کاوه علی اسماعیلی:دایی مشاورانی دارد که هرگز نمی گذارند دستش بابت مدرک برای مصاحبه علیه دیگران بسته بماند یا در شرایط سخت تصمیم بدون تدبیر بگیرد. بنا به همین دلایلی که گفتیم، می توان نتیجه گرفت که اکثر مصاحبه های دایی جالب و خواندنی باشد، به خصوص وقتی تحت فشار قرار می گیرد. البته این نظریه، کاملاً درست است. دایی هنگامی که فشار سنگینی روی دوش خود احساس می کند، مثل روزهای شکست، حرف های جالبی می زند.
در وهله اول، برای رهانیدن خود، به دنبال یک مقصر می رود و البته در این مورد، دو قشر همواره مورد انتقاد دایی قرار گرفته اند؛ داوران و بازیکنان خودی! دایی تفکرات تیم حریف را همواره سطحی می داند و اعتقاد دارد در تمام نیمه های دومی که شکست خورده، تیمش بهتر از حریف بوده است. حالا که پرسپولیس فصل چهاردهم را با افتضاحی بزرگ شروع کرده و تیم تحت هدایتش یک بار دیگر شکست خورده، بد نیست سری بزنیم به ۱۰ شکست آخر تیم های تحت مربیگری دایی و صحبت هایی که او بعد از هر شکست در کنفرانس خبری مطرح کرده است. این طور شاید بتوانیم نتیجه گیری منصفانه ای از تفکرات علی دایی داشته باشیم:
۵ اسفند ۹۱
مس ۴ - راه آهن صفر

نیمه اول خیلی بد بازی کردیم اما در نیمه دوم خیلی خوب شدیم کلی موقعیت گلزنی ایجاد کردیم که آنها را هدر دادیم مس در نیمه دوم ۳ توپ روی دروازه ما آورد که هر ۳ توپ گل شد. آنها برعکس ما گل زدن بلد بودند همین ۳ تیم بالای جدول یعنی استقلال، سپاهان و تراکتورسازی شایسته حضور در آسیا هستند.
۲۳ فروردین ۹۲
نفت آبادان یک - راه آهن صفر

با توجه به جایگاهی که داریم، بازیکنانم انگیزه لازم برای پیروزی در این دیدار را نداشتند بازی متعادلی بود و دو تیم موقعیت آنچنانی نداشتند ولی ما می توانستیم به گل برسیم در نیمه دوم بچه ها بهتر بازی کردند اما نتوانستیم گل بزنیم متأسفانه بازیکنان من نتوانستند دروازه نفت آبادان را باز کنند در تیم هایم سعی می کنم بازیکنان جوانی را به کار گیرم که در تیم های پایه همه چیز را به خوبی فراگرفته باشند، برای همین است که کار کردن با جوانان برای من آسان است.
۲۰ مرداد ۹۲
سایپا یک - پرسپولیس صفر

از عملکرد بازیکنانم اصلاً راضی نیستم چون خیلی بد کار کردیم و متأسفانه نتوانستیم فوتبال خوبی را ارائه کنیم و بر روی یک ضربه ایستگاهی گل دریافت کردیم در نیمه دوم بهتر کار کردیم اما از موقعیت هایمان بهره نبردیم، سایپا فقط دل به ضد حملات بسته بود و خیلی تحت تأثیر بازی ما قرار داشت به هیچ عنوان از عملکرد بازیکنانم راضی نیستم متأسفانه پنالتی ما گرفته نشد. ما هم آخر، سر درنیاوردیم که توپ به دست خورده یا دست به توپ امیدواریم مسئولان وزارت امور خارجه کمک کنند تا خلعتبری نیز به پرسپولیس اضافه شود قرار بود تیم ملی یک اردو داشته باشد که لغو شد و برای ما ۴ روز یک بار بازی گذاشتند که در این مدت تنها می توانیم ریکاوری کنیم ببینید توپ ها چقدر زیر پای بازیکنان گیر می کند. این توپ ها کیفیت ندارد و ما با این توپ ها به فوتبال مان خیانت می کنیم بروید بپرسید این توپ ها چگونه به فوتبال ما آمده، چون اگر وارد جزئیات شوم بد است.
۱ شهریور ۹۲
نفت تهران یک - پرسپولیس صفر

بازیکنان من در این دیدار اصلاً و به هیچ عنوان خوب بازی نکردند در هر دو نیمه یک بازی متعادل را شاهد بودیم اما حریف بر اثر یک توپ مُرده به گل رسید به اعتقاد من مساوی عادلانه تر بود ولی نفت تهران مزد باهوشی خود را گرفت و ۳ امتیاز را کسب کرد ما باید بیشتر از اینها کار کنیم امروز ۲،۳ مهره خوب خود را نداشتیم اما باز هم می گویم تیم ما هم به هیچ عنوان خوب کار نکرد و در یک بازی متعادل ۳ امتیاز را از دست داد من در زمین نبودم که راجع به زمین حرف بزنم اما هیچ کدام از تیم ها نسبت به هم برتری نداشتند و نفت فقط از زیرکی خود استفاده کرد.
۲۹ شهریور ۹۲
سپاهان ۲ پرسپولیس صفر

بعد از دقیقه دو ما را ۱۰ نفره کردند و این خودش گویای همه چیز است. از دیشب می دانستم که قهرمانی به آن طرف غش کرده است اگر قرار بود از دقیقه ۲،۱۰ نفره شویم، کاش این را به ما می گفتند زیرا همه برنامه های ما به​هم ریخت
اگر حرف بزنم، فردا جریمه و محروم می شوم، هر کاری می خواهید بکنید اما می دانستم قهرمانی به آن طرف غش کرده است.کار خودش را هم کرد
وقتی نمی توانی فوتبالی نتیجه بگیری چه باید گفت؟ امثال من اگر دهان باز کنند همه چیز را می گویند. آقای قهرمانی! ما خیلی چیزها می دانیم اما فردا کمیته انضباطی مرا احضار می کند من که شماره حساب رفقایت را نمی دانم و رفقایت را نمی شناسم آقای قهرمانی، اگر شما داور هستید، من پروفسور داوری هستم. هر کس یک سوت دستش گرفته و داوری می کند دیشب با همکارانم در کادر فنی جلسه گذاشتم و به آنها گفتم که قهرمانی به آن سمت غش کرده است شجاع خلیل زاده سالتو زد، داور برای آنها پنالتی گرفت! همه می دانند او چند پنالتی را برای پرسپولیس نگرفته. در برنامه ۹۰ هم کارشناس تیم رقیب را برای کارشناسی می آورند
تا زمانی که برنامه های ۹۰ و ۸۰ و ۷۰ برای فوتبال ما تصمیم می گیرند، وضع همین است. با این شرایط فوتبال ما سالم نمی شود داوری های این آقا را چک کنید که کار غیرمعمول انجام داده است.
۸ آذر ۹۲
تراکتور یک پرسپولیس صفر

فکر می کنم فقط ۱۵ دقیقه اول فوتبال بازی نکردیم و تمام موقعیت های تراکتورسازی در همین دقایق بود. در ۷۵ دقیقه دیگر ما سوار بر مسابقه بودیم و بر توپ و میدان احاطه داشتیم روی یک صحنه کرنر اشتباه کردیم و تراکتورسازی به گل رسید. در نیمه دوم همه جوره حاکم بر توپ و میدان بودیم و بیش از ۶،۷ موقعیت گل داشتیم که نتوانستیم از آنها استفاده کنیم داور در دو صحنه می توانست اعلام پنالتی کند که متأسفانه این کار را نکرد برخی از اشتباهات عجیب نیز از سوی داور رخ داد که نمی توانم چیزی بگویم
امیدوارم کمیته داوران تمامی این مسائل را نظاره کند که چطور پنالتی برای ما گرفته نشد.
۲۱ دی ۹۲
فولاد ۲ - پرسپولیس یک

ما مستحق این باخت نبودیم و می توانستیم حتی دست پر از زمین بیرون بیاییم اما متأسفانه اتفاقاتی در زمین افتاد که به دلیل بی دقتی بازیکنان مان موقعیت ها را راحت از دست دادیم و متأسفانه دو گل بسیار بد خوردیم در گل دوم قانون هندبال وارد فوتبال شد و داور به راحتی از این صحنه گذشت مهاجم حریف مسیر توپ را با دستش عوض کرد و سپس توپ را وارد دروازه ما کرد. داور هم به جای اعلام کردن هند، گل را سالم اعلام کرد متأسفانه در بازی با تراکتور در تبریز هم همین داور دو پنالتی را برای ما نگرفت. از دیروز هم کلی نامه به فدراسیون زده و گفته ایم خواهش می کنیم جهانبازی را داور بازی نگذارید اما متأسفانه باز هم کسی به این مسائل رسیدگی نکرد به سمت من شیشه پرتاب کردند که به بدن من خورد. این هم مدل جدیدی است که در ورزشگاه های ما در حال اتفاق افتادن است.
۱ بهمن ۹۲
گسترش فولاد یک پرسپولیس صفر

علی دایی در کنفرانس خبری حاضر نشد که بعد از بازگشت پرسپولیس به تهران، دلیل عدم حضور وی در کنفرانس خبری را استعفای یکباره محمد رویانیان اعلام کردند.
۱۶ مرداد ۹۳
فولاد ۲ - پرسپولیس صفر

در نیمه اول بازی خوبی را انجام ندادیم اما رفته رفته بهتر شدیم و توانستیم فرصت هایی را روی دروازه حریف ایجاد کنیم، ولی فولاد در دقایق آخر به گل رسید در نیمه دوم به بازی سرعت دادیم اما یک گل بسیار بد خوردیم و بازی را از دست دادیم با اینکه در نیمه اول خیلی بد بودیم اما در نیمه دوم بهتر شدیم. با این وجود بازی ما نبود و فولاد شایسته تر از ما بود یکی از بدترین روزهای بد ما بود و بد بازی کردیم. به جز ۲۰ دقیقه اول که مسابقه پایاپایی بود، در بقیه دقایق بازی فولاد برتر از ما ظاهر شد متأسفانه بازیکنان من هم از موقعیت هایشان استفاده نکردند ندیدم صادقیان در رختکن را بشکند! در این هوای گرم و چنین فضایی و خوردن دو گل، فشار روی بازیکنان ایجاد می شود اما باید بررسی کنم که چرا مثل آب خوردن تیم ما ۱۰ نفره می شود؟ سر هر صحنه ای به داور اعتراض می کردیم، او به سختی تیم ما را جریمه می کرد هنوز ابتدای فصل است اما با این شیوه داوری ضربه سنگینی به تیم ما وارد می شود.
۲۹ مرداد ۹۳
ملوان ۲ - پرسپولیس یک

نیمه اول بازی متعادلی بود اما ملوان بازتر بازی کرد. در نیمه دوم بهتر بازی کردیم و موقعیت های زیادی را خلق کردیم و می توانستیم به گل برسیم. به نظر من مستحق باخت نبودیم و باید حداقل این بازی مساوی می شد متأسفانه بچه های من بازی را آسان گرفته بودند. آنها در نیمه دوم به خودشان آمدند ولی هر کاری کردیم به گل نرسیدیم، حتی در یک موقعیت ۴ به ۲ شدیم اما نتوانستیم گل بزنیم مطمئناً برمی گردیم چون نه هواداران صبر زیادی دارند که بخواهیم این طور امتیاز از دست بدهیم و نه خود من مسائلی که در رختکن به بازیکنانم گفتم در زمین اجرا نشد باید غرور و منیت را کنار بگذاریم و بیشتر تلاش کنیم تا نقاط ضعف را از بین ببریم تیم بزرگی مثل پرسپولیس حواشی بسیار زیادی دارد. روزهایی که می بریم از ما انتقاد می شود چه برسد به زمانی که ببازیم بازیکنان زیادی را از دست داده ایم که مشکل ساز شده است. متأسفانه در مورد جدایی این بازیکنان کاری از دست من برنمی آید.
۲۵۱ ۴۳