به گزارش مشرق، تمدید یا عدم تمدید قرارداد کی روش برای سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران سوژه اول ورزش ایران شده است. جار و جنجال فراوانی برای انتخاب سرمربی تیم ملی شد و هنوز هم این جنجال ها ادامه دارد بدون اینکه سرمربی تیم ملی انتخاب شود آن هم در حالیکه چند ماه دیگر باید در جام ملت های آسیا به میدان برویم. در مورد ماندن یا نماندن کی روش اقشار مختلف اظهار نظر کرده اند حتی آنهایی که کمترین ارتباطی با فوتبال داشتند صراحتا نظرشان را در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی بیان کرده اند.

با مرتضی محصص عضو کمیته فنی فدراسیون فوتبال و مدرس فیفا و AFC در مورد انتخاب سرمربی تیم ملی صحبت کردیم تا نظر یک کارشناس را در مورد انتخاب کی روش بدانیم. نظری کارشناسی و بدون حب و بغض!نظر شما در مورد ماندن یا نماندن کارلوس کی روش چیست؟


من بارها در مورد کی روش در رسانه ها و تلویزیون صحبت کردم و نظرم را گفته ام من همواره موافق مربی سطح بالای خارجی هستم. اما اینکه مشکلات مالی یا مسائل دیگر باعثشده کی روش قراردادش را تمدید کند یانکند مسائلی است که من در جریان آن نیستم و کفاشیان و ترابیان بهترین نفرات برای پاسخگویی به این مسائل هستند.

نظر کارشناسی شما در این مورد چیست؟


بحثمن اصلا ماندن یا نماندن کی روش نیست من می گویم خیلی بد است این همه جار و جنجال برای انتخاب سرمربی تیم ملی می شود. نمی خواهم کی روش را با مربیان داخلی مقایسه کنم اکثر مربیان داخلی شاگرد من بودند من فقط این را می گویم که کی روش در مقابل مربیان داخلی تجربه بیشتری دارد. او با فرگوسن کار کرده سرمربی تیم ملی پرتغال بوده و.. کی روش می تواند به فوتبال ما کمک کند من در ماندن کی روش ذینفع نیستم و اگر صحبتی می کنم از سر دلسوزی برای فوتبال است اگر قرار است کی روش بماند عالی است ولی اگر قرار است که کی روش نباشد باید هر چه سریع تر سرمربی تیم ملی را انتخاب کنیم تا دنیا بداند تیم ملی فوتبال ایران سرمربی دارد.

یعنی معتقدید این هیاهو برای انتخاب سرمربی به نفع تیم ما نیست؟

بله مگر در ژاپن وقتی زاکه رونی رفت جار وجنجال به پا شد وقتی آگیره سرمربی تیم ملی ژاپن شد همه دنیا فهمیدند او سرمربی است یا وقتی سرمربی تیم آرژانتین تغییر کرد جنجالی به پا شد؟ کی روش هم یک روز از فوتبال مامی رود من می گویم اینهمه جنجال بد است و ضعف ما را نشان می دهد نباید این همه موضوع را کش بدهیم و جایی هم نرسیم. مدام امروز و فردا کردن به هیچ وجه خوب نیست.

مشکل تمدید قرارداد کی روش به نظر شما چیست؟


بهترین کسی که می تواند به این سؤال پاسخ دهد شخص علی کفاشیان است. سؤال من این است مگر ژاپن جار و جنجال به پا کرد تا آگیره سرمربی تیم ملی این کشور شد ما هم با توجه به در پیش داشتن جام ملت های آسیا باید هر چه سریع تر سرمربی تیم ملی را انتخاب کنیم.

به نظر شما اگر کی روش نیاید جانشین او باید خارجی باشد یا ایرانی سؤالی که همیشه فوتبال ایران بعد از هر تورنمنتی با آن درگیر است؟

کی روش بهترین مربی خارجی برای تیم ملی است و مزیت های زیادی نسبت به مربیان خارجی دیگر دارد او سه سال در فوتبال ایران بوده و اگر بخواهیم یک مربی خارجی بیاوریم تا کار را از صفر شروع کند کار بسیار سختی خواهد داشت و به زمان نیاز دارد تا با فرهنگ ما آشنا شود. آنهم در حالی که ما جام ملت ها را در پیش داریم. اگر قرار است کی روش نباشد بهتر است یک مربی ایرانی انتخاب کنیم که واجد شرایط باشد آنهم با بررسی و مطالعه و کار کارشناسی. زیرا اکنون در مرحله انتقال هستیم و برخی بازیکنان در مرز ۳۴ - ۳۵ سال قرار دارند بنابراین باید ببینیم با کدام مربی داخلی آینده بهتری داشته باشیم ضمن اینکه گام اول جام ملت های آسیاست و باید در جام ملت ها موفق شویم.

تصور می کنید می توانید در جام ملت ها به قهرمانی برسیم؟

با تمام مشکلاتی که داشتیم می توان در جام ملت ها نتیجه بگیریم. با نمایش خوبی که در جام جهانی تیم ملی از خود ارائه کرد تیم های آسیایی حساب ویژه ای روی ایران باز می کنند. ما با کی روش در جام جهانی بسیار خوب بازی کردیم.

نمی خواهیم شما را مقابل قلعه نویی قرار دهیم اما سرمربی استقلال معتقد است تیم ملی با کی روش در جام جهانی بد بازی کرده است.

ما دشمن هم نیستیم، قلعه نویی هم نظرش را گفته است اگر من و شما به یک رستوران برویم قرار نیست هر دو یک نوع غذا سفارش دهیم. من نظر خودم را گفتم و ایشان هم نظرش را گفته است اما تیم ملی بسیار خوب بازی کرد و ما با هدایت کی روش بدون سرافکندگی به ایران بازگشتیم. کی روش با هوشیاری قدرت جسمانی بازیکنان را افزایش داد و با سبک دفاع و ضدحمله تیم ملی را هدایت کرد. ما مقابل آرژانتین و نیجریه فرصت گلزنی داشتیم. بازی مقابل قهرمان آفریقا و تیمی مثل آرژانتین ساده نیست. وجود اختلاف سلیقه بین افراد خوب است. اما من می گویم اگر قرار است سرمربی بعدی تیم ملی انتخاب شود باید سرمربی را با مطالعه انتخاب کنیم. آیا در استرالیا بهتر است با مربی برویم که مدام حمله می کند یا سرمربی که ابتدا به فکر گل نخوردن است و سپس به فکر گل زدن. با کدام بازیکنان می خواهیم فوتبال زیبا بازی کنیم. یا در جام جهانی باید زیبا بازی می کردیم. قوچان نژاد و حاج صفی جوان و کم تجربه بودند با این حال کی روش به فوتبال ما نظم داد.

یعنی ما در جام جهانی ۲۰۱۴خوب بودیم؟

بله اگر می خواستیم فوتبال زیبا بازی کنیم و در هر مسابقه ۴-۵ گل می خوردیم این فوتبال زیبا چه فایده ای برای ما داشت. ما فقط برای بازی با بوسنی محتاج به حمله بودیم که آنگونه شکست خوردیم حالا تیم خسته بود یا هر مسئله دیگر را باید از کی روش بپرسیم اما در مقابل نیجریه و آرژانتین نمایش خوبی داشتیم اگر در ۱۵ دقیقه اول مقابل نیجریه دو گل می خوردیم چه کسی جوابگو بود و چه کسی می خواست روحیه بازیکنان را بازسازی کند. کی روش هنوز هم بهترین گزینه هدایت تیم ملی است. اگر قرار است کی روش را بیاوریم باید بتوانیم انتظاراتش را برآورده کنیم. یکی از خواسته های کی روش زمین تمرین مجزا با بهترین شرایط است. در هر حال با توجه به زمانی که تا جام ملت ها داریم باید هر چه سریع تر مربی را انتخاب کنیم به نظر من زمان بسیار کمی در اختیار داریم.