به گزارش مشرق، مجید جلالی پس از انتقاداتی که از کارلوس کی روش و عملکرد تیم ملی ایران در جام جهانی برزیل انجام داد، تبدیل به یک سوژه بسیار خوب برای رسانه ها شده و تیم او پس از هر نتیجه ای که می گیرد، مورد انتقادات فراوانی قرار می گیرد. موضوعی که او در این گفتگو درباره تک تک آنها توضیحات مفصلی داده است:

- انتقادات از شما و تیم تان هر روز بیشتر و بیشتر می شود. می گویند تیم شما کم گل می زند، ضد فوتبال بازی می کند، وقت تلف می کند؛ ماجرا چیست؟

ببینید از نظر من اصلی ترین مشکل ما این است که دیده نمی شویم و صرفا براساس نتیجه آخر بازی مورد تحلیل قرار می گیرم. این دقیقا غیرمنصفانه ترین تحلیل ممکن است. واضح است که هرکس قرار است بازی های یک تیم را تحلیل کند، باید اول بازی آن را ببیند. من اطمینان دارم هرکس بازی های سایپا را تماشا کند، از عملکرد تیم ما تمجید هم خواهد کرد. ما در اهواز بسیاربسیار خوب بازی کردیم و حداقل هفت موقعیت گل را از دست دادیم. در تمام ۹۰ دقیقه بر بازی مسلط بودیم.

- اما فولادی ها دقیقا همین حرف ها را در مورد تیم خودشان می زنند و می گویند سایپا از دست شان قسر در رفته است.

خب بروید بازی را ببینید تا مشخص شود چه کسی درست می گوید. تاجایی که من دیدم، مدافعان آنها بازی مستقیم انجام می دادند و توپ های بلند روی دروازه ما می فرستادند. عرض کردم که تیم ما روی کل بازی احاطه کامل داشت و در تمام دقایق دقیقا می دانست چه کاری می خواهد انجام بدهد اما متاسفانه نمای بیرونی این بازی برای کسی که فقط نتیجه را می شوند، این است که فولاد دو پنالتی را از دست داده و سایپا با خوش شانسی یک امتیاز از اهواز گرفته و به خانه اش برگشته. به همین دلیل خواهش من از کسانی که می خواهند تیم ما را تحلیل کنند این است که اول بازی را ببینند و بعد قضاوت کنند، چون بازی های تیم ما به طور معمول دیده نمی شود. شما بازی با نفت تهران، پیکان و گسترش فولاد را ببینید. بازی با استقلال را که همه دیدند. البته من هرگز از بازی اول مان صحبت نمی کنم چون معتقدم ما در آن بازی اصلا خوب نبودیم اما در پنج بازی همه چیز تغییر کرد.

- پس تیم شما دنبال ضد فوتبال و وقت تلف کردن نیست.

به هیچ وجه. شما ببینید بعد از بازی دو تا از بازیکن های ما به بیمارستان منتقل شدند و در همان اهواز تا ساعت یک و نیم شب مشغول مداوا بودند. اخباری، دروازه بان ما از ناحیه صورت و فک آسیب دیده بود و علیزاده هم تا بالای زانو پایش را گچ گرفت. اگر ما زمانی از بازی را به دلیل مصدومیت بازیکنانمان از دست دادیم، دلیلش این بود که آنها واقعا آسیب دیده بودند. ما حتی قصد داشتیم در ۲۰ دقیقه آخر بازی از میلاد میدداوودی استفاده کنیم و حتی برای استفاده از او کاملا برنامه ریزی کرده بودیم اما پزشک تیم از ما خواسته بود به خاطر وضعیت نامشخص اخباری، تعویض سوم مان را نگه داریم.

اتفاقا دیروز ایوب والی خودش به من زنگ زد و قسم خورد که اصلا درباره وقت تلف کردن ضد فوتبال بازی کردن سایپا حرفی نزده و آن را بد انعکاس داده اند. من هم به او گفتم ایرادی ندارد و فعلا شرایط برای من و تیمم همین است.

- مصاحبه تان در کنفرانس مطبوعاتی بعد از بازی با فولاد هم واکنش هایی را به همراه داشت. اینکه گفتید درخشش جوان هایی که اولین بار در فولاد به آنها بازی دادید به شما آرامش می دهد، با وجود اینکه گفتید دنبال سهم خواهی نیستید، حرف و حدیثهایی را به همراه داشت.

این هم نیاز به همان قضاوت منصفانه ای دارد که درباره اش با شما صحبت کردم. آن زمان خیلی ها می گفتند " فولاد مهدکودک " اما حالا نتیجه بازی دادن به آن جوان ها را همان ها دارند می بینند. ببینید ما مربی هستیم و ساک مان همیشه روی دوشمان است. امروز یه جا هستیم و فردا جای دیگر؛ پول کارمان را می گیریم و منتی سر هیچ تیمی نداریم اما اعتقادم همیشه این بوده که کاری که ما انجام می دهیم، باید سازنده و اثرگذار باشد. وقتی می بینیم یوسف وکیا، احمد عبدالله زاده و امین جهان کهن امروز بازیکن های باارزشی برای فولاد شده اند، لذت می برم. من اینها را از تیم جوانان و نه حتی امید به تیم اصلی آوردم و اولین بار در ۱۶ سالگی به آنها بازی دادم. همین سروش رفیعی که از فجر به فولاد آمد، در زمان آمدنش با مخالفت های زیادی روبرو شد. من قصد ندارم به گذشته برگردم، چون این کار را بی مورد می دانم. بعد از بازی هم صرفا در مورد احساسی که در آن لحظه داشتم صحبت کردم. اگر کسانی هم از آن حرف ها ناراحت شدند، دلیلش را نمی دانم، چون من واقعا قصد نداشتم کسی را ناراحت کنم.

- خیلی ها می گویند تمام این واکنش ها، تاوان انتقادهایی است که بعد از جام جهانی از تیم ملی و کارلوس کی روش انجام دادید.

دقیقا مشخص است که این نوع رفتار و نوشتن ها از روی عصبانیت است، وگرنه در این کشور همه از هم انتقاد می کنند و اتفاقی هم نمی افتد. سوال من این است که مثلا اگر کسی از تیم من انتقاد می کند، مگر حتما سطح مربیگری اش باید در حد من باشد؟ خب اگر اینطور باشد که کسی اصلا نباید از کسی انتقاد کند. تحلیل من این است که کسی که اینطور می نویسد، عصبانی است اما من اصلا دلیل این عصبانیت را نمی دانم. من اگر حرفی زدم، صرفا بخاطر فوتبال کشورم بود. وگرنه در تمام این سال ها ثابت کرده ام که نه با کسی دشمنم و نه طرفدار کسی هستم. من صرفا طرفدار فوتبال کشورم هستم.

- بگذریم؛ فکر می کنید تیم شما کی از این شرایط فاصله خواهد گرفت؟

قبلا هم گفته ام اینکه یک تیم بتواند موقعیت ایجاد کند، یعنی تیم هجومی و خوبی است اما اینکه نمی تواند از موقعیت هایش استفاده کند، مشکلی است که باید حل شود. ما تلاش برای حل این مشکل را از سه هفته قبل شروع کرده ایم و تمرینات مان روی حل این موضوع متمرکز شده است.

- اول فصل خیلی ها فکر می کردند خط حمله تیم شما با کاوه رضایی، مهدی سیدصالحی و میلاد میداوودی تبدیل به یکی از خطرناک ترین خط حمله های لیگ شود اما در عمل چنین اتفاقی نیفتاد. حتی کار به جایی رسید که علی زینالی جوان در سایپا فیکس شد و میداوودی و سیدصالحی را نیمکت نشین کرد. شما بعد از گذشت شش هفته، دلیل این موضوع را چه می دانید؟

طبیعی است که من از مهاجم هایم انتظار یک عملکرد کامل را دارم. من هیچ وقت از مهاجم تیمم نخواسته ام فقط آن جلو بایستد و ضربه نهایی را بزند. مهاجم کامل از نظر من، مهاجمی است که به معنای واقعی عضوی از تیم باشد و چه در دفاع و در حمله به تیم کمک کند. مهاجم های ما دارند با این نحوه بازی خو می گیرند و به خواسته های من عادت می کنند. مطمئن باشید وقتی این اتفاق بیفتند، آنها تبدیل به مهاجم های به مراتب باکیفیت تری خواهند شد. آنها بازیکنان بسیار خوبی هستند و برای تطبیق دادن خودشان با انتظارات من به شدت تلاش می کنند.

- کم بازی کردن آنها برای تیم تان حاشیه ساز نشده است؟

اصلا. من مدام با آنها صحبت می کنند و خودشان می دانند که باید ضریب آمادگی شان را افزایش بدهند و در تمام بخش ها به تیم کمک کنند. آنها هم مصرانه دارند این کار می کنند. برای من اصلا اهمیتی ندارد که آنها چند ساله هستند، مهم اشتیاق به بهتر شدن است که من این اشتیاق را کاملا در آنها می بینم.

- پس از گذشت شش هفته از فصل جدید لیگ برتر، سطح این رقابت ها را نسبت به فصول گذشته چطور ارزیابی می کنید؟

من کیفیت بازی های امسال را بهتر از فصول گذشته می بینم. تیم هایی مثل نفت تهران، پدیده مشهد، ذوب آهن، فولاد و حتی استقلال خوزستان را واقعا از نظر فنی تیم های باکیفیتی دیده ام. حتی صبای قم را. باید بگویم وارد شدن طیف وسیعی از مربیان جوان به لیگ برتر، کمک خیلی زیادی به بالا رفتن کیفیت لیگ کرده است. ما باید به مربیان جوان مان افتخار کنیم که در این فضای سنگین که هیچ کس به فکر کیفیت فوتبال نیست، آنها دارن برای بالاتر بردن سطح بازی های لیگ زحمت می کشند.

- پس مهم ترین دلیل این اتفاق را ورود مربیان جوان می دانید.

دقیقا. حضور آنها تحرک تازه ای به لیگ داده و حتی سرعت بازی ها در حال تحول است. من این را یک اتفاق خوب در فوتبال مان می دانم و مطمئن باشید کیفیت بازی ها با این روند بیشتر خواهد شد. شاید این اتفاق پس از یک رکورد ۱۰ ساله در حال رخ دادن است و باید آن را به فال نیک گرفت. در تمام این سال ها لیگ از نظر اجرایی و حتی شرایط سخت افزاری نه در حد ایده آل اما بسیار بهتر شده و قابل مقایسه با ۱۰ سال قبل نیست اما امسال داریم نشانه هایی از پیشرفت فنی را هم برای اولین بار در لیگ می بینیم.

- و سوال آخر درباره شرایط تیم ملی است. چند ماه دیگر جام ملت های آسیا را در پیش داریم اما شرایط این تیم هنوز مشخص نشده است. قرارداد کی روش هنوز تمدید نشده و مشخص نیست چه سرنوشتی انتظار تیم ملی را می کشد. نظر شما در این باره چیست؟

از نظر من نوع برخوردی که در این مدت انجام شد، در اصل یه نوع سانسور خود خواسته یا یه نوع دیکتاتوری بود؛ اصلا نمی دانم اسمش را چه چیزی می توانم بگذارم اما این فضا باعثشد فضا طوری شود که دیگر همه بترسند درباره تیم ملی حرفی بزنند. به همین دلیل من هم سکوت را بهترین کار در این شرایط می دانم و حرفی برای زدن ندارم.