به گزارش مشرق، در حالی که این روزها فوتبال ایران با بحران امضای قرارداد با سرمربی تیم ملی کشورمان روبرو است دیگر تیم هایی که قرار است در جام ملت های آسیا رقابت خود را آغاز کنند تکلیف را روشن کرده اند و قمیت مربیانشان هم اگر نگوییم همه رسمی اما اکثر آنها به طور رسمی رقم قراردادهایشان مشخص شده است. در زیر نگاهی اجمالی به تمامی تیم های حاضر در جام ملت های آسیا داشته ایم تا قیاسی با وضعیت موجود سرمربی تیم ملی کشورمان کرده باشیم و مشخص شود که به راستی فوتبال ما با قبول پیشنهاد کارلوس کی روش ضرر می کند یا سود می برد.

استرالیا:

آنژه پوستکوگلو که هدایت تیم ملبورن ویکتوری را در لیگ A استرالیا بر عهده داشت، از سوی فدراسیون فوتبال این کشور به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد. این در حالی است که مذاکرات بین باشگاه و فدراسیون در نهایت با توافق بر روی ۵۰۰ هزار دلار به پایان رسید؛ این در حالی است که باشگاه در ابتدا تقاضای یک میلیون دلاری برای انتقال این مربی را مطرح کرده بود.

گزارش های اولیه در خصوص رقم قرارداد وی حاکی از این بود که پوستکوگلو با امضای قرارداد ۵ ساله سالیانه ۶۰۰ هزار دلار به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال استرالیا دریافت خواهد کرد اما در فهرست پردرآمدترین مربیان جام جهانی رقم قرارداد وی یک میلیون و ۳۹۵ هزار و ۳۰۰ دلار گزارش شده است. وی تا سال ۲۰۱۸ هدایت کانگوروها را در اختیار خواهد داشت.

بحرین:

عدنان حمد عراقی و سرمربی سابق اردن در سال ۲۰۱۴ قراردادی دو ساله با فدراسیون فوتبال بحرین امضا کرد که رقم این قرارداد فاش نشده است.

چین:

آلن پرین فرانسوی، سرمربی سابق مارسی و لیون پیش از آخرین دیدار چین در رقابت های مقدماتی جام ملت های آسیا مقابل عراق هدایت این تیم را در دست گرفت. بر اساس گزارش ها وی توافق کرده که سالیانه کمتر از یک میلیون دلار دریافت کند.

عراق:

حکیم شاکر سال گذشته پس از اخراج ولادیمیر پتروویچ، سرمربی صربستانی هدایت تیم ملی فوتبال عراق را در دست گرفت و به شایعات حضور دیگو مارادونا روی نیمکت این تیم پایان داد. پتروویچ قراردادی یک ساله به ارزش ۸۰۰ هزار دلار با فدراسیون فوتبال عراق امضا کرده بود.

ژاپن:

فدراسیون فوتبال ژاپن به دلیل عملکرد بد زاکرونی در رقابت های جام جهانی، خاویر آگیره مکزیکی را جانشین وی کرد. بر اساس گزارش ها وی با امضای قراردادی دو ساله با فدراسیون فوتبال ژاپن سالیانه ۱.۸ میلیون یورو دریافت خواهد کرد.

اردن:

احمد ابو اسماعیل، ملی پوش سابق اردن در حال حاضر به صورت موقتی هدایت تیم ملی فوتبال این کشور را برای رقابت های جام ملت های آسیا بر عهده گرفته است. وی در سال ۲۰۱۳ موفق شده بود به همراه تیم زتراس قهرمان جام حذفی اردن شود.

کره شمالی:

یون جونگ سو ۵۱ ساله که در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ توانست کره شمالی را راهی رقابت های جام جهانی کند، از سال ۲۰۱۱ هدایت این تیم را بر عهده دارد.

کره جنوبی:

هونگ میونگ بو در سال ۲۰۱۳ قراردادی دو ساله با فدراسیون فوتبال کره جنوبی امضا کرد و جانشین چوی کانگ هی شد. وی در جام جهانی ۲۰۱۴ هدایت این تیم را بر عهده داشت که به دلیل نتایج بد قصد استعفا داشت اما فدراسیون فوتبال کره جنوبی با استعفای وی مخالفت کرد تا در رقابت های جام ملت های آسیا نیز هدایت کره جنوبی را بر عهده داشته باشد. رقم قرارداد وی ۷۹۵ هزار و ۲۵۰ دلار گزارش شده است.

کویت:

جوروان ویرا برزیلی در سال ۲۰۱۳ قراردادی یک ساله با فدراسیون فوتبال کویت امضا کرد. وی در سال ۲۰۰۷ تیم ملی فوتبال عراق را به قهرمانی آسیا رسانده بود و پیش از این در تیم القادسیه کویت نیز مربیگری کرده بود.

عمان:

پائول لی گوئن فرانسوی در سال ۲۰۱۱ قراردادی سه ساله با فدراسیون فوتبال عمان امضا کرد. وی سابقه مربیگری در المپیک لیون، پاری سن ژرمن و تیم ملی فوتبال کامرون را دارد.

فلسطین:

جمال محمود اردنی که اصلیتی فلسطینی دارد، در سال ۲۰۱۰ برای هدایت تیم القدس راهی فلسطین شد و یک سال بعد هدایت تیم ملی فوتبال این کشور را بر عهده گرفت.

قطر:

جمال بلماضی، مربی ۳۷ ساله الجزایری پس از راهیابی تیم ملی فوتبال قطر به رقابت های جام ملت های آسیا به جای فهد ثانی هدایت این تیم را بر عهده گرفت. جزئیات این قرارداد فاش نشده است.

عربستان:

خوان رامون لوپز کارو اسپانیایی در سال ۲۰۱۳ قراردادی سه ساله با فدراسیون فوتبال عربستان سعودی امضا کرد. قرارداد ریکارد، سرمربی قبلی عربستان به ارزش ۹ میلیون دلار گزارش شده بود.

لوپز پیش از این با قرارداد ۳.۵ میلیون یورویی به علاوه پاداش در رومانی بیشترین دستمزد مربیان باشگاه های این کشور را دریافت می کرد.

امارات:

مهدی علی در سال ۲۰۱۲ با امضای قراردادی سه ساله به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال امارات انتخاب شد تا هشتمین مربی باشد که در طول ۱۰ سال هدایت این تیم را بر عهده گرفته است. وی پیش از این سرمربی زیر ۱۶ سال، زیر ۱۹ سال، زیر ۲۰ سال و زیر ۲۳ سال امارات بوده است.

ازبکستان:

میرجلال کاسیموف در آوریل ۲۰۱۴ از هدایت تیم فوتبال بنیادکار ازبکستان استعفا داد تا پیشنهاد فدراسیون فوتبال این کشور برای هدایت تیم ملی را قبول کند.

ایران:

در ایران هنوز هیچ چیز مشحص نیست. تا دیروز قرار بر این بود کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی کشورمان باقی بماند اما او روز گذشته بدون امضای قرارداد تهران را ترک کرد. هر چند که علی کفاشیان مدعی است قرار شده قرارداد جدید را با توجه به بررسی های انجام شده برای او فکس کنند اما فعلا چیزی مشخص نیست.

پیش از این که کی روش ایران را ترک کند درخواست مبلغ دو میلیون و ۵۰۰ هزار یورو برای خود داشته است و ظاهرا فدراسیون ایران هم در توافق اولیه این رقم را پذیرفته است. کی روش در جام جهانی هم سیزدهمین مربی گرانقمیت دنیا لقب گرفت.

مرد پرتغالی در حالی از فدراسیون ایران چنین درخواستی داشته است که در آسیا و به خصوص در کشور خودمان این رقم بسیار زیاد است و این در شرایطی است که در توافق اولیه و پس از خروج از جلسه وی و فدراسیون فوتبال قولی برای قهرمانی در جام ملت های آسیا که ندادند هیچ هدف را جام جهانی روسیه اعلام کردند و ظاهرا برای کی روش و فدراسیون فوتبال قهرمانی در آسیا زمان بیشتری می طلبیده که برای تیم ملی ما از دست رفته است!

رقم پیشنهادی کی روش در شرایطی بیش از سایر مربیانی است که از سوی فدراسیون های خود رقم قراردادشان منتشر شده که حتی برای قهرمانی در آسیا قدم هایمان محکم نیست اما فدراسیون های کره جنوبی، ژاپن و استرالیا که میزبانی این دوره از رقابت ها را برعهده دارد رقم مربیانشان نه تنها کمتر از کی روش است بلکه تا به حال نقل قولی مبنی بر ناامیدی از قهرمانی در آسیا از سوی آنها شنیده نشده است. باید دید ترک تهران توسط کی روش چه تبعاتی به همراه دارد و اصلا اگر برای جام ملت ها کی روشی در کار نباشد فوتبال ایران ضرر می کند یا می تواند با تدبیر هر چه زودتر به سود برسد؟!