به گزارش مشرق،تیم ملی بسکتبال ایران در مرحله نیمه نهایی رقابت های قهرمانی جوانان آسیا به مصاف کره جنوبی رفت و با نتیجه ۷۸ بر ۶۰ به پیروزی رسید و پس از هشت سال راهی فینال این رقابت ها شد و در کنار گرفتن انتقام از کره که دوره گذشته اجازه نداد ایران به دیدار نهایی برسد سهمیه جام جهانی یونان را نیز بدست آورد.

جوانان ایران نسبت به دیدارهای گذشته خود بازی را خوب آغاز نکردند و ۷ بر ۳ از حریف شرقی خود عقب افتادند. مهیار مهر، صمد سرودی، نوید رضایی فر، محمد رضایی و محمد یوسف وند ۵ نفر شروع کننده ایران بودند که در آن ابتدا نتوانستند برابر کره ای ها خوب کار کنند و پراشتباه بودند؛ ایران در این دقایق ریباندهای موفقی نداشت و همین فرصت برای کره بود که توانست بازی را ۱۰ بر ۵ کند. در دقایق پایانی نوید رضایی فر ملی پوش ایران که در دیدار گذشته به دلیل مصدومیت استراحت کرد توانست فاصله امتیازی را کم کند. با پرتاب آزاد مهیار مهر بازی ۱۳ بر ۱۲ شد که با پرتاب سه امتیازی رضایی فر ایران برای نخستین بار در این مسابقه از حریفش پیش افتاد اما تعویض طلایی مربی کره جواب داد بازیکن تازه واردش توانست بازی را برابر کند تا کوارتر نخست ۱۵ بر ۱۵ به پایان برسد.

کوارتر دوم با پرتاب سه امتیازی مهیار مهر آغاز شد و ایران از حریفش پیش افتاد. توپ ربایی علی الله وردی و پرتاب آزاد او فاصله امتیازی را به سود ایران افزایش داد اما پاس اشتباه او نزدیک بود کار دست تیم ملی دهد که با دفاع خود بازیکنان خطری ایران را تهدید نکرد. جوانان در ریباند عملکرد بهتری داشتند و همین باعثشد تا برتری برای آنها حفظ شود. در ادامه ایران فرصت حمله خود را از دست داد و کره ای ها در ضد حمله به امتیاز رسیدند تا بازی ۲۳ بر ۲۲ شود و پرتاب سه امتیازی هیونوو ژئون وارد سبد ایران شد و دوباره کره پیش افتاد. او یک پرتاب سه امتیازی دیگر هم داشت و بازی را ۲۸ بر ۲۳ کرد؛ البته دو شوت سه امتیازی او با اسلم دانک محمد یوسف وند پاسخ داده شد تا فاصله همچنان در حداقل بماند. کره ای ها در دقایق پایانی کوارتر دوم فقط شوت سه امتیازی در دستور کار داشتند و در این امر نیز موفق بودند. سرمربی صرب ایران نیز نتوانست کاری انجام دهد و در نهایت کره ای ها توانستند این کوارتر را با نتیجه ۲۶ بر ۱۶ به سود خود تمام کنند و در نیمه اول ۴۱ بر ۳۱ برنده شوند.

کوارتر سوم تا دقایقی بدون امتیاز بود تا اینکه نوید رضایی فر این طلسم را شکست. در ادامه محمد یوسف وند نیز دو امتیاز کسب کرد و ایران به بازی برگشت. جوانان بسکتبالیست نسبت به کوارتر دوم خیلی بهتر کار کردند و در دفاع و حمله حریف را تسلیم برنامه ها خود کرده بودند. رضایی فر، مهر و یوسف وند همانند نیمه نخست عملکرد خوبی داشتند و الله وردی نیز اشتباه هایش در نیمه نخست را جبران می کرد تا اینکه بالاخره فاصله امتیازی به حداقل رسید. کره ای ها در کوارتر سوم تنها چهار امتیاز کسب کرده بودند و هیچ حرفی برای گفتن نداشتند.

در ادامه کره با تغییر سیستم توانست بهتر کار کند و بازی را ۴۷ بر ۴۱ به سود خود کرد. فضا سازی خوب رضایی فر برای الله وردی و صمد سرودی باعثشد ایران در چند حمله خود موفق شود و فاصله را به حداقل برساند که در نهایت توپ ربایی الله وردی و دو امتیاز او کار را ۴۹ بر ۴۹ برابر کرد، در ادامه نیز درخشش یوسف وند کاپیتان تیم ملی جوانان ایران را از حریف پیش انداخت و بازی ۵۳ بر ۴۹ شد. این برتری تا پایان کوارتر سوم ادامه داشت و جوانان ایران در این کوارتر ۲۲ بر ۸ حریف خود را مغلوب کردند.

کوارتر پایانی اوج حساسیت بود؛ هر دو تیم به دنبال رسیدن به فینال بودند تا جواز حضورشان در جام جهانی ۲۰۱۵ را قطعی کنند. ایران در ریباند تیم برتر میدان بود و به همین دلیل کره ای ها سعی می کردند بیشتر شوت بزنند. ۱۲ ریباند محمد یوسف وند نشان داده بود که زیر سبد کره نمی تواند کاری از پیش ببرد به همین دلیل دوباره این تیم شرقی در منطقه های پیرامونی به دنبال ضربه زدن بود اما موفق نمی شد.

بازی بسیار نزدیک بود که اسلم دانک محمد یوسف وند امتیاز ایران را به ۶۱ رساند و جو بازی را به سود تیم ملی تغییر داد. ایران ۶۱ بر ۵۳ از حریفش پیش بود و این فاصله امتیازی باعثشد تا میلوش پیئیچ صرب به مهره های اصلی اش استراحت بدهد و فشار موجود بر تیمش کاهش پیدا کند. در کنار او محمدرضا اسلامی و مهران آتشی نیز با بازیکنان صحبت و نکات لازم را به آنها منتقل می کردند.

پنج دقیقه به فینالیست شدن جوانان ایران وقت باقی مانده بود و بازیکنان با هماهنگی خوبی کار می کردند. مهیار مهر به خوبی هم تیمی هایش را پیدا و آنها را تغذیه می کرد. سه دقیقه به پایان مسابقه باقی مانده بود که ایران ۶۵ بر ۵۵ از حریفش پیش بود. در دقایق پایانی دو تیم در حمله موفق بودند و امتیازها به ترتیب برای ایران و کره بالا می رفت که این به معنای فینالیست شدن ایران بود؛ سه دقیقه پایانی نیز با درخشش جوانان بسکتبالیست همراه بود که در نهایت ایران با برد ۲۵ بر ۱۱ کوارتر چهارم توانست در مرحله نیمه نهایی برابر کره جنوبی ۷۸ بر ۶۰ به پیروزی برسد و فینالیست شود.

ایران در دیدار نهایی باید با برنده دیدار چین برابر چین تایپه رقابت کند.

ایران با این برد سهمیه جام جهانی جوانان ۲۰۱۵ یونان را کسب کرد و بعد از هشت سال به فینال آسیا رسید.