به گزارش مشرق، پس از اینکه بعد از رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل صحبت از این موضوع به میان آمد که کارلوس کی روش با توجه به شناختش از شرایط فوتبال ایران، می تواند همچنان بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی فوتبال باشد و البته قبل از اینکه قیل و قال های فعلی برای تمدید قرارداد سرمربی پرتغالی پیش بیاید، یکی از مسائل مهم با توجه به تجارب گذشته این بود که دستیاران کی روش در پروسه جدید مربیگری وی در تیم ملی چه کسانی و با چه ملیتی خواهند بود؟

کی روش در مدت ۴ سال اخیر در برهه های زمانی مختلف با دستیاران متفاوتی کار کرد؛ از دوستان خارجی(پرتغالی) گرفته تا مربیان بعضاً گمنام وطنی که البته به واسطه حضور در تیم ملی و دستیاری کی روش، امروز از بسیاری از همتایان خود مشهورتر شده اند.

تیم ملی هر اندازه که به جام جهانی نزدیک تر می شد، تصمیمات در خصوص دستیاران کی روش توسط این مربی نیز به همین اندازه عجیب تر می شد و هر اندازه کی روش در افکارش برای ترکیب تیم ملی در جام جهانی به ثبات می رسید، نیمکت تیم ملی در فاز دستیاران این مربی، روز به روز بی ثبات تر می شد.

درست و با آغاز فاز جدید تمرینات آماده سازی تیم ملی برای حضور در جام جهانی، سیموئز به دلایل نامشخص از حضور در تیم ملی استعفا داد و امید نمازی نیز که اصولا مشخص نشد چگونه و چرا سر از تیم ملی درآورد، در همان زمانی که کی روش به وی نیاز داشت، دست او را در حنا گذاشته و برای همیشه(این طور که به نظر می رسد) کشورمان را به قصد ینگه دنیا ترک کرد.

دیگر ماجراهای اردوی اتریش و اتفاقاتی که بر سر مجید صالح پیش آمد به قدری همچنان تازگی دارد که خیلی نیاز به بازخوانی پرونده کی روش و صالح نیست و قصد گنجاندن این قسمت در گزارش، فقط شاهدی بود برمدعای اینکه نیمکت تیم ملی به جز مشخص بودن شخص سرمربی، در سایر قسمت ها در ۴ سال اخیر بی ثبات ترین دوران خود را پشت سر گذاشت.

دراین بین شاید علیرضا منصوریان در مدت زمان حضور کی روش در ایران بیشترین بهره را برد و البته مارکار آقاجانیان که به عنوان استعدادیاب قرار است همچنان به کار خود در تیم ملی ادامه دهد.

کی روش شاید در ۴ سال گذشته مصائب زیادی را در فوتبال ایران تجربه کرد و شاید هم خود برخی مواقع سرمنشا بعضی از حاشیه ها بود. یکی از دعواهای فوتبالی فدراسیون با او در مدت حضورش در ایران همواره بر سر دستیاران کی روش بود و اینکه این مربی با توجه به مدت زمان حضور در ایران و مبلغ کلانی که از این راه به جیب می زند، در کنار امر مربیگری و ساختن تیمی قدرتمند از تیم ملی، دانش مربیگری خود را به همتایان ایرانی اش انتقال دهد که خیلی این اتفاق در برهه ۴ ساله گذشته محقق نشد.به همین خاطر با کسب تجربیاتی که از مدت حضور کی روش در ایران به دست آمد، مسئولان فدراسیون از جمله کفاشیان و دوستان در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال سعی کردند در قرارداد جدید روی موضوع دستیاران کی روش کار را سخت گرفته و برای آغاز کار دوباره او، روی ایرانی بودن همکاران کی روش در تیم ملی پافشاری کند که البته از اخبار ضد و نقیض و بعضا جنجالی که در این مدت از راهروهای فدراسیون به بیرون درز کرد، یکی از مهم ترین آنها انتخاب دستیاران اول و دوم ایرانی بود با ذکر اسم ۵ مربی.

حسین فرکی و یحیی گل محمدی به عنوان اولویت های دستیار اولی و مجید صالح، وحید هاشیمان و رحمان رضایی نیز به عنوان اولویت های دستیار دومی معرفی شدند و این یعنی اینکه کی روش پس از بازگشت باید با دو نفر از این ۵ نفر به عنوان دستیارانش در تیم ملی کار را برای جام ملت های آسیا استارت بزند.(البته با هیچ کدام از این مربیان برای حضورشان در تیم ملی هماهنگی به عمل نیامده بود.)

از سوی دیگر پنجشنبه گذشته پس از اعلام خبر توافق بین فدراسیون با کی روش، علی کفاشیان، رئیس فدراسیون از بازگشت سرمربی پرتغالی با دو تن از دستیارانش خبر داد یعنی دن گاسپار، مربی دروازه بان های تیم ملی و لوسیانو، همه کاره تیم ملی پس از کی روش در اردوی اخیر تیم ملی قبل از جام جهانی در اردوهای تهران، آفریقای جنوبی، اتریش و برزیل و این یعنی فدراسیون فوتبال با یک نگاه رونالدینیویی چنان بازی در این قسمت تغییر داد که در نهایت باز هم خوش بحال کی روش و دستیاران پرتغالی او شود.

با همه این تفاسیر در نهایت مشخص نشد چطور و چرا نام فردی مثل حسین فرکی که خود گزینه سرمربیگری بود برای دستیاری مطرح شد یا مربی مثل گل محمدی که خود به عنوان سرمربی با یک تیم لیگ برتری قرارداد دارد و یا مربی مانند مجید صالح که قبل از جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل با کی روش به شدیدترین اختلافات خورده بود، مطرح شد تا در نهایت این سؤال مطرح شود که آیا ارزش ماندن کی روش به اندازه ای بود که با نام مربیان خوش نام وطنی تا این اندازه بازی شود؟ آیا نمی شد از همان ابتدا نام لوسیانو را مطرح کرد تا با توجه به مشاهدات نگارنده در تمرینات تیم ملی و اینکه این مربی به واقع دست راست تیم ملی در تمرینات بود، مربیان وطنی حداقل قید دستیاری اول را بزنند؟ و البته خیلی از سؤالات دیگر در همیت راستا که مطمئناً با توجه به وضعیت فعلی ساختاری فدراسیون، پاسخی برای آنها هرگز پیدا نخواهد شد!