به گزارش مشرق،سپ بلاتر در حالی خودش را برای پنجمین دوره ریاست فدراسیون جهانی فوتبال آماده می کند، که میشل پلاتینی رئیس یوفا اعلام کرد نمی خواهد برای ریاست بالاترین نهاد فوتبالی جهان اقدام کند.

پلاتینی در نشست خبری خود در شهر موناکو اعلام کرد نمی خواهد برای ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال اقدام کند و به این ترتیب جدی ترین رقیب بلاتر از ریاست فیفا کنار کشید تا شانس مرد سوئیسی برای ماندن در سمتش بیشتر شود. پلاتینی در نشست خبری خود عنوان کرد می خواهد کارش را در یوفا ادامه دهد و در انتخابات فیفا نامزد نخواهد شد.

سپ بلاتر از سال ۱۹۹۸ ریاست فدراسیون بین اللملی فوتبال را بر عهده داشته است و اعلام کرده است قصد دارد یک دوره دیگر در سمتش باقی بماند.

فدراسیون های آلمان، انگلیس و آرژانتین از مخالفان بلاتر برای نامزدی دوباره فیفا به شمار می آیند. سران کشور های اروپایی که از دادن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر ناراضی به نظر می رسند، خواهان کناره گیری بلاتر از ریاست فیفا هستند.

میشل پلاتینی، رئیس فرانسوی اتحادیه فوتبال اروپا در گفت وگو با روزنامه اکیپ فرانسه عنوان کرد: دیگر نمی خواهم از بلاتر حمایت کنم. به نظرم دوره بلاتر به عنوان رئیس فیفا تمام شده است. من بلاتر را دوست دارم اما معتقدم دیگر نباید رئیس فیفا باقی بماند. به نظرم فیفا به خون تازه ای نیاز دارد.

سپ بلاتر قصد دارد برای پنجمین دوره متوالی برای ریاست بالاترین نهاد فوتبالی جهان اقدام کند و به نظر می رسد شانس زیادی هم برای ابقا در سمت خود دارد.

ماه گذشته گری لینه کر، مهاجم سابق تیم ملی انگلیس و بارسلونا به انتقاد شدید از بلاتر پرداخت و او را به " دیکتاتوری " متهم کرد. رسانه های انگلیسی نیز در ماه های گذشته از حضور بلاتر در ریاست فیفا انتقاد کردند و خواستار تغییر رییس این نهاد فوتبالی شدند.

سپ بلاتر در ادامه گفت: می خواهم به همه بگویم که این فضا برای هر کسی که دوست دارد رییس فیفا شود باز است و تنها خواست آن طرف مهم است که برای این موقعیت اقدام کند یا خیر. من خودم رقابت را دوست دارم و در رقابت همیشه برد و باخت وجود دارد. از انتقاد هم استقبال می کنم، چرا که اگر انتقاد به من وارد نبود کارم هیچ ارزشی نداشت.

سپ بلاتر در انتخابات فدراسیون جهانی فوتبال(فیفا) حمایت میشل پلاتینی، دوست نزدیکش را حس نخواهد کرد. پلاتینی در گفت وگو با روزنامه " اکیپ " فرانسه، گفت: دیگر بلاتر را حمایت نمی کنم. مدت هاست که بلاتر را می شناسم و او را دوست دارم، اما فکر نمی کنم او گزینه مناسبی برای ریاست فیفا باشد. من سال ۹۸ از او حمایت کردم، اما در سال ۲۰۱۴ در انتخابات فیفا از او حمایتی نخواهم کرد. فکر می کنم فیفا به فضای جدیدی نیاز دارد.

بلاتر ۷۸ ساله در واکنش به انتقادات زیاد از او، گفت: هر کسی که از من انتقاد دارد، بیاید و ریاست فیفا را بر عهده بگیرد. صحبت کردن همیشه آسان است. بهتر است منتقدانم صحبت کردن را رها کنند و خود دست به کار شوند و برای ریاست فیفا اقدام کنند تا ببینیم آنها قرار است چه کاری کنند. مردم می گویند بهتر است که من نامزد انتخابات جدید فیفا نشوم یا کس دیگری ریاست فیفا را برعهده بگیرد. من هیچ مساله ای با این موضوع ندارم. هر کس می خواهد رییس فیفا شود این ریسک را بپذیرد و اکنون که زمان آن است نامزد ریاست این نهاد شود.