رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای با بیان اینکه تمامی اعضای هیات رییسه و مجمع این فدراسیون بابت برکناری حسینی از من تشکر کرده اند تاکید کرد: یزدانی خرم گزینه پیشنهادی ما برای پست دبیرکلی خواهد بود.
محسن مهرعلیزاده در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به فعالیت های فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای در سال ۲۰۱۴ اظهار کرد: سال ۲۰۱۴ سال آغاز حرکت های اساسی و زیربنایی در این فدراسیون بوده و در آینده نیز ادامه خواهد داشت. امسال تاکنون ۶ برنامه محوری اساسی را اجرا کردیم. در ابتدای سال جلسه هیات رییسه بر خلاف دفعات قبل که در تهران برگزار می شد و تنها اعضای ایرانی در آن حضور می یافتند، در تاجیکستان برگزار شد و در آینده نیز تصمیم بر آن شد تا در کشورهای دیگر نیز این جلسات را برگزار کنیم.
وی با اشاره به مسائل مطرح شده در این جلسه گفت: در جلسه هیات رییسه تقویم برنامه سال ۲۰۱۴ مورد تصویب قرار گرفت و پس از آن نیز نشست هیات اجرایی در اردیبهشت ماه در تاجیکستان برگزار شد که جلسه بسیار مهمی بود و تصمیم های اساسی در آن اتخاذ شد. به عنوان مثال آیین نامه انضباطی فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای مطابق با قوانین بین المللی و همچنین ۲۲ تصمیم اثرگذار دیگر در این جلسه اتخاذ شد.
رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای افزود: ما همچنین بلافاصله در لتونی مسابقه های کشتی پهلوانی اروپا را برگزار کردیم و ۱۶ کشور اروپایی در آن حضور پیدا کردند. از نکات بسیار جالب در این مسابقه ها این بود که کشتی گیران پهلوانی از کشورهایی که بیشتر آن ها باورهای اسلامی ندارند بپا خاسته اند و در این ورزش دعا و شعرهای مخصوص پهلوانی را می خوانند و سپس در انتها با سجده و دعا ورزش خود را در گود زورخانه به پایان می رسانند. با توجه به اقدامات انجام شده کشتی پهلوانی می رود که در رده های بالا بدرخشد.
مهرعلیزاده به برگزاری دوره آموزشی با حضور تیم های منتخب کشورهای بلاروس و ترکیه در تهران اشاره کرد و گفت: این دوره نیز به مدت ۱۵ روز در تهران برگزار شد که در آن کلاس های تئوری و عملی بسیار دقیق و علمی به همراه بازدید از زورخانه ها صورت گرفت که باعثشد آن ها به خوبی با فضای معنوی ورزش های زورخانه ای در ایران به عنوان خاستگاه این ورزش آشنا شوند. پس از آن نیز چهارمین دوره مسابقه های ورزش های زورخانه ای اروپا در بلاروس با حضور ۱۸ کشور برگزار شد تا در مقایسه با دوره های گذشته از نظر کیفیت و کمیت بسیار خوب بود. کما اینکه در این دوره از مسابقه ها آذربایجان به عنوان طلایه دار این رشته در اروپا همواره با اختلاف زیاد از کشورهای دیگر قهرمان می شد. اما در این دوره آن ها با ۱۶۳ امتیاز عنوان قهرمانی را به دست آوردند در حالی که با اختلاف اندک بالاتر از ترکیه و بلاروس موفق به انجام این کار شدند که این موضوع نشان دهنده رشد کشورهای دیگر در کشتی پهلوانی است.
وی همچنین به حضور نمایندگان ۱۲ کشور آمریکای جنوبی در تهران برای فرا گرفتن آموزش های ورزش پهلوانی اشاره کرد و افزود: از هر کشور یک مربی برای فرا گرفتن مسائل فنی و آشنایی کامل به خصوصیات این رشته و همچنین یک مسئول توسعه اداری برای آشنایی با مسائل اداری ثبت فدراسیون ورزش های زورخانه ای در کشورشان در تهران حضور یافته اند که به خوبی با مسائل و ویژگی های ورزش زورخانه ای در یک دوره ۱۲ روزه در تهران آشنا شدند و قرار شد هر کدام از این مربیان تا سه ماه آینده ۵۰ شاگرد را در کشورهای خود تربیت کنند و از میان آن ها ۳۰ نفر برتر را برای اعزام به مسابقه های قهرمانی قاره آمریکا که قبل از پایان سال میلادی برگزار خواهد شد، اعزام کنند تا عملکرد این افراد مورد بررسی قرار گیرد.
رییس فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای افزود: همچنین افراد آموزش دیده در بحثهای اداری قرار شد با آموزش برخی افراد در کشورهای خود زیر نظر فدراسیون ۱۲ نفر را به ما معرفی کنند که ما از میان آن ها ۴ نفر را به عنوان اعضای هیات رییسه فدراسیون های آن ها انتخاب کنیم و سپس آن ها نسبت به ثبت فدراسیون در کشورشان اقدام کنند و پس از آن در جلسه مجمع بعدی با تایید مجمع، به عضویت فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای دربیایند که ورود آن ها، کشورهای عضو را به ۸۴ کشور خواهد رساند.
وی خاطرنشان کرد: پیش از این گروه های چهار یا پنج نفره از طرف ایران به کشورهای دیگر اعزام می شدند تا نسبت به آموزش آن ها اقدام کنند اما با این کار آن ها را به ایران دعوت کردیم تا با ۲۰ درصد هزینه های سابق به خوبی آنان را از نزدیک با خصوصیات و فضای معنوی ورزش های زورخانه ای در ایران آشنا کنیم که اثرات بسیار خوبی بر آن ها داشت و به طور کامل با ویژگی های این ورزش در خاستگاه ورزش پهلوانی آشنا شدند.
مهرعلیزاده به بودجه محدود این فدراسیون اشاره کرد و افزود: مجلس شورای اسلامی بودجه مختصری را به ما اختصاص داد و وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک و مجموعه دولت نیز حمایت های خوبی از ما انجام دادند. البته محدودیت بودجه داریم اما برنامه هایمان را به نحو مطلوبی پیش بردیم و ان شاءالله در آینده نیز با قدرت این برنامه ها را اجرایی خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه اسامی فارسی به کار رفته در ورزش زورخانه به همان شکل در دنیا به کار می رود گفت: واژه هایی مانند میل سنگین، تخته کباده، کشتی پهلوانی و… با همان تلفظ فارسی در دنیا گفته می شود. همچنین کشورهای دیگر با گفتن ذکرهای اسلامی وارد گود زورخانه می شوند که این مسائل تاثیر بسیار زیادی در ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی در دنیا خواهد داشت.
مهرعلیزاده در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر آخرین وضعیت معرفی دبیرکل این فدراسیون پس از برکناری امیر حسینی گفت: بر اساس اساسنامه رییس این فدراسیون، دبیرکل را می تواند در صورتی که کارایی لازم را نداشته باشد برکنار کند. قرار است گزینه ما برای دبیرکلی این فدراسیون در جلسه بعدی مجمع معرفی شود تا اعضای مجمع نسبت به آن رای دهند. من گزارش برکناری دبیرکل را در جلسه هیات رییسه که در تاجیکستان برگزار شد ارائه دادم و آن ها نیز در جهت منافع فدراسیون تشخیص داده و از بنده تشکر کردند. پس از آن نیز گزارش این موضوع به هیات اجرایی داده شد و آن ها نیز در راستای گرایش بیشتر به برنامه ریزی این کار را تایید کردند. البته حسینی چون بعد از چند سال از این فدراسیون کنار گذاشته شد، ناراضی بود که به اعتقاد من این نارضایتی جا نداشت کما اینکه خوشبختانه همگی اعضای هیات رییسه و مجمع فدراسیون از این برکناری استقبال کردند.
وی در پاسخ به سوالی درخصوص میزان ارتباط فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای با فدراسیون پهلوانی ایران گفت: ما شاخه های یک درخت تنومند را در دنیا گسترش می دهیم و قطعا ریشه این درخت در ایران قرار دارد. مطمئنا همکاری های خوبی با فدراسیون کشتی پهلوانی داریم که این ارتباطات در آینده نیز بیشتر خواهد شد. در گذشته اختلافاتی در رده های پایین ما با فدراسیون کشتی پهلوانی بود که خوشبختانه با تغییرات انجام شده این موضوع حل شد. البته ما مشابه فیفا یا فیلا فقط در حد همکاری در امور داخلی کشورها دخالت می کنیم و فدراسیون های ملی نیز پس از اینکه با دبیرکل سابق درگیر بودند، به این نتیجه رسیدند که با برکناری او شاهد روابط سازنده تری در آینده خواهیم بود چرا که دیگر اغراض و مسائل شخصی در میان نیست و مسائل به خوبی پیش می رود.
مهرعلیزاده در پاسخ به این سوال که مشاهده می شود به برخی کشورهای عضو این فدراسیون آموزش های درست مطابق با فرهنگ اصیل این رشته ارائه نمی شود گفت: معتقدم در مسائل آموزشی باید با برنامه و دقت پیش برویم و از کار بی برنامه جلوگیری کنیم کما اینکه یکی از کارهای ما این بود که به جای اینکه گروهی را به کشورهای دیگر اعزام کنیم آن ها را به ایران آوردیم تا با هزینه کمتر به خوبی آنان را با فضای ورزش زورخانه ای آشنا کنیم تا از نزدیک بتوانند آموزش های درست و کاملی را ببینند.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره میزان بودجه این فدراسیون گفت: درخصوص بودجه از من نپرسید چرا که خیلی کم است و تنها ۱۰ درصد بودجه مورد نیاز را به ما اختصاص داده اند. کما اینکه ما ۲۰ میلیارد تومان درخواست منابع مالی داشتیم که تنها ۲ میلیارد تومان به ما اختصاص داده اند که تاکنون نیز ۸۰۰ میلیون تومان آن نقد شده است. دیشب رییس دانشگاه آزاد اعلام کرد بودجه ما ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که با شنیدن آن عرق بر تنم نشست. مطمئنا کمبود بودجه ما را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد. ما در تاجیکستان برای اولین بار زورخانه کشتی پهلوانی آسیا را شروع به ساخت کردیم و ان شاءالله تا دو ماه و اندی دیگر در روز استقلال تاجیکستان با حضور روسای جمهور ایران و تاجیکستان به بهره برداری خواهد رسید که ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان هزینه احداثاین زورخانه شده است و با کمک دولت این کشور و همچنین فدراسیون بین المللی ورزش زورخانه ای انجام شده است. البته ما تنها ۱۰ درصد بودجه مان را خودمان تامین می کنیم و ۹۰ درصد باقی مانده را از طریق اسپانسرهایی که به صورت دلی کار می کنند، جذب می کنیم.
مهرعلیزاده در پاسخ به سوال ایسنا درخصوص علت غیبت خود در مراسم اهدای بازوبند پهلوانی به پهلوانان ایران در سال های ۹۱ و ۹۲ و اینکه آیا از طرف فدراسیون کشتی پهلوانی دعوتنامه ای برای شما برای حضور در این مراسم ارسال شده بود یا خیر گفت: من هنگامی که این مراسم برگزار شد در بلاروس بودم. البته حساسیتی هم ندارم که من را دعوت کردند یا خیر. به هر حال برگزاری این مراسم از وظایف فدراسیون کشتی پهلوانی است. هرچند پیش از برگزاری مراسم، از ما در حد یک پرسش تاییدیه انجام این کار را گرفتند. در مجموع حساسیتی نسبت به این موضوع ندارم.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا که آیا یزدانی خرم به طور قطعی گزینه پیشنهادی شما برای پست دبیرکلی این فدراسیون خواهد بود یا خیر گفت: صددرصد چنین خواهد بود چرا که یزدانی خرم یکی از سرمایه های گرانبهای ورزش کشور است و من دوستی دیرینه ای با او دارم.
رییس فدراسیون بین المللی زورخانه ای در پایان در خصوص میزان حق عضویت کشورها برای عضویت در این فدراسیون گفت: کشورها سالیانه برای عضویت در فدراسیون بین المللی ورزش های زورخانه ای مبلغ ۱۰۰ یورو می پردازند. البته در رشته هایی مانند کشتی نیز به همین شکل است. این رقم برای ما بسیار اندک است و جوابگوی نیاز ما نیست. معتقدم باید با برنامه ریزی در خصوص جذب منابع مالی اقدام کنیم و کمبود بودجه نباید ما را از انجام برنامه هایمان منع کند.
۴۳ ۴۳