به گزارش مشرق، سوت آغاز رقابتهای کشتی آزاد قهرمانی جهان در حالی در سالن ژیمناستیک تاشکند ازبکستان به صدا در آمد که از همان ابتدا مشخص بود نبرد فتح سکوی نخست جهان، بین تیم های ایران روسیه است. از یکسو تیم ملی کشتی آزاد ایران با تکیه بر عنوان قهرمانی سال گذشته خود پای در میدان گذاشت و در سوی دیگر، روس ها با ساز و برگ کامل جنگی برای جبران نایب قهرمانی سال گذشته و پس گرفتن جام قهرمانی از ایران به میدان آمدند.

به هیچ عنوان قصد بررسی جزئیات فنی و برد و باخت های این دو مدعی بزرگ را نداریم، بلکه باید به اتفاقاتی اشاره کرد که در حین پیکارهای دو روزه آزادکاران روس و ایران در سالن مسابقات به وقوع پیوست و همه را به تعجب و تایید واداشت. اتفاقاتی که متولیان ورزش و اهالی کشتی ما باید از آن درس گرفته و از این پس بدون حب و بغض، سرلوحه کار خود قرار دهند.

در ابتدا با نگاهی به کاروان پرتعداد کشتی روسیه به وضوح مشاهده شد که این تیم با تکیه بر انگیزه های مختلف فنی و مالی، تنها برای کسب قهرمانی به تاشکند آمده و هیچ مشکلی نمی تواند سد راه آن قرار گیرد. به عنوان مثال باید به حضور برخی از مخالفان و موافقان فدراسیون کشتی روسیه در کنار هم در سالن مسابقات اشاره کرد که با کنار گذاشتن خصومت های شخصی با " مامیاشویلی "، رئیس فدراسیون کشتی روسیه، همراه شده و برای رسیدن منافع ملی از هیچ کمکی به همقطاران خود دریغ نمی کردند.

حضور " تدیف " یکی از روس های نامدار به عنوان رقیب دیرینه مامیاشویلی در سالن مسابقات به عنوان مشاور و همراه تیم بسیار جالب توجه بود، چراکه او به عنوان یکی از رقبای متولیان کنونی کشتی روسیه همواره سیاست های آنها را زیر سوال می برد و کمتر کسی فکر می کرد با حضور در تاشکند به تشویق رقیب و تیمش بپردازد.

" تدیف " با کنار گذاشتن این مسائل در شرایطی برای قهرمانی تیم کشورش تلاش می کرد که تعجب همگان را به همراه داشت و حتی باعثتعجب تمامی رقبای تیم روسیه شده بود. تدیف که با پیروزی ملی پوشان روس خوشحالی می کرد و با شکست آنان ناراحت می شد، در عمل نشان داد قلبش برای موفقت تیم ملی روسیه می تپد. شاید بتوان این مساله را یکی از نقاط اتکا و اتحاد روس‎ها برشمرد که در نهایت به قهرمانی ختم شد.

این نکته از آن جهت قابل اهمیت و تامل است که به موازات تلاش مخالفان و موافقان فدراسیون کشتی روسیه برای قهرمانی کشورشان، برخی از اهالی کشتی ایران بدون هیچ توجهی به اهداف و منافع ملی و تنها به دلیل خصومت های شخصی با متولیان کنونی فدراسیون، هر آن آرزوی شکست و ناکامی تیم ایران را داشتند!

متاسفانه برخی از افراد دور مانده از گود مدیریت در حالی از دور و نزدیک به نظاره کشتی شاگردان رسول خادم نشسته بودند که انگار کشتی گیران تیم رقیب در میدان هستند و باید با شکست از تشک خارج شوند! درس بزرگ روس ها به متولیان ورزش و اهالی کشتی ایران این بود که برای رسیدن به منافع و موفقیت های ملی باید خصومت های دیرینه و شخصی را کنار گذاشت و برای افتخار ایران گام برداشت.

اما نکته بعدی که به واقع باعثتعجب و تحسین همگان شده بود، حمایت تمام قد " ولادیمیر پوتین "، رئیس جمهور روسیه، از ملی پوشان کشتی این کشور بود. در طول رقابتهای جهانی بارها دیده شد که کشتی گیران روس بلافاصله بعد از پیروزی در مسابقات حساس و سرنوشت ساز که در نهایت منجر به قهرمانی خود و تیمشان شد، به گوشه ای فراخوانده می شدند و تلفنی با پوتین صحبت می کردند.

این اتفاق درحالی رخ می داد که از دفتر ریاست جمهوری روسیه بارها با موبایل مامیاشولی رئیس فدراسیون کشتی این کشور تماس گرفته شد و سپس کشتی گیر فاتح میدان، برای مدتی با پوتین به صحبت می پرداخت. مطمئنا همین حمایت های روحی و روانی که طبعا با حمایت های مالی همراه بود توانست راه قهرمانی روس ها را هموارتر کرده و از تیم ملی این کشور، یک چهره ششدانگ و لایق قهرمانی بسازد.

اما در سوی دیگر میدان، بسیاری از قهرمانان کشتی ایران همچنان در پی احقاق حق و برآورده شدن وعده های بی عمل متولیان ورزش هستند و هنوز مشخص نیست حقوق و پاداش کامل خود را به خاطر موفقیت های ارزشمند گذشته چه زمانی دریافت می کنند؟

این موضوع ثابت می کند کسب قهرمانی و تداوم این موفقیت در آوردگاه جهانی، تنها با تکیه بر توان فنی و تکنیکی کشتی گیران نیست و گوش شکسته های بی ادعای ایران نیز باید از این پس از نظر مالی و روحی تقویت شوند.