هنوز یادمان نرفته سال‌های دوری را که هیئت فوتبال رونق فراوانی داشت و برنامه‌ریزی‌هایش آنقدر دقیق بود که حتی در محلات هم لیگ برگزار می‌شد و همین زمین‌های خاکی پر از بازیکنانی بود که پایه فوتبال ایران بر گرد و خاک‌های آنها در زمین‌هایی پر از تماشاگر استوار بود.

فوتبال تهران در هیئت فوتبال شکل می‌گرفت وتیم‌های تهرانی همیشه پر از بازیکنانی بود که از جنوب شهر تا شمال و شرق و غرب پرورش یافته مکتب فوتبال تهرانی بودند.

" مهدوی کیا " های زیادی در تهران وجود داشت حمید استیلی، صادق ورمرزیار، مجتبی محرمی، رضا شاهرودی و نسل‌های قبل علی پروین، حسن روشن، مرحوم ناصر حجازی و خیلی‌های دیگر…

آن زمان هیئت فوتبال تهران را کسانی اداره می‌کردند که فوتبال را می‌شناختند…

زمین خاکی را لمس کرده بودند و آینده تهران را در فوتبال ترسیم وتامین می‌کردند.

از تیم‌های الف و ب تهران در مسابقات لیگ کشوری گرفته تا فوتبال پایه‌ای بانک ملی، راه‌آهن، هما، تهران جوان، پیام، وحدت و غیره…

امروز نباید به دیروز به دیده افسوس نگریست چراکه چیدمان فوتبال ما در چارت تشکیلاتی‌اش فقط مدیریت را می‌بیند و اعتنایی به آینده فوتبال و نابودی فوتبال تهران ندارد.

تهران در حال حاضر پول‌های میلیاردی می‌دهد تا بازیکنان شهرستانی و متعلق به استان‌های دیگری به خدمت بگیرد چرا که مسئولان فوتبال تهران به دنبال زد و بند و تخلف و ماندن بر مسند کار هستند آن هم به هر قیمتی!.. انتخابات هیئت فوتبال تهران کماکان معلق مانده تا فوتبال رنگ پریده کژدار و مریز به کار خود ادامه دهد.

انتخابات هیئت فوتبال تهران قرار بود اسفند ماه سال گذشته برگزار شود که بنا به دلایلی به تعویق افتاد و پس از آن مرداد ماه تاریخ انتخابات مجدد بود که باز هم به تعویق افتاد و البته هنوز هم تاریخ مشخصی برای آن اعلام نشده است البته جالب است که مدیر کل اداره کل ورزش وجوانان استان تهران به دلیل اینکه دوره ریاست شیرازی به اتمام رسیده است میرزا آقا بیگ را به عنوان سرپرست موقت معرفی کردند اما کفاشیان خیلی زود در این انتخاب را وتو کرد تا گره کور انتخابات هیئت فوتبال کماکان محکم‌تر از قبل باقی بماند.

تخلفات در انتخابات هیئت فوتبال استان تهران چگونه شکل بگیرد و چرا پس از سال‌ها آیین‌نامه انتخابات این هیئت اصلاح نشده است؟
مواردی در بحثانتخابات وجود دارد و بیانگر این موضوع است که اشخاص حقوقی که در این مجمع حق رأی دارند به شکل مشخصی از سمت حقوقی آن‌ها استفاده نشده است یعنی اینکه اگر قرار است هیئت فوتبالی مانند اسلامشهر در مجمع حضور یابد آیا حتما می‌بایستی رئیس باشد یا می‌تواند یک نماینده معرفی کند؟

این موضوع‌ جای بحثفراوان دارد همانطور که در انتخابا هیئت فوتبال فارس نیز تخلفاتی از این دست بوقوع پیوسته بود.

حال اینکه نماینده کانون داوران، مربیان، ورزشکاران که حدود ۶رأی را به خود اختصاص می‌دهند توسط چه کسی مشخص می‌شوند و آیا اگر قرار است تخلفی صورت بگیرد کدام نماینده از سوی چه مرجعی معرفی می‌شود؟ نیز از ابهامات انتخابات هیئت فوتبال است.

البته در این باره در آینده گزارش‌های کاملتری ارائه خواهیم داد اما مصاحبه دو تن از مطلعین سابق و حال حاضر نیز از جذابیت خاصی برخوردار است.

** شیرازی: من رئیس هیئت فوتبال هستم

شیرازی رییس هیات فوتبال استان تهران در گفتگویی، اظهار داشت: طبق اساسنامه و آیین‌نامه هیئت فوتبال، اعضای مجمع شامل رئیس فدراسیون، مدیر کل ورزش و جوانان استان و کلیه روسای هیئت‌های شهرستان‌های استان، ۳ نفر از مدیران باشگاه‌های استان حاضر در لیگ بالای استان، رئیس انجمن فوتبال آموزش و پرورش، نمایندگان داوران، مربیان و ورزشکاران فوتبال هر کدام یک مرد و یک زن، رئیس هیئت ورزشی روستایی و عشایری و افرادی که عضو هیئت رئیسه فدراسیون هستند و مقیم استان‌ها می‌باشد که جمعا ۵۳ نفر هستند.

وی در مورد این سوال که کدام ۳ نفر از مدیران باشگاه‌های استان حاضر در لیگ بالای استان در این مجمع حاضر هستند افزود: طبق ماده ۸ بند ۵ نوشته مدیران تیم‌های فوتبال لیگ برتر، لیگ ۱و۲، لیگ برتر فوتسال و فوتبال ساحلی و متعلق به همان استان و حاضر در مسابقات کشوری که آن تیم‌ها از قبیل پرسپولیس، استقلال، راه‌آهن، نفت و پیکان می‌شوند اما در ماده ۸ بند ۴ نوشته که ۳ نفر از مدیران باشگاه‌های فوتبال حاضر در بالاترین لیگ استان به ترتیب رتبه جدول این بند برای سطح استان است.

شیرازی ادامه داد: در مجموع ۳ تیم هر ساله به لیگ ۳ معرفی می‌شوند که یکی از تیم‌ها برای توابع استان است و ۲ تیم دیگر برای مرکز است که به ترتیب رتبه به لیگ دسته ۳ معرفی می‌شوند.

وی تصریح کرد: بر اساس اساسنامه تا زمانی که این ۴ سال تمام نشده است، ۲ ماه قبل دبیر مجمع که همان دبیر هیئت فوتبال استان تهران هست فراخوان می‌دهد و به رئیس مجمع که همان کفاشیان است و به اطلاع وی می‌رساند رئیس به قوت خودش پا برجا است تا زمانی که انتخابات برگزار شود یعنی من رئیس هیئت فوتبال هستم ولی ممکن است این زمان تمدید شود بعد از انتخابات ممکن است رئیس ابقا شود وگرنه کس دیگری به عنوان رئیس انتخاب می‌شود.

وی در مورد سوال که چه افرادی که عضو هیئت رییس فدراسیون هستند و مقیم استانها تشریح کرد: کسانی که مقیم استان هستند یعنی اعضای هیئت رییسه مثل عزیزی خادم و فریده شجاعی این افراد تهرانی هستند و جز و اعضای مجمع هیئت فوتبال هم هستند اما افرادی مثل بهروان، تاج، بهاروند، اصفهانیان این افراد هم اعضای هئیت رییسه فدراسیون هستند و وقتی انتخابات استانهایشان برگزار می‌شود این افراد اعضای مجمع هیئت فوتبال استانهای خودشان می‌شوند یعنی اصفهانیان بخاطر اینکه مقیم زنجان است در تهران حق رای ندارد یا بهاروند هم مقیم لرستان است و باید در لرستان رای دهد.
شیرازی در مورد این سوال که رییس هیئت ورزشی روستایی و عشایری چه کسی است ادامه داد: این بند قرار است که اصلاح شود و دیگر رییس ورزشی روستایی و عشایری نداریم قرار است این بند در مجمع بعدی حذف شود ولی به خاطر اینکه هم اکنون در اساسنامه وجود دارد اما کسی در مجمع به عنوان عضور مجمع حاضر نمی‌شود در این مورد کاری کرد.

وی ادامه داد: قرار است که به جای این بند ورزشهای همگانی جایگزین شود بجز این بند، هیچ بندی از آیین نامه مشکلی ندارد و فقط یک جا به جایی صورت می‌گیرد.

شیرازی در مورد لغو پیاپی و زمان بعدی برای انتخابات تصریح کرد: عابدینی دبیر مجمع و کفاشیان به عنوان رییس مجمع تاریخ انتخابات را معین می‌کنند و مجمع برای انتخابات را برگزار می‌کنند این لغو شدن پیاپی مشکل قانونی ندارد و هیچ تخلفی هم صورت نگرفته مثلا یکبار کفاشیان به مالزی سفر کرده بود که مجمع لغو شد من نباید دنبال تاریخ برگزاری مجمع باشم یک پروسه‌ای دارد خود فدراسیون با دبیر مجمع هماهنگی لازم را انجام می‌دهند.

شیرازی در پایان خاطر نشان کرد: برای انتخابات ۱۳ نفر ثبت نام کردند که ۷ نفر از قبیل حسین آبان‌گاه بهنام ابوالقاسم‌پور، اسماعیل گودرزی، محمد محمودی، محمدزاده فراهانی، ‌ مهران سرپرست و خود من با هم رقابت می‌کنند.

** انوری: خود من شاهد تخلفات شیرازی بودم

انوری دبیر سابق هیات فوتبال استان تهران در گفتگویی، اظهار داشت: وقتی دوره ۴ ساله رئیس هیئت فوتبال تمام می‌شود خود به خود رئیس کنار می‌رود و از طریق مجمع انتخابات برای رئیس هیئت فوتبال انجام می‌شود وقتی که ۶ ماه از این ماجرا می‌گذرد و کسی برای ریاست هیئت فوتبال انتخاب نمی‌شود اداره کل تربیت بدنی فردی را برای سرپرست موقت انتخاب می‌کند فردی بی‌طرف که از سوی اداره کل مامور می‌شود تا مجمع را برای انتخابات آماده کند تا انتخابات انجام شود.

وزارت ورزش باید در انتخابات هیات دخالت کند

وی ادامه داد: نژاد فلاح رئیس اداره کل تهران میرزا آقابیگ را برای سرپرست موقت هیئت فوتبال انتخاب کرد ولی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال با این حکم مخالفت کرد و وقتی این مخالفت انجام شد باید وزارت ورزش دخالت کند یعنی معاون وزارت ورزش باید تصمیم بگیرد که چه زمانی انتخابات را برگزار کند.

تعویق در انتخابات به دلیل اختلاف فدراسیون فوتبال و اداره کل وزارت ورزش است

انوری تصریح کرد: بین فدراسیون فوتبال و اداره کل تربیت بدنی اختلاف افتاده و اداره کل بخاطر اینکه مجری برگزاری است هم جلوی انتخابات را گرفته و وقتی اداره کل مجری انتخابات باشد بعد از تعیین صلاحیت کاندیداها آن فردی که رای اعتماد را از کسب کرد به فدراسیون فوتبال معرفی می‌کند فدراسیون فوتبال هم برای همان فرد حکم رئیس هیئت فوتبال را می‌زند ولی هم اکنون یک اختلافی بین فدراسیون فوتبال و اداره کل تربیت بدنی است.

نمی دانم چرا کفاشیان از شیرازی حمایت می کند

وی افزود: این اختلاف برای این است که اداره کل شیرازی را رئیس هیئت فوتبال قبول ندارد بخاطر آنکه مسائل وی رسانه‌ای و شکایتی شده و خود من تعجب می‌کنم که چرا کفاشیان از شیرازی حمایت می‌کند و می‌گوید که وی باشد تا انتخابات برگزار شود در صورتی که این صحبت اشتباه است.

کاندیدای ریاست خودش اعضا را برای رای گیری انتخاب می کند!!!!

انوری تاکید کرد: وقتی رئیس هیئت فوتبال خودش ۵۳ عضو رای دهند را انتخاب کند دیگران برای چه هدفی بروند کاندیدا شوند این حرکتی بود که ۴سال پیش هم اتفاق افتاد خود من بخاطر اینکه ۲سال دبیر هیئت فوتبال بودم شاهد تمام ماجراها بودم در همان سال که وی به عنوان رئیس هیئت فوتبال انتخاب شد نفراتی را انتخاب کرد که عضو مجمع شدند و عین همان افراد به شیرازی را می‌دادند.

انوری تصریح کرد: ۴ سال پیش ۶ کاندیدا از قبیل صادق درودگر بودند که مجمع را تحریم و اصلا در مجمع حاضر نشدند و شیرازی بخاطر اینکه تنها نامزد انتخابات نباشد ۲ نفر دیگر را آورد هم اکنون همان ماجرا ۴ سال پیش اتفاق افتاده و اداره کل تربیت بدنی جلوی برگزاری انتخابات را گرفته است.
وی ادامه داد: هم اکنون برای میرزا آقابیگ حکم سرپرست موقت هیئت فوتبال زده شده که الان معاون اداره کل تربیت بدنی است باید معاون خود را در هیئت فوتبال بفرستد تا این ۵۳ نفر عضو را دعوت به مجمع برای رای‌گیری کند منتها فدراسیون فوتبال مخالفت می‌کند که این کار غیر قانونی است.

مخالفت فدراسیون فوتبال غیر قانونی است

انوری تاکید کرد: اولین دوره به این خاطر تعویق افتاد که کاندیداها شکایتی علیه شیرازی کردند و یک نسخه را به فدراسیون و نسخه دیگر را به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تحویل دادند و عنوان کردند که شیرازی می‌خواهد ۵۴ عضو مجمع را خودش انتخاب کند که اگر این کار صورت گیرد اصلا در انتخابات شرکت نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: برنامه ۹۰ در اسفند ماه سال گذشته دست به افشاگری زد که من ۲۵ دقیقه در آن حقایق را گفتم که امضا من را جعل کردند و حکمهایی که شیرازی برای خودش می‌زد و مواردی که افرادی دیگر هم گفتند و دست به افشاگری زدند مثلا برادر شیرازی پول هیئت فوتبال را به دلار و سکه تبدیل می‌کرد که همه درباره عدم صلاحیت وی صحبت کردند.

باید وضعیت شیرازی را بررسی کرد

انوری تصریح کرد: به این ماجرا کمیسیون اصل ۹۰ مجلس ورود کرد و پیگیری که وزیر ورزش انجام داد و گفت که تا مسئله شیرازی آشکار و وضعیت وی مشخص و معلوم نشود نباید انتخابات هیئت فوتبال انجام شود. الان ۶ ماه گذشته و باید نفر دیگری به عنوان سرپرست در آنجا باشد که اداره کل طبق قانون این کار را انجام داد ولی فدراسیون فوتبال با آن مخالفت می‌کند.

وی افزود: تا جایی که من می‌دانم حراست اداره کل وزارت ورزش بخاطر این مسائل این اتفاق افتاده در حال بررسی است شیرازی به علت تخلفاتی که انجام داده پرونده قطوری دارد و صلابت وی هنوز تایید نشده است.

در آمد های فوتبال تهران کجا رفته و کجا هزینه شده است

وی افزود: یک نمونه از تخلفاتی که شیرازی انجام داده این است که هیئت فوتبال تا سقف ۳ میلیون تومان هزینه کند اجازه از کسی نمی‌خواهد ولی وقتی اگر هزینه‌ها بیشتر از ۳ میلیون تومان شود باید با مصوبه هیئت رئیسه انجام شود ولی وی اصلا هیئت رییسه ندارد که بخواهد بالاتر از ۳ میلیون هزینه کند یعنی هر هزینه‌ای که انجام شده غیر قانونی است و یا تخلف دیگر که در برنامه ۹۰ از وی سوال شد چند تیم در تهران است و از هر یک از تیمها برای عضویت چقدر پول می‌گیرید شیرازی این سوال را جواب نداد و حاشیه رفت و لی در گفته‌های خودش که در آن برنامه گفت که در یک فصل ما ۲۳ هزار بازی انجام داده‌ایم.

انوری تاکید کرد: ۲۳ هزار بازی در یک فصل یعنی هزار و ۵۰۰ باشگاه و اگر به طور میانگین ورودی هر یک از این تیمها ۳ میلیون تومان باشد معادل ۴ میلیار و ۵۰۰ میلیون تومان می‌شود این هزینه ها که انجام می‌شود اولا غیر قانونی است ثانیا این هزینه‌ها کجا انجام می‌شود که باید حسابرسی کل کشور هزینه‌هایی انجام شده را بررسی کند.

وی اذعان داشت: یک بندی در اساسنامه است که در مورد درامدهایی هیئت فوتبال گفته که از چه راه‌هایی باشد به طور صریح نگفته که حق دریافت پول را از باشگاهها ندارد اما گفته‌ که هیئت فوتبال از چه طریقی باید کسب درآمد کند اما ۹۰ درصد درآمد هیئت فوتبال از باشگاهها است.

شیرازی بر چه اساسی از باشگاههاپول می گیرد

وی تصریح کرد: با این کار هیئت فوتبال باشگاهها هم از بازیکنان استفاده می‌کنند که پول می‌دهند و بازیکنان مستعد که پول ندارد اصلا در تیم راه نمی‌دهند روی چه حسابی شیرازی از باشگاهها پول خواسته است که البته باعثشده پشتوانه فوتبال ما خالی شود.

انوری در پایان خاطر نشان کرد: هیئت فوتبال به خاطر اینکه هزینه‌های یک دوره مسابقات را برگذار کند مثل بازیهای محلی پول از تیمها می‌گیرد و بعد از قهرمانی یک تیم همان پول را به قهرمانان می‌دهد با این کار هیئت فوتبال هم اکنون بازیکنی دیگر وجود ندارد که معرفی به تیم ملی جوانان و حتی برزگسالان شود.