کروش که شاید تا چند روز بعد لقب «سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران» را در کنار نامش ببیند، هنوز در انتظار تماس مسئولان فدراسیون فوتبال است تا شاید قراردادش تمدید شود. او زمانی که دید مذاکراتش با فدراسیون به پایان رسیده اما قراردادش تمدید نمی شود، ایران را ترک کرد و گفت که دلیل ترک ایران پایان یافتن ویزایش است. حالا کروش در امارات مستقر شده و حس لامسه و حس شنوایی خود را تیز کرده تا متوجه ویبره و صدای تلفن خود شود و تماس احتمالی از ایران را به میسد کال تبدیل نکند.
کروش گوش به زنگ منتظر مانده اما از طرفی در ایران اراده کافی برای تمدید قرارداد این مربی وجود ندارد. اگر هم اراده ای وجود داشته باشد، مصاحبه های مختلف افرادی که خارج از فدراسیون هستند، این اراده را سست می کند. از طرفی وزیر ورزش هنوز در مصاحبه هایش موضع خود را نشان می دهد و از طرفی از مجلس هم مصاحبه هایی علیه کروش انجام می شود. وزارت ورزش گرچه اخیرا اعلام کرده که هیچ دخالتی در قرارداد کروش نخواهد داشت، اما در پایان همین خبر تاکید کرده که فدراسیون باید منافع فوتبال را در مورد قرارداد سرمربی تیم ملی در نظر بگیرد. وزارتخانه در حالی بر رعایت شدن منافع فوتبال ایران تاکید کرده که پیش از آن هم وزیر گفته بود در ثبت قرارداد کروش، منافع فوتبال ایران حفظ نمی شود.
از طرفی محمد علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس هم مصاحبه کرده و گفته: «کروش در قبال رقم سنگینی که مطالبه می کند به هیچ وجه کارایی و بهره وری لازم را نداشته است. او نان نام خود را می خورد. به شخصه اعتقادی به نگهداشتن کروش ندارم و دلیلی ندارد فدراسیون فوتبال به دنبال کسی باشد که کارنامه مثبتی نداشته، مگر اینکه اهداف خاصی پشت این قضیه باشد.» رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در حالی این مصاحبه را انجام داده که تمدید قرارداد سرمربی تیم ملی فوتبال اساسا موضوعی نیست که در حیطه کاری نمایندگان مجلس باشد و اگر فیفا متوجه دخالت مجلس در این ماجرا شود، عواقب خوبی برای فوتبال ایران نخواهد داشت.
با وجود این صحبت ها، از داخل فدراسیون فوتبال پالس های مثبتی صادر شده که اهالی فوتبال را به تمدید قرارداد کروش امیدوار کرده است. فردای روزی که کروش از ایران رفت، عباس ترابیان مصاحبه کرد و گفت که مذاکره با کروش تمام نشده و او به احتمال زیاد به ایران برمی گردد. از طرفی نلو وینگادا سرمربی تیم ملی امید هم در مصاحبه ای گفته که با کروش تماس گرفته و او گفته که تا پایان هفته به ایران می آید تا قراردادش را تمدید کند. از طرفی کفاشیان هم بارها اعلام کرده که تمام تلاش خود را انجام می دهد تا کروش را به ایران برگرداند.
اما جدا از این بحثکه کروش قراردادش را تمدید می کند یا نه، سوال بزرگی در این ماجرا بی جواب مانده است؛ اینکه دلیل تغییر موضع ظاهری وزارت ورزش در مورد کروش چیست؟ چرا وزیر ورزش یک روز مخالفت خود را با ادامه حضور کروش در ایران اعلام می کند و روز دیگر، اعلام می کند که قصد دخالت در ماجرای نیمکت تیم ملی را ندارد؟ بحثجدیدی که مخالفان حضور کروش در ایران پیگیری می کنند، مبلغ دستمزد این مربی است. کروش برای کل قرارداد خود سالی ۱.۵ میلیون یورو(حدود ۶ میلیارد تومان) طلب کرده اما این روزها حرف از مبالغ ۲.۵ میلیون یورویی زده می شود که واقعیت ندارد. از طرفی باید پرسید که وقتی در لیگ برتر ایران مبلغ قرارداد چند مربی حدود دو میلیارد تومان است، آیا پرداخت ۶ میلیارد تومان به کروش زیاد است؟