به گزارش مشرق، تیم ملی بسکتبال ایران در نخستین دیدار خود در جام جهانی بسکتبال با نتیجه ۹۰ بر ۶۰ مغلوب اسپانیا شد.

بازی با تصویری از حامد حدادی و هم بازی سابق او در تیم ممفیس گریزلیز، مارک گسول آغاز شد. ممی بچیروویچ، سرمربی اسلوونیایی تیم ملی بسکتبال ایران برای شروع تخستین بازی خود در جام جهانی ۲۰۱۴ از حامد حدادی، صمد نیکخواه، اوشین ساهاکیان، حامد آفاق و مهدی کامرانی استفاده کرد. در طرف مقابل اما تعدادی از بهتری بازیکنان دنیا توسط خوان اورنگا به کار گرفته شدند. پائو گسول، مارک گسول، خوان ناوارو، ریکی روبیو و سرخیو یوی، ۵ بازیکن شروع کننده تیم ملی اسپانیا برای دیدار افتتاحیه این تیم در جام جهانی بودند.

تیم ملی اسپانیا به عنوان امید اول قهرمانی جام جهانی در این دوره از مسابقات شرکت کرده است. مصدومیت تعدادی از بازیکنان شاخص تیم ملی آمریکا و شکست ۶۳ بر ۶۵ تیم ملی فرانسه که عنوان قهرمانی اروپا را در کارنامه دارد مقابل برزیل در بازی قبلی، امید این تیم را نیز بیشتر کرد. شروه ایران در بازی عالی بود، برتری ۶ بر ۴ در ابتدای بازی اصلا برای تماشاگران اسپانیایی خوشایند نبود. رفته رفته بازیکنان بلند قامت تیم ملی اسپانیا ار تجربه، مهارت و تکنیک خوداستفاده کردند تا جریان بازی را در برابر قهرمان آسیا به دست بگیرند. توقع حفظ برتری شاگردان بچیروویچ مقابل اسپانیا در حالی که این تیم میزبان است و هدفی جز قهرمانی ندارد، انتظار چندان معقولی نبود. همین اتفاق هم افتاد و قرمزپوشان اسپانیا که هر کدام بازیکنان کلیدی تیم هایی مثل بارسلونا، نیویورک نیکس، لس آنجلس لیکرز و ممفیس گریرلیز هستند، از ایران پیش افتادند. کوارتر اول با حساب ۲۷ بر ۱۸ کوارتر دوم با نتیجه ۲۱ بر ۱۵ به سود اسپانیا به پایان رسید تا دو تیم با حساب ۴۸ بر ۳۳ به رختکن بروند. در این نیمه مهدی کامرانی، گارد راس تیم ملی با کسب ۱۶ امتیاز، بهترین بازیکن ایران بود. برای تیم اسپانیا نیز پائو گسول که از فصل آینده پیراهن تیم شیکاگو بولز را در لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا خواهد پوشید، ۱۶ امتیاز کسب کرد.

فرصت طلبی بازیکناین اسپانیا و کم تجربگی و از دست دادن موقعیت ها از طرف بازیکنان ایران، نکته ای بود که همچنان در نیمه دم بازی به چشم می آمد. استفاده از پنالتی ها و شوت های ۳ امتیازی، ساده ترین راه کسب امتیاز در مقابل حریفی مثل اسپانیا به نظر می رسید که آمار بازیکنان ایران در این دو مورد چندان راضی کننده نبود. کوارتر سوم نیز باامتیاز ۲۲ بر ۱۷ به سود میزبان تمام شد. در پایان این کوارتر در حالیکه بهنام یخچالی آخرین امتیاز را برای ایران کسب کرد به نظر می رسید که صمد نیکخواه با یکی از بازیکنان خودی مشاجره لفظی مختصری پیدا کرد که با دخالت یخچالی، خیلی سریع به پایان رسید. کوارتر چهارم نیز با نتیجه ۲۰ بر ۱۰ به سود اسپانیا به پایان رسید تا ماتادورها در نخستین بازی خود ۹۰ بر ۶۰ برنده شده باشند.

تیم ملی بسکتبال ایران در دومین بازی خود از ساعت ۲۰:۳۰ امروز به مصاف برزیل می رود.