آریا صالحی: کمتر از دو ماه به آغاز بازیهای آسیایی اینچئون بعنوان مهمترین آوردگاه چند رشته ای قاره کهن باقیمانده و این در حالی است که کاروان ورزشی کشورمان در دور قبل بازیها در گوانگژو توانست عنوان چهارمی را به خود اختصاص دهد. عنوانی که بواسطه حضور شایسته قهرمانان کشورمان و کسب ۲۰ مدال طلا در رقابتی بسیار نزدیک با قزاقستان بدست آمد.
اما چه عوامل و شرایطی باعثشد تا آن عنوان ارزشمند بدست آید و حال چه عواملی حفظ و ارتقاء بهترین نتیجه ایران در ادوار بازیها را تحت تاثیر قرار می دهد؟
۱ - قطعا یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در شرایط آماده سازی و برپایی اردوهای ملی پوشان اعزامی بودجه و حمایتهای مالی است. بودجه بازیهای آسیایی گوانگژو نزدیک به ۲۵ میلیارد و در شرایطی به کمیته ملی المپیک و بالطبع فدراسیونها تزریق می شد که قیمت ارز(دلار) برای تامین تمامی هزینه ها حدود ۱۰۶۰ تومان بود. لیکن امروز بودجه بازیهای اینچئون همان ۲۵ میلیارد است و نه تنها افزایش نیافته بلکه در حالی به کمیته المپیک تخصیص می یابد که قیمت ارز و دلار در بازار به ۳۲۰۰ تومان رسیده است.
۲ - مسئولین پیشین کمیته ملی المپیک برای پیاده سازی برنامه های خود جهت حضور در بازهای ۲۰۱۰ فرصت و زمان مناسبی در دست داشتند اما ایراد کمیته بین المللی المپیک به اساسنامه فدراسیونها و کمیته المپیک باعثشد تا انتخابات کمیته با تاخیری پانزده ماهه برگزار گردد و مسئولین جدید این کمیته ماهها و روزهای طلایی و ارزشمندی را از دست بدهند.
۳ - دور قبل بازیها نشان داد که توجه به رشته های پرمدالی همچون قایقرانی، تیراندازی، تیرو کمان و… چه تاثیری می تواند روی تعداد مدال و کسب جایگاه مناسب برای کاروان کشورمان داشته باشد، اما یکی از مسایلی که در طول یکی دو سال اخیر گرفتن حداقل سهم کاروان ایران از مدالهای چنین رشته هایی را تحت تاثیر قرارداده عدم ثبات در مدیریت فدراسیونهای اینچنینی و عدم برگزاری انتخابات آنهاست. به نحویکه اکثر این فدراسیونها یا با سرپرست اداره می شوند، یا انتخابات به تازگی برگزار گردیده و یا اینکه هنوز تکلیف انتخاباتشان مشخص نیست و همین موضوع بسیاری از عوامل همچون زیر مجموعه و کادر فنی و بالطبع پیاده سازی برنامه های آماده سازی اردونشینان را تحت الشعاع قرارداده است.
به هر حال چشم برهم بزنیم این فرصت ۵۶ - ۶۰ روزه نیز سپری شده و کاروان ایران در دهکده بازیهای اینچئون حضور یافته؛ چاره ای هم نیست جز قناعت و بسنده کردن به داشته ها و شرایط موجود. البته جای بسی امیدواریست که اکثر فدراسیونهای اعزامی بخصوص رشته های مدال آورمان با وجود تمامی محدودیت ها اجازه تعطیلی اردوها و به هم خوردن برنامه های آماده سازی ملی پوشان خود را نداده اند و همین موضوع است که در کنار زحمات بی دریغ مربیان و غیرت مثال زدنی ملی پوشان کشورمان این نوید را می دهد که می بایست امیدوار و چشم انتظار روزهایی شاد و پر نشاط در طول بازیها باشیم.
بی شک مسئولین وزارت ورزش، کمیته ملی المپیک، فدراسیونها نیز با حداقل امکانات تمام تلاش خود را بکار خواهند بست تا در همین فرصت اندک و پیش از اعزام کاوران کشورمان به کره جنوبی فضایی مناسب و شرایطی آرام را برای اردونشینان اعزامی رقم بزنند. صد البته که تک تک ما نیز در ایجاد این فضا سهیم و مسئول هستیم.
به امید موفقیت کاروان ورزش کشورمان در بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون.
۲۵۱ ۴۱