به گزارش مشرق، علیرضا جهانبخش از ستاره های آینده دار فوتبال کشورمان است که در سن ۲۰ سالگی هم شرایط بسیار خوبی دارد و توانسته در فوتبال هلند به خوبی بدرخشد. پیش از جام جهانی امید می رفت به تیم های بزرگ اروپایی راه پیدا کند، اما این اتفاق رخ نداد و شاید کم بازی کردنش بی ارتباط به این موضوع نباشد، اما حالا این بازیکن جوان تیم ملی کشورمان هدف های جدیدی در سر دارد و می خواهد در این فصل لیگ ژوپیلر هلند با نایمخن به قهرمانی برسد.

علیرضا جهانبخش درباره درخششی که تا به اینجا در لیگ دسته دوم هلند(ژوپیلر) داشته، پیشنهادهایی که برای جدایی از نایمخن داشت، حضور در تیم ملی، جام ملت های آسیای ۲۰۱۵ استرالیا و دیگر مسائل صحبت کرد.

درخششی که در بازی با هلموند اسپورت داشتی تمجیدهای زیادی را در پی داشت و در نهایت نیز به عنوان بازیکن هفته انتخاب شدی.

بازی خیلی خوبی ارائه کردیم و خداراشکر می کنم صحبت هایی هم که درباره بازی من انجام شده مثبت بوده است. از اینکه توانستم برای نایمخن بدرخشم خوشحالم و توانستیم در دیداری که عقب افتاده بودیم، چهار گل بزنیم و برنده شویم. از طرف دیگر من هم با دو گلی که در این بازی زدم و دو پاس گلی هم که دادم عملکردم کاملاً به چشم آمد. از اینکه به عنوان بازیکن هفته انتخاب شدم بسیار خوشحالم و امیدوارم این روند ادامه داشته باشد. موضوع دیگری که باعثخوشحالی من شد این بود که واکنش ها در ایران هم خوب بود و مردم ایران از درخشش من خوشحال شده بودند.

البته این بازی هم برای تو می توانست خداحافظی خوبی با هواداران نایمخن باشد که اینطور نشد.

بله، با توجه به اینکه هفته گذشته صحبت ها برای انتقال من خوب پیش رفته بود خودم هم فکر می کردم که بازی با هلموند اسپورت بازی خداحافظی ام باشد. در این چند بازی که داشتیم بیشترین تلاشم را انجام دادم تا برای نایمخن بدرخشم و خداحافظی خوبی با این تیم و هواداران داشته باشم که خوب هم بازی کردم اما همچنان در نایمخن ماندنی شدم و باشگاه با پیشنهادهایی که داشتم به توافق نرسید.

فکر می کردی باشگاه نایمخن با جدایی ات مخالفت کند؟

باشگاه برای رضایت نامه ام مبلغ ۲ میلیون یورو درخواست کرده بود که خرونینخن و هیرنوین می خواستند باشگاه کمی درخواستش را تعدیل دهد. با توجه به اینکه نایمخن عقب نشینی نکرد، آنها پیشنهاد خود را بالاتر بردند اما باشگاه حق «Next Transfer»(درصد انتقال به تیم بعدی) هم می خواست و این هزینه کمی برای خرونینخن و هیرنوین سنگین آمد و نتوانستند هزینه آزاد شدن من را بپردازند.

چرا با این مبلغ موافقت نشد، آنها حاضر نبودند برای تو این مبلغ را هزینه کنند؟

با مدیر باشگاه نایمخن که صحبت می کردم، به من گفت «علی مبلغ واقعی رضایت نامه ات همین است و بازیکنی مانند تو بیشتر از این هم ارزش دارد». تنها عاملی که باعثشد آنها با این مبلغ موافقت نکنند این بود که نایمخن اکنون در ژوپیلر حضور دارد و شاید اگر در اوردویژه بود بیشتر از این هم برای رضایت نامه ام پرداخت می کردند. البته مبلغ رضایت نامه ام در میان نبود و تنها هزینه «Next Transfer» برای آنها مشکل ساز شد.

حالا شرایط برای تو چگونه پیش خواهد رفت. مطمئناً از نظر کیفیتی اوردویژه با ژوپیلر تفاوت های زیادی دارد.

صددرصد همینطور است و فرق زیادی بین این دو لیگ وجود دارد. همین مسئله باعثشده بود خودم برای رفتن بیشتر اصرار کنم و دوست داشتم دوباره در سطح اول فوتبال هلند بازی کنم. اوردویژه از نظر کیفیتی، رسانه ای و دیگر مسائل بهتر از ژوپیلر است و توجه بیشتری به این لیگ می شود. از طرف دیگر پیشنهادی که به من شده بود به لحاظ اقتصادی برای باشگاه هم بسیار خوب بود و آنها می توانستند با فروش من پول خوبی هم به دست بیاورند که این اتفاق رخ نداد. حالا هم به کارم ادامه می دهم و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

از ماندن در نایمخن ناراحتی؟

نه، به هیچ وجه ناراحتی ندارم. در حال حاضر شرایط خیلی خوبی در نایمخن دارم و هواداران نایمخن هم دوستم دارم. به شرایط زندگی ام هم عادت کرده ام و بدون مشکل کارم را دنبال خواهم کرد. اگر هم می رفتم یک زندگی و تجربه جدید را تجربه می کردم و این یک پله بالاتر برای پیشرفت من بود.

حالا که مانده ای نایمخنی ها پیشنهادی برای تمدید قرارداد نداده اند؟

دو سال دیگر از قراردادم با نایمخن باقی مانده و اگر بخواهند پیشنهادی هم برای تمدید قرارداد بدهند، در پایان این فصل این کار صورت می گیرد. معمولاً اروپایی ها یک سال قبل از اتمام قرارداد مذاکره برای تمدید قرارداد را آغاز می کنند و باید ببینیم تا آن موقع چه اتفاقی رخ می دهد. برنامه ریزی باشگاه قهرمان شدن در این فصل است تا به صورت مستقیم به لیگ برتر برگردیم و به همین دلیل هم بود که راضی نبودند من نایمخن را ترک کنم و من هم ماندم تا این فصل قهرمان شویم.

فکر می کنی خودت و نایمخن بتوانید این فصل به قهرمانی برسید؟

خودم که شرایط خیلی خوبی دارم و تیم هم این فصل مان بسیار خوب است. این فصل از بازی کردن در نایمخن بیشتر لذت می برم و شرایط خیلی بهتر از فصل گذشته شده است. تنها مشکل این است که توجه کمتری به لیگ دو هلند می شود و اگر در لیگ برتر بازی می کردم یک سال جلو می افتادم. حالا به خاطر باشگاه و برنامه ریزی آنها برای قهرمانی ماندم و امیدوارم قهرمان شویم.

پس انگیزه ات را از دست نداده ای؟

برای چه باید انگیزه ام را از دست بدهم؟! در نایمخن شرایطم خوب است و مطمئناً می توانم در آینده و حتی نقل وانتقالات زمستانی هم شرایط خوبی داشته باشم و دوباره به لیگ برتر برگردم. پنجره نقل وانتقالات این فصل هنوز بسته نشده و در ژانویه هم شاید اتفاقات جدیدی رخ بدهد.

قبل از جام جهانی در گمانه زنی ها صحبت از رفتنت به منچستریونایتد، آژاکس و… بود. کم بازی کردنت باعثشد این گمانه زنی ها به واقعیت تبدیل نشود یا عملکرد تیم ایران هم تاثیر داشت.

فکر می کنم مدت زمانی که بازی کردم در این موضوع بی تاثیر نبوده و در جام جهانی به عنوان بازیکن تعویضی بازی کردم اما واقعاً خواسته خودم هم نبود که به یک باره به تیم های بزرگ بروم. می خواهم پیشرفتم پله پله باشد و دوست ندارم یک شبه به تیم های بزرگ بروم. پیشنهادهای خرونینخن و هیرنوین دقیقاً همان چیزی بود که می خواستم و یک پله جدید برایم بود که من را به هدفم نزدیک تر می کرد. حالا هم هدفم همین است و در برنامه ام تغییری ایجاد نشده و فقط کمی وقفه افتاد که آن هم جبران خواهد شد.

به نظرت جام ملت های آسیا چقدر می تواند به تو کمک کند تا این وقفه را جبران کنی و یک پله جلوتر بیفتی؟

قطعاً هر تورنمنتی می تواند برای هر بازیکنی یک ویترین بزرگ باشد، اما پیش از هر چیزی حضور در تیم ملی ایران برای من یک افتخار بزرگ محسوب می شود و هر زمانی که به تیم ملی دعوت شوم سعی می کنم بهترین باشم. موفقیت و پیشرفت خودم اهمیت چندانی ندارد و بیشتر دوست دارم پرچم ایران بالاتر برود و این از هر چیزی با ارزش تر است. من سعی می کنم برای تیم ملی خوب بازی کنم و این موضوع برای آینده خودم هم بهتر است.

به نظرت تیم ملی در جام ملت ها چه نتیجه ای خواهد گرفت؟ شانس قهرمانی داریم؟

این مسابقات برای ما خیلی اهمیت دارد و امیدوارم بعد از چند سال به قهرمانی برسیم. اکنون تیم مان به جام جهانی رفته و با بازی هایی که انجام دادیم نگاه ها به تیم ما مثبت است که این در جام ملت ها به سود ما خواهد بود. با قهرمانی در جام ملت ها می توانیم شخصیت بیشتری بگیریم و اعتبار فوتبال مان را بالاتر ببریم.

و به نظرت کی روش باید بماند یا نه؟

اگر همکاری دو طرف همچنان ادامه داشته باشد می توانیم راه مان را در جام ملت ها هموارتر کنیم و شرایط بهتری داشته باشیم.

پس موافق ماندن کی روش هستی؟

معتقدم باید هرچه زودتر باید تکلیف سرمربی تیم ملی مشخص شود. باید شرایطی به وجود بیاید که تیم ملی شرایط بهتری پیدا کند و روندمان در فوتبال جهان مثبت باشد. بهتر شدن نیاز به امکانات حرفه ای، مربی خوب و آمادگی بالا دارد و امیدوارم در جام ملت ها این نیازها را فراهم کنیم.