به گزارش مشرق، هفدهمین دوره بازی های آسیایی از ۲۸ شهریور به میزبانی اینچئون آغاز می شود که تیم ملی فوتبال ایران در این بازی ها با ویتنام و قرقیزستان همگروه شده است.

فوتبال از آغاز بازی های آسیایی که در سال ۱۹۵۱ در هند برگزار شد جزو رشته های شرکت کننده بود و تیم ملی ایران هم غیر از یک دوره در سال ۱۹۷۰ در تمامی دوره ها شرکت داشته که در مجموع توانسته ۷ مدال(۴طلا، ۲ نقره و یک برنز) به دست آورد.

در طول برگزاری این بازی ها ایران در سال ۱۹۵۸ که در ژاپن برگزار شد بدترین نتیجه را کسب کرد و چهاردهم شد.

ایران در این مدت مربیان خارجی و ایرانی زیادی را تجربه کرده و امسال هم با هدایت وینگادا در مسابقات شرکت می کند. ملی پوشان بعد از سال ۲۰۰۲ بازی های آسیایی که در بوسان کره برگزار شد دیگر نتوانستند به عنوان قهرمانی دست پیدا کنند.

نتایج ایران در بازی های آسیایی به شرح زیر است:

۲۰۱۰:

تیم ملی فوتبال ایران در بازی های آسیایی گوانگجو در گروه B با تیم های ترکمنستان، بحرین و ویتنام همگروه بود که هر ۳ مسابقه را با پیروزی پشت سر گذاشت و به عنوان تیم اول راهی مرحله یک هشتم شد. ملی پوشان ایران در این مرحله مقابل مالزی با نتیجه ۳ بر یک پیروز شدند و در یک چهارم مقابل عمان یک بر صفر به برتری رسیدند. ایران در مرحله نیمه نهایی ۲ بر یک مقابل ژاپن شکست خورد و از صعود به فینال بازماند و برای مقام سومی مقابل کره جنوبی قرار گرفت، اما با نتیجه ۴ بر ۳ شکست خورد و چهارم شد. هدایت تیم برعهده غلامحسین پیروانی بود.

۲۰۰۶:

این دوره از بازی های به میزبانی دوحه برگزار شد که تیم ملی امید ایران به مدال برنز دست پیدا کرد. ملی پوشان در مرحله مقدماتی این بازی ها با مالدیو، هنگ کنگ و هند همگروه بودند که با پیروزی در هر ۳ دیدار به عنوان تیم اول به یک چهارم راه پیدا کردند. فوتبالیست ها مقابل چین به میدان رفتند که با تساوی ۲ بر ۲ در ضربات پنالتی با نتیجه ۸ بر ۷ پیروز شدند.

ایران در مرحله نیمه نهایی با نتیجه ۲ بر صفر مقابل میزبان شکست خورد و برای کسب برنز مقابل کره جنوبی قرار گرفت و یک بر صفر پیروز شد و در جایگاه سوم قرار گرفت. سیموئز از برزیل هدایت ایران را برعهده داشت.

۲۰۰۲:

بازی های ۲۰۰۲ بوسان برای فوتبال ایران خوش یمن بود و ملی پوشان در این دوره به مدال طلا دست پیدا کردند. ایران در مرحله مقدماتی با نتیجه پر گل ۱۰ بر صفر افغانستان را شکست داد و در ادامه با نتیجه ۲ بر صفر لبنان را مغلوب کرد و با تساوی یک بر یک مقابل قطر به عنوان تیم اول گروه خود به یک چهارم صعود کرد. در این مرحله نیز موفق شد با نتیجه یک بر صفر کویت را شکست دهد. ملی پوشان در مرحله نیمه نهایی مقابل میزبان قرار گرفتند که این دیدار در وقت های معمول با تساوی بدون گل به پایان رسید، اما کشورمان در ضربات پنالتی ۵ بر ۳ کره را شکست داد و راهی فینال شد. ایران با برتری ۲ بر یک مقابل ژاپن صاحب گردن آویز طلا شد. برانکو ایوانکوویچ سرمربی ایران بود.

در این دوره پدر علی دایی درگذشت و وی مجبور شد در مرحله گروهی مسابقات کره جنوبی را ترک کند. وی همچنین پرچمدار ایران در بازی های آسیایی بوسان بود.

۱۹۹۸:

هدایت تیم ملی امید در این دوره بر عهده منصور پورحیدری بود. شاگردان وی در بازی های بانکوک در دو دیدار مقابل قزاقستان و لائوس پیروز شدند و در مرحله دوم نیز مقابل چین و تاجیکستان به برتری رسیدند، اما مقابل عمان ۴ بر ۲ بازی را واگذار کردند و به عنوان تیم دوم راهی یک چهارم شدند. تیم ملی فوتبال امید ایران در این مرحله ۴ بر صفر ازبکستان را از پیش رو برداشت و حریف چین در نیمه نهایی شد که این بازی را نیز با نتیجه یک بر صفر پیروز شد. ایران در فینال این بازی ها مقابل کویت قرار گرفت و با برتری ۲ بر صفر صاحب مدال طلا شد.

۱۹۹۴:

یکی از بدترین نتایج فوتبال ایران در بازی های آسیایی در هیروشیما رقم خورد که تیم ملی ایران نهم شد. تیم ملی امید در مرحله مقدماتی با دو شکست مقابل چین و یمن و دو تساوی مقابل بحرین و ترکمنستان نتوانست به دور دوم صعود کند. هدایت تیم برعهده استانکو پوکلپوویچ از کرواسی بود.

۱۹۹۰:

یازدهمین دوره بازی های آسیایی به میزبانی چین برگزار شد و هدایت تیم امید برعهده علی پروین بود. ملی پوشان در این دوره با مالزی و کره شمالی همگروه بودند که در هر دو دوره به برتری رسیدند. ملی پوشان با پیروزی مقابل ژاپن و کره جنوبی راهی فینال شدند که در این مرحله مقابل کره شمالی در ضربات پنالتی با نتیجه ۴ بر یک پیروز و قهرمان شدند و طلا گرفتند.

نسل طلایی فوتبال ایران در این دوره حضور داشت. درخشش عابدزاده در این دوره را نمی توان نادیده گرفت. وی در فینال این بازی ها مقابل کره شمالی ۳ پنالتی حریف را مهار کرد. همچنین سیروس قایقران در وقت اضافه در مرحله نیمه نهایی مقابل کره جنوبی ایران را صاحب پیروزی کرد که این خاطره سال ها در ذهن فوتبال دوستان باقی خواهد ماند.

۱۹۸۶:

تیم ملی ایران در این دوره نتوانست به مدال دست پیدا کند. ملی پوشان فوتبال کشورمان در مرحله مقدماتی مقابل ژاپن، بنگلادش و نپال به پیروزی رسیدند، اما در دیدار با کویت یک بر صفر مغلوب شدند و به عنوان تیم دوم به دور بعد صعود کردند. شاگردان پرویز دهداری در مرحله یک چهارم در ضربات پنالتی مقابل کره جنوبی که میزبانی این دوره را برعهده داشت با نتیجه ۵ بر ۴ شکست خوردند و در نهایت پنجم شدند.

۱۹۸۲:

این دوره از بازی ها در هند برگزار شد و باز هم فوتبال ایران سهمی در مدال نداشت. تیم ملی فوتبال امید با ۲ پیروزی مقابل یمن و کره جنوبی و یک شکست مقابل ژاپن به دور دوم راه پیدا کرد، اما در این مرحله با نتیجه یک بر صفر مغلوب کویت شد و به عنوان پنجمی رسید. در این دوره هدایت تیم برعهده جلال چراغپور بود.

۱۹۷۴:

این دوره از بازی ها در تهران برگزار شد و تیم ملی امید موفق شد با هدایت فرانک اوفارل به مدال طلا دست پیدا کند. ملی پوشان با برتری مقابل میانمار، پاکستان، بحرین، مالزی، کره جنوبی و عراق راهی فینال شدند که در این مرحله نیز با نتیجه یک بر صفر مقابل رژیم صهیونیستی پیروز شدند و به مدال طلا دست پیدا کردند.

۱۹۷۰:

فوتبال ایران حضور نداشت.

۱۹۶۶:

گیورگی سوچ اهل مجارستان هدایت تیم ملی امید را برعهده داشت. ایران در این مرحله مقابل هند و مالزی پیروز شد و در دیدار با ژاپن شکست خورد. در مرحله دوم این بازی ها ایران با برتری مقابل اندونزی و شکست مقابل میانمار حریف ژاپن در نیمه نهایی شد و که با برتری یک بر صفر در فینال دوباره مقابل میانمار قرار گرفت و با شکست یک بر صفر نقره گرفت.

۱۹۵۸:

تیم ملی ایران در این دوره از بازی ها که به میزبانی ژاپن برگزار شد چهاردهم شد و در واقع بدترین نتیجه کشورمان رقم خورد. ایران در این دوره در مرحله مقدماتی مقابل رژیم صهیونیستی و کره جنوبی شکست خورد و از صعود به مرحله بعد بازماند.

۱۹۵۱:

تیم ملی فوتبال ایران در نخستین دوره این بازی ها که در دهلی نو برگزار شد با دو پیروزی مقابل میانمار و ژاپن و یک شکست مقابل هند نایب قهرمان شد.