۴۵ بازی لیگ برگذار شده و تعداد گلهای زده شده به ۳۸ اگر اشتباه نکنم به زور میرسد!! یعنی متوسط ۰/۸ برای هر بازی یعنی فاجعه!! ۴ تیم اصلا گلی را وارد دروازه حریف ننموده اند ودر میان این ۴ تیم، ۲ مربی اسم و رسم دار(آقای مجید جلالی در سایپا و منصور ابراهیم زاده در پیکان وجود دارند). تازه ۲۳ تا از این گلها را ۴ تیم یعنی به زبان ساده ۲۵% تیم های لیگ حدود ۸۷% این گلها را به ثمر رسانده اند، تیم سپاهان به تنهائی ۷ تا از این گل ها(۱۸.۵% آنها را به ثمر رسانده) خوب این اگر بحران و فاجعه نباشد پس چیست!!!؟
متاسفانه در لیگ ایران تیم ها بسیار زود تر از زمان معمولی خود به فکر نباختن و گل نخوردن افتاده اند و این بر کیفیت بازی ها بسیار تاثیر گذاشته است. در دراز مدت این نوع بازی و فقدان محاجم و فقر آنها توسعه کیفی این ورزش را با بحران جدی روبرو میکند!!
مهاجمان ایرانی وضع بسیار خوبی ندارند. در لیست بهترین گل زنان لیگ(۲ گله ها) هیچ ملی پوشی وجود ندارد. یکی از آنها وارد دهه پنجم زندگی خود شده است!! و ۲ تا از آنها نیز خارجی می باشند. پرسپولیس و استقلال در حال حاضر هیچ ملی پوشی ندارند و خط حمله های آنها هم در وضعیتی مانند کیفیت فنی تیم هایشان به سر می برد!! اگر بخواهیم به ۲ ملی پوش حاضر در جام جهانی اشاره کنیم که احتمالا بهترین ها بوده اند یکی(انصاری فرد) که اصلا تیمش مشخص نیست و دیگری هم(رضا قوچان نژاد) به یک لیگ درجه ۲ یا ۳ آسیائی رفته و احتمالا از فرم بخور و نمیری هم که داشته در آینده نزدیک فاصله خواهد گرفت. جهانبخش، دژاگه و خلعتبری مهاجمان نوک و گل زن به حساب نمی آیند.
رضا نوروزی، محمد قاضی و آرش برهانی و سید صالحی و سعید دقیقی و سجاد شهباز زاده و… هم اصلا روز های روشنی ندارند و فکر می کنم که دیگر نه خودشان و نه مربیان تیم ملی روی آنها حسابی باز نمی کنند.!!
شاید تنها بازیکنی که جرقه های امیدی در دل هواداران روشن نموده است مهدی شریفی باشد، آیا او آینده خط حمله ایران است؟ چه باشد و چه نباشد(جوانی و بی تجربگی) فقر مهاجم نه ۶ دانگ بلکه ۴ دانگ در لیگ ایران مشهود است. آیا فوتبال ایران هم روزی مجبور به استفاده از بازیکنان خارجی در لیگ خود خواهد شد!!؟ پتانسیل و استعداد زیاد است ولی آیا بر روی آنها کار علمی می شود؟ و آیا به آنها بها و میدان کافی داده می شود؟؟؟. امید واریم
دکتر خسرو خرًم