ملت ایران: استقلال تهران در فصلی که گذشت و فقط یک بازی دیگر از آن در لیگ قهرمانان آسیا(بازی تشریفاتی برابر الشباب در ورزشگاه آزادی در راه صعود به جمع ۸ تیم برتر آسیا) باقی مانده است، فوق العاده بود، بخصوص در خط دفاع که عنوان بهترین خط دفاع لیگ برتر را نیز از آن خود کرد. یکی از ارکان این خط دفاع، یک مدافع ۳۱ ساله ی اهل ترینیداد و توباگو بود که در پست هافبک دفاعی در کنار جواد نکونام نمایش فوق العاده ای از خود بر جای گذاشت تا همگان بیش از او علی فتح اله زاده، مدیرعامل باشگاه استقلال را تشویق کنند که ابتدا او را از کاردیف سیتی انگلیس به خدمت گرفت و در ادامه نیز با مداخله اجازه ی قرار گرفتن او توسط قلعه نوئی در لیست مازاد را نداد. جی لوئد ساموئل، بی تردید یکی از ستارگانی بوده است که در دوازده دوره ی لیگ برتر شاید کم تر بتوان نمونه هائی مشابه او را یافت که خریدهای بزرگ و موثری از سوی باشگاه های ایرانی بوده باشند. در این باب شاید بتوان نام هائی همچون ابراهیم توره، فابیو جانواریو، ایوان پتروویچ و البته نیلسون کوره آ را نام برد.
به بهانه ی درخشش های اخیر ساموئل قصد خواهیم داشت مروری کوتاه بر کارنامه ی ساموئل داشته باشیم:
ساموئل در ۲۹ مارس ۱۹۸۱ در سن فرناندو ترینیداد و توباگو متولد شد. این ستاره ی ۳۱ ساله دوران نوجوانی خود را در انگلیس طی کرد تا زمینه ی شکوفا شدن استعدادهای او فرآهم شود. او در نوجوانی در باشگاه هائی همچون وستهام یونایتد و چارلتون اتلتیک حضور داشت. این مدافع در سال ۱۹۹۸ با تیم استون ویلا به توافق رسید و به این تیم ملحق شد و به جز یک فصل که بطور قرضی به باشگاه گیلینگهام منتقل شد تا پایان سال ۲۰۰۷ در این تیم حضور داشت. ساموئل روز به روز در تیم استون ویلا رشد و ترقی کرد و به تیم ملی امید انگلیس نیز دعوت شد و از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ در عضویت این تیم بود و هفت بازی ملی را نیز با پیراهن تیم ملی انگلیس در کارنامه ی خود ثبت کرد.
اوج درخشش ساموئل در لیگ جزیره، به فصل ۰۴-۲۰۰۳ بازمی گردد، فصلی که او آنقدر فوق العاده بود که به عنوان یکی از برترین دفاع چپ های جزیره نیز معرفی شد. پس از این فصل او کم کم از ترکیب اصلی تیم استون ویلا فاصله گرفت و در نهایت نیز در سال ۲۰۰۷ این تیم را ترک کرد و با قراردادی ۴ ساله به تیم بولتون پیوست و در مدت کوتاهی نیز همبازی آندرانیک تیموریان بود.
ستاره ی این روزهای تیم استقلال تهران در مدت حضور خود در تیم استون ویلا، ۱۶۹ بار پیراهن این تیم را بر تن کرد و فقط دو گل به ثمر رساند و همواره به عنوان یکی از مدافعان مطمئن این تیم مد نظر بود.

او در تیم بولتون نیز ۶۹ بار به میدان رفت و در نهایت با ترک این تیم لیگ برتر را نیز ترک کرد و در سال ۲۰۱۱ راهی تیم کاردیف سیتی در لیگ دسته ی پائین تر شد و پس از انجام فقط شش بازی راهی تیم استقلال تهران شد.
لیگ برتر، جام خلیج فارس:
ساموئل گرچه به عنوان یکی از برترین خریدهای لیگ برتر ایران محسوب می گردد، اما در اولین فصل حضور خود در تیم استقلال چندان در ترکیب اصلی قرار نگرفت تا فرصتی برای درخشش نیابد. او فصل قبل ۱۸ بازی در مجموع لیگ برتر، جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا برای استقلال انجام داد و فقط یک گل زد.
در آغاز این فصل نیز با روی کار آمدن امیر قلعه نوئی ابتدا در لیست مازاد این باشگاه قرار گرفت اما در نهایت با مداخله ی فتح الله زاده، در استقلال ماندنی شد. او فصل جاری را در حالی آغاز کرد که امیر قلعه نوئی او را از ابتدا در ترکیب اصلی قرار داده بود اما این روند ادامه پیدا نکرد و سامول به یک نیمکت نشین در تیم استقلال مبدل شد. اما این بازیکنان کم کم خود را به امیر قلعه نوئی اثبات کرد و پس از دیدار با تراکتورسازی که برای اولین بار ۹۰ دقیقه حضور در زمین را تجربه می کرد، به ترکیب استقلال سنجاق شد و با زدن دو گل متوالی در هفته های سیزدهم و چهاردهم موفق شد با نمایش های فوق العاده خود اعتماد ژنرال را جلب کند و در کنار نکونام زوج قابل اتکائی را در میانه ی میدان تشکیل دهند.

ساموئل در مجموع در لیگ دوازدهم ۲۵ بار با پیراهن استقلال به میدان رفت و ۱۶۰۱ دقیقه نیز در مستطیل سبز حضور داشت. او در طول این ۲۵ بازی دو گل به ثمر رساند و یک پاس گل نیز داد. نفت تهران و گهر درود دو تیمی بوده اند که در نیم فصل نخست با ضربه ی ساموئل دروازه ی خود را گشوده شده دیده اند. تنها پاس گل ساموئل نیز در جشنواره ی گل آبی پوشان در شیراز برابر فجرسپاسی بوده است.
جام حذفی:
مروارید سیاه آبی پوشان در جام حذفی اخیر سه بار به میدان رفت که در هر سه مورد نیز از ابتدا در ترکیب بود و در انتها نیز با سوت داور به همراه سایر بازیکنان زمین را ترک کرد. ساموئل جشنواره ی گل آبی ها برابر ابومسلم را آغاز کرد و گل نخست آبی پوشان را به ثمر رساند.
لیگ قهرمانان آسیا:
بدون تردید درخشش ساموئل در این رقابت ها بیش از پیش نمود داشت. ستاره ی اسبق تیم های استون ویلا و بولتون در فصل جاری لیگ قهرمانان آسیا در شش دیدار از مجموع هفت دیدار مرحله ی گروهی و حذفی از ابتدا در ترکیب اصلی استقلال به میدان رفت و موفق به زدن سه گل شد. ساموئل برابر تیم های الریان، العین و الشباب امارات موفق به زدن گل شد و از قضا در هر سه دیدار گل نخست تیمش را به ثمر رسانده است و زمینه ساز دو پیروزی و یک تساوی برای آبی پوشان پایتخت شده است.