما پیروزی نبود. کدام مربی چنین حرفی می زند؟ بعد از هر بازی در ایران حرف و حدیثبوجود می آید. ما با این گونه رفتارها به جایی نمی رسیم و برنامه ریزی ها باید درست باشد. در فوتبال ما اگر کسی پیشرفت کند، تلاش نمی کنند که خودشان را به او برسانند و سعی می کنند که او را پایین می کشند.

همیشه سعی کرده ام که حرف راست را به مردم بگویم. خیلی خوشحالم که مردم در این چند وقت همه چیز را دیدند و محبت شان بیشتر شده است. در فرودگاه، تمرین و شهرهای مختلف با وجود تبلیغات زیادی که علیه من می شود، نمی دانم چرا محبت مردم به من بیشتر شده و هر روز عزیزتر می شوم.