مهری رنجبر:محمد موسوی حرف نمی زند اما هر وقت که بخواهد مصاحبه کند کلی همه چیز را می گوید و تمام. او خیلی خوش صحبت است و هر زمان هم که مصاحبه می کند کلی گلایه دارد. خیلی ها بر این عقیده هستند که سید از لحاظ بدنی آماده نیست و نمی تواند مثل همیشه در تیم ملی بازی کند. خودش هم البته این را قبول دارد و با این توجیه می گوید: «نمی دانم در جریان مصدومیت پای من هستید یا نه؟ بدنم اصلاً آماده نیست. به خصوص پایم خیلی درد می کند. من با کواچ و داورزنی هم حرف زدم که به من استراحت بدهند اما انگار خبری از مرخصی و این جور چیزها نیست.» با محمد موسوی قبل از پرواز به لهستان به گفت وگو نشستیم. او حرف های جالبی زد که خواندن آن خالی از لطف نیست.
بعداز لیگ جهانی و اردوی آمریکا برای مسابقه های جهانی آماده ای؟
آماده نیستم. خودم را می گویم نه تیم، اصلاً آماده نیستم. همه مصدومیت های تاریخ دوره ورزشی ام عود کرده، واقعاً زمان می خواهم تا آنها را درمان کنم. حالا فقط روی آنها سرپوش می گذارم. زمانی برای درمان می خواهم اما متأسفانه نه زمان می دهند و نه زمان داریم. یک جورهایی فدراسیون حق دارد.
درست است که می گویند سید خسته است و مثل همیشه نیست؟
از نظر بدنی داغونم. مصدومیت هایم اذیتم می کند، مخصوصاً مچ پایم. قرار است MRI بگیرم، ببینم شرایطم چه جوری است. حتی با آقای داورزنی، کواچ و خوش خبر هم صحبت کردم و از آنها خواستم از حضور در مسابقه های جهانی انصراف بدهم. یعنی یک جورهایی استعفا دادم اما متأسفانه موافقت نشد. خیلی دوست داشتم موافقت کنند و این اتفاق بیفتد، چراکه شرایط خوبی ندارم و مردم از من توقع دارند همیشه خوب باشم و موسوی همیشگی باشم اما خودم می دانم در این شرایط نمی توانم موسوی باشم. به خاطر همین دوست ندارم وجهه ای که دارم جلوی مردم خراب شود، چراکه شرایطم خوب نیست. اصلاً ترسو نیستم که چون آسیب دیده ام، بگویم در مسابقات جهانی بازی نمی کنم. من همیشه دوست دارم در مسابقات بجنگم، ولی الان اصلاً شرایطم مناسب نیست. البته شانس قهرمانی هم داریم. فکر می کنم اگر نمی رفتم، استراحت می کردم، به آسیب دیدگی هایم می رسیدم و کار بدنی برای آمادگی جسمانی می کردم خیلی بیشتر در بازی های آسیایی به تیم کمک می کردم، ولی صحبت هایم هم جواب نداد.
چقدر برای ریکاوری زمان نیاز داری؟
فکر می کنم حداقل یک ماه زمان نیاز دارم. ۳،۴ روزی باید کامل بخوابم. ساعت بدنی ام هنوز میزان نشده. من هر شب تازه ساعت ۵/۳ خوابم می برد و ۷ صبح هم بیدار می شوم. نمی توانم ادامه دهم.
این شرایط برای همه بچه ها هست.
برای همه بچه ها هست ولی برای من بیشتر است و هنوز نتوانسته ام هضمش کنم. آقای داورزنی با استعفایم موافقت نکرد و تأکید کرد که بودنم ضرورت دارد.
پیام های مردم در شبکه های اجتماعی و تشویق آنها به بودن، به تو انگیزه نمی دهد؟
انگیزه می دهد اما بالاخره یک جاهایی آدم کم می آورد. ما هم آدم هستیم، از فولاد نیستیم. این زمان هم زمانی است که من کم آورده ام، هم ذهنی و هم بدنی. به استراحت نیاز دارم ولی…
این قضایا به خاطر این نیست که از حالا یک جورهایی خوب نبودن در لهستان را توجیه کنی؟
نه. اصلاً نمی خواستم آن را رسانه ای کنم. تا به حال هم مصاحبه نکرده ام. این مسئله به یک هفته، ۱۰ روز پیش برمی گردد. سعی کردم مصاحبه هم نکنم و حتی تلفنم را سایلنت کردم تا جواب ندهم تا رسانه ای نشود، چراکه خبرنگاران از زیر زبان ما حرف می کشند، ولی دیروز دیگر خودم خواستم بگویم. البته مطرح کردن آن اصلاً توجیه نیست. هرچند گفتم که مردم توقعی از تیم نداشته باشند. توقع زیاد مثل لیگ جهانی.
چرا؟
این نظر من است، شاید بقیه حرف دیگری دارند اما تیم شرایط خیلی خوبی ندارد، چراکه خسته است. البته من بیشتر از بقیه خسته ام. حتی بعد از لیگ جهانی خوب تمرین نکردم، یا مصدوم بودم و تمرین نکردم یا در مسافرت بودم، یا نخوابیده بودم، اصلاً شرایط خوبی نداشتم. حالا هم این داستان به اوجش رسیده، آن هم قبل از مسابقه های جهانی.
زمانی می گویید مردم توقع نداشته باشند ولی قبل از شروع لیگ جهانی می گفتید لیگ جهانی مقدمه ای برای موفقیت در قهرمانی جهان است. حالا انگار فشارخستگی ها شرایط را برعکس کرده؟
بله. برای همه تیم های بزرگ دنیا، لیگ جهانی مسابقه تدارکاتی برای آمادگی مسابقه های جهانی یا تورنمنت های مهمتر محسوب می شود اما تیم ما در شرایطی نیست که مثل آنها برنامه ریزی کند، ورزش ما نتیجه گراست. وقتی اولین بازی لیگ جهانی را باختیم هجمه انتقادات شروع شد که چرا تیم این جوری شد، ولاسکو چرا رفت و… روسیه تا نزدیک فینال تیم اصلی اش را نیاورد، برایش مهم نبود ۱۰ دفعه قهرمان لیگ جهانی شده. تیم های بزرگ در لیگ جهانی برای پاداش آخرش بازی می کنند، چراکه برای رنکینگ جهانی تأثیری ندارد. در حالی که مسابقه های جهانی برای آنها اهمیت بیشتری دارد و برای آن آماده می شوند. برعکس ما که همه انرژی مان را گذاشتیم برای لیگ جهانی. تیم های دیگر شاید صد درصد توان شان را می گذارند اما ما ۱۵۰ درصد می گذاریم، چراکه زورمان به آنها نمی رسد. تیم ها واقعاً خیلی خوب هستند و بازیکنان خوبی دارند. ما باید بیشتر تلاش کنیم که باعثخستگی بیشتر بچه ها می شود. پروازهایی که داریم ما را خسته می کند، ما برای رفتن به هر کشور ۳ تا پرواز می کنیم. سفرمان به آمریکا نزدیک به ۳۷ ساعت طول کشید. ۲۱ ساعت فقط پرواز داشتیم. همه اینها باعثخستگی تیم می شود. بهانه نیست. بهانه نمی آورم. من همیشه تنها کسی بوده ام که گفته ام ما می توانیم و باید ببریم. همیشه این را گفته ام اما حالا شرایط خیلی بد است. شرایط خودم خیلی بد است. ان شاءا… وارد مسابقات شویم و جو، شرایط مسابقات و چند روز مانده به شروع رقابت ها کمک کند شرایط بهتر شود.
آقای محمدی راد هم معتقد است نزدیک مسابقه، جو عوض می شود.
صد در صد، ولی چند درصد؟ باید آمادگی بچه ها ۸۰ درصد باشد که با ورود به مسابقات صد درصد شود. به نظرم آمادگی تیم ما از ۸۰ درصد کمتر است.
چه نتیجه ای با این شرایط پیش بینی می کنی؟
اصلاً نمی توانم نتیجه ای پیش بینی کنم. شاید رفتیم جزو ۴ تیم اول. در ورزش اتفاقات غیرقابل پیش بینی می افتد اما تیم حالا روی کاغذ شرایط خوبی ندارد.
۲۵۱ ۴۱