به گزارش مشرق، رشته بسکتبال از همان ابتدای برگزاری بازی های آسیایی در هند حضور داشت. ایران در اولین دوره این بازی ها در جایگاه سوم قرار گرفت، عنوانی هیچ گاه در هیچ دوره ای بهتر نشد و حتی بعد از گذشت ۱۵ دوره همین عنوان برای بسکتبالیست ها تکرار شد.

تیم ملی ایران در هفدهمین دوره این رقابت ها که از ۲۸ شهریور در اینچئون آغاز می شود با ترکیب مهدی کامرانی، حامد آفاق، صمد نیکخواه بهرامی، اوشین ساهاکیان، حامد حدادی، اصغر کاردوست، ارسلان کاظمی، عرفان نساج پور، بهنام یخچالی، ارسلان کاظمی، آرمان زنگنه، روزبه ارغوان و محمد جمشیدی شرکت می کند.

نتایج ایران در بازی های آسیایی به شرح زیر است:

۲۰۱۰:

ایران در این دوره از بازی ها در مرحله مقدماتی با فیلیپین، ژاپن، هند، تایپه و قطر همگروه بود که تنها با یک شکست با نتیجه ۶۵ بر ۵۷ مقابل ژاپن به عنوان تیم دوم راهی مرحله یک چهارم شد.

ملی پوشان در این مرحله مقابل اردن قرار گرفتند و با نتیجه ۶۷ بر ۴۳ به پیروزی رسیدند تا حریف چین در نیمه نهایی شوند. بسکتبالیست ها در این مرحله با اختلاف ۳ امتیاز با نتیجه ۶۸ بر ۶۵ شکست خوردند و نتوانستند راهی فینال شوند. ایران در دیدار رده بندی برای دومین بار مقابل ژاپن قرار گرفت، اما این بار توانست با نتیجه ۷۴ بر ۶۶ به پیروزی برسد و مدال برنز را به دست آورد.

۲۰۰۶:

بسکتبالیست ها در بازی های آسیایی دوحه با اردن، کره جنوبی، بحرین، قطر و سوریه در یک گروه قرار گرفتند که دو شکست مقابل اردن و قطر داشتند که با قرار گرفتن در جایگاه سوم گروه خود جواز حضور در مرحله یک چهارم را به دست آوردند. ایران در این مرحله با اختلاف ۴ امتیاز و با نتیجه ۶۸ بر ۶۴ ژاپن را شکست داد و راهی نیمه نهایی شد، اما در این مرحله نتوانست از پس میزبان بربیاید و دوباره مقابل قطر قرار گرفت و با نتیجه ۶۷ بر ۶۴ شکست را پذیرا شد تا با اردن برای کسب مدال برنز رقابت کند. ملی پوشان که در مرحله مقدماتی مقابل این کشور شکست خورده بودند این بار با نتیجه ۸۴ بر ۷۸ پیروز شدند و در جایگاه سوم قرار گرفتند.

۲۰۰۲:

بسکتبال ایران شرکت نداشت.

۱۹۹۸:

در بازی های آسیایی بانکوک ایران با هدایت عنایت الله آتشی در جایگاه هفتم این رقابت ها قرار گرفت. تیم ملی ایران در گروه B این مسابقات با قزاقستان و کره جنوبی همگروه شد. ملی پوشان با نتیجه ۸۴ بر ۷۵ مقابل کره باختند و با نتیجه ۸۲ بر ۷۸ مقابل قزاقستان پیروز شدند و با قرار گرفتن در جایگاه دوم راهی یک چهارم شدند. شاگردان آتشی در این مرحله هر ۳ بازی خود را مقابل چین، تایپه و قزاقستان واگذار کردند و نتوانستند راهی نیمه نهایی شوند. ایران برای جایگاه هفتمی مقابل امارات قرار گرفت و با نتیجه ۷۰ بر ۵۰ پیروز و هفتم شد.

۱۹۹۴:

این دوره از بازی ها به میزبانی ژاپن و در هیروشیما برگزار شد و تیم بسکتبال ایران با کره جنوبی، فیلیپین، قزاقستان و امارات همگروه بود. ایران در مرحله مقدماتی دو شکست مقابل کره جنوبی و فیلیپین و دو پیروزی مقابل قزاقستان و امارات کسب کرد و در گروه خود سوم شد. ملی پوشان با این نتیجه برای کسب عنوان هفتم تا هشتمی مقابل تایپه قرار گرفتند، اما با نتیجه ۹۵ بر ۹۰ شکست خوردند و برای کسب جایگاه هفتمی مقابل عربستان قرار گرفتند که مقابل این تیم هم ناکام بودند. ایران با شکست ۹۵ بر ۸۷ هشتم شد.

۱۹۹۰:

ایران دوره از بازی ها هم برای بسکتبالیست ها مدالی در پی نداشت. ایران در یک گروه ۳ تیمی در بازی اول خود مقابل هنگ کنگ پیروز شد و در دومین دیدار مقابل چین شکست خورد، اما به عنوان تیم دوم به مرحله بعد صعود کرد. ملی پوشان در این مرحله ۳ مسابقه دیگر مقابل ژاپن، کره جنوبی، تایپه برگزار کردند که تنها پیروزی ملی پوشان مقابل ژاپن با نتیجه ۷۱ بر ۷۰ به دست آمد. ایران برای کسب عنوان هفتمی به مصاف کره شمالی رفت که با پیروزی مقابل این تیم عنوان هفتمی به دست آمد.

۱۹۸۶ و ۱۹۸۲:

بسکتبال شرکت نکرد.

۱۹۷۴:

این بازی ها که به میزبانی تهران برگزار شد ایران در بخش مردان و بانوان شرکت کرد. تنها دوره ای که بانوان حضور داشتند در بازی های تهران بود.

تیم ملی مردان ایران در این دوره با همگروهی بحرین و پاکستان و پیروزی مقابل این دو تیم به مرحله دوم صعود کرد، اما در این دور با ۳ شکست مقابل کره شمالی، چین و فیلیپین برای کسب عناوین پنجم تا هشتم مقابل ژاپن قرار گرفت و با پیروزی مقابل این تیم حریف کره شمالی برای کسب عنوان پنجمی شد که با مغلوب شدن مقابل این کشور در جایگاه ششم قرار گرفت.

۱۹۷۰،۱۹۶۶ و ۱۹۵۸:

بسکتبال شرکت نداشت.

۱۹۵۱:

بسکتبال یکی از رشته هایی است که از همان شروع بازی های آسیایی در این رقابت ها حضور داشت. تیم ملی ایران در این بازی ها مقابل ژاپن، هند، فیلیپین و میانمار به رقابت پرداخت و دو پیروزی مقابل هند و میانمار به دست آورد و مقابل ژاپن و فیلیپین شکست خورد و به عنوان سومی دست پیدا کرد.