استفاده از جادوگر در فوتبال ایران؟! همکاری با جادوگر برای گرفتن نتیجه؟! پناه بردن به رمال برای رسیدن به موفقیت؟! خدا را شکر هیچ یک از این وصله ها به من نمی چسبد و آنهایی که من را می شناسند، می دانند به عنوان یک معلم، همواره در این فوتبال از حواشی دور بودم و هرگز حتی به قیمت از دست دادن شغل و جایگاه خودم از کاری که به آن اعتقاد دارم، دست برنداشتم و پایم را از راهی که طبق اصول خودم انتخاب کردم، بیرون نگذاشتم اما به عنوان رئیس کانون مربیان ایران و در جایگاه یک مربی که از رواج خرافه پرستی در فوتبال ایران احساس خطر می کند، از روزنامه خبرورزشی به عنوان روزنامه ای پرتیراژ و پرمخاطب می خواهم مقابل این موج خرافه پرستی بایستد و با آنها که مقابل هرگونه ارتقای علمی فوتبال به هر نحوی و شکلی گارد می گیرند و خواسته یا ناخواسته تلاش می کنند فوتبال ایران را از مسیر علمی شدن به بیراهه واپس گرایی بکشانند، مقابله کند.
در بحثجادو و جادوگری، هر مسلمانی اگر سر سوزنی به خداوند اعتقاد داشته باشد، می داند خالق، مخلوق را از گرایش به سحر و جادو منع کرده است. خرافه پرستی و پناه بردن به سحر و جادو، انسان را از مسیر تکامل دور می کند و او را به تباهی می کشاند. گناه ترویج خرافه پرستی و دامن زدن به باورهای خرافی هم کمتر از گناه کسانی نیست که به قول شاعر «چون ندیدند حقیقت، ره افسانه زدند». به عنوان یک مربی دوست ندارم باور کنم همکارانم برای آن که نتیجه بگیرند، تئوری، طراحی تمرین، آنالیز حریف، برطرف کردن نقاط ضعف تیم و تقویت قابلیت های فنی بازیکنان را کنار گذاشته و سراغ خرافات رفته اند.
البته اگر منظور از این گزارش ها، من و تیم من باشد از دست هایی که در کار است تا آرامش را از تیم من بگیرند، نمی گذرم. آن موقع که نتیجه نمی گرفتیم، می گفتند فوتبال بلد نیست و فقط افکار دفاعی دارد. حالا که می بریم، می گویند دلیل پیروزی هایش فنی نیست! اما اگر منظور، من و تیم من نیست، از رسانه ها تقاضا دارم به جای این گزارش ها به مسائل فنی تیم ها بپردازند. معتقدم حتی پرداختن به باورهای خرافی هم باعثترویج ناخواسته خرافه پرستی می شود. در جامعه دیده ایم بانوان محترمی که برای باز کردن گره زندگی شان و پی بردن به ابهاماتی که در زندگی دارند، سراغ فالگیر می روند و دوست ندارم حالا رفتن سراغ رمال، راه حلی برای خروج از بحران در فوتبال باشد. بحران نتیجه گیری را باید با علم، کار علمی، تحقیق، تمرین و تاکتیک پشت سر گذاشت، نه با پرداخت پول به کلاش هایی که به قول خبرورزشی از سست ایمانی و کم سوادی برخی مربیان سوءاستفاده می کنند.
به خبرورزشی که رویکرد جالبی داشته و نقد فنی عملکرد تیم های لیگ برتری را به کارشناسان و مربیان سپرده، یک توصیه دارم؛ برای کمک به علمی شدن فوتبال، برنامه ای تدارک ببینید و سر تمرین تیم ها حاضر شوید. تمرین تیم ها را با آنچه در زمین ارائه می دهند، مقایسه کنید تا هم عیار کادر فنی تیم ها دست تان بیاید و هم تماشاگران فوتبال و مخاطبان روزنامه با مباحثفنی آشنا شوند. اگر می خواهید مانع پسرفت فوتبال شوید و مقابل خرافات بایستید، بهترین و مؤثرترین راه، کمک به پیشرفت فوتبال روز و تلاش برای علمی شدن فوتبال ایران است. در این راه روی من و مربیانی مثل من حساب کنید. بیایید با هم فوتبال فردا را بسازیم، حتی اگر با هم اختلاف داریم و برخی تفکرات مان با یکدیگر سازگار نیست، ساختن فوتبال فردا می تواند وجه اشتراک ما باشد. بیایید کاری کنیم که در آینده - چه بودیم و چه نبودیم - نام مان را با افتخار بر زبان بیاورند.
راضی نباشید نوشته های شما - اگرچه نیت تان مبارزه با خرافه پرستی است - ناخواسته باعثترویج جادو و جنبل در این فوتبال شود.
۲۵۱ ۴۱