سعید اکبری:برای وحید هاشمیان جفت شش آمده است. او بعد از تلاش و کوشش زیاد توانست به کلاس های مربیگری حرفه ای وارد شود و حالا به عنوان کارآموز در کنار تیم بایرن مونیخ است؛ تیم پپ گواردیولا. او از دیروز در تمرین این تیم حاضر شد و حالا هر سؤالی دارد می تواند از مربی اسپانیایی و دستیارهایش بپرسد. هاشمیان در این باره توضیحاتی به خبرورزشی می دهد.
* آقای هاشمیان در تمرین دیروز بایرن مونیخ حاضر شدید، در این باره حرف می زنید.
بله، همان طور که می دانید من مشغول گذراندن دوره ۱۰ ماهه مربیگری حرفه ای هستم. در این ۱۰ ماه باید در سه فاز کار کنیم که یک بخش آن کارآموزی است؛ یعنی ما باید کنار یک تیم باشیم و از تمرینات نت برداری کنیم. من هم از دیروز اولین جلسه را آغاز کردم که با تیم بایرن مونیخ بود. دوره کارآموزی می تواند در بوندس لیگای دو هم باشد ولی من در بوند س لیگای یک و کنار بایرن هستم که می تواند کمک زیادی به پیشرفتم بکند. این را هم بگویم که هر باشگاهی کارآموز قبول نمی کند.
* آیا بایرن در گذشته کارآموزی قبول می کرد؟ چه اتفاقی افتاد که شما را پذیرفتند؟ در کنار زمین تمرین را می بینید یا داخل زمین هم می توانید بروید؟
ببینید همه چیز مرحله به مرحله است. من تازه یک جلسه در تمرین بایرن مونیخ حاضر شدم و باید آرام آرام جلو برویم. یک نکته به شما بگویم؛ تمرینات بایرن مونیخ تنها یک روز در هفته باز است و کسی اجازه ندارد که تمرین را ببیند. از طرفی، در چند سال گذشته آنها کسی را به عنوان کارآموز قبول نکرده بودند اما خوشبختانه چون من بازیکن بایرن بودم و در آن مقطع، از من رضایت داشتند، پس از درخواستم موافقت کردند که بتوانم در کنار تیم باشم. فعلاً کنار زمین هستم و می توانم از مربیان سؤال کنم، با آنها صحبت داشته باشم و حرف هایشان را نت برداری کنم. پس از پایان این سه فاز، من باید یک گزارش کامل بنویسم و به عنوان گزارش کار نهایی به فدراسیون فوتبال آلمان ارائه دهم البته به بخش آموزش این فدراسیون.
* یعنی شما از گواردیولا هم به راحتی می توانید سؤال کنید؟
خب دیروز که اولین روز بود و باید یک مقدار مراعات می کردم. به هر حال او و مربیان دیگر خیلی کار دارند ولی آقای گواردیولا به من خوشامد گفت، من هم تشکر کردم که این فرصت را به من دادند تا مدتی کنارشان باشم و بتوانم کار یاد بگیرم. اگر شما به سایت بایرن هم مراجعه کنید، خبر کاملش را گذاشته اند.
* آقای هاشمیان شما سال ها برای تیم ملی بازی کردید وهمیشه جزو مهاجمان خوب فوتبال ایران بودید. این روزهابحثهای زیادی درباره گل نزدن مهاجمان در فوتبال ایرانمطرح است.
مشکل این است که ما فقط بحثمی کنیم چرا مهاجمان گل نمی زنند ولی آیا تیم ها برنامه ای برای گل زدن دارند؟ ما باید برای مهاجمان فرصت ایجاد کنیم که گل بزنند. باید فرصت سازی شود. اینکه بازیکن هم باید غریزی شم گلزنی داشته باشد و با تکنیک انفرادی گل بزند، مهم است ولی کار گروهی مهمتر است. باید یک گروه دست به دست هم بدهند تا یک گل زده شود ولی می بینم در فوتبال ایران بیشتر گل ها روی ضربه ایستگاهی یا اشتباهات مدافعان به ثمر می رسد، پس مشکل ما فقط فورواردها نیستند. مشکل ما این است که طرحی برای گلزنی و ایجاد موقعیت نداریم. باید در تمرینات بیشتر کار شود البته من امسال بازی های لیگ را ندیده ام و به صورت کلی این حرف را می زنم.
* در تیم ملی ما هم این مشکل وجود دارد، درست است؟
به هر حال بازیکنان ما از همین لیگ به تیم ملی می روند و روی آن تأثیر گذاشته است. اگر نقطه ضعف و مشکلی در لیگ ما باشد، در تیم ملی ایران هم دیده می شود.
* البته بعضی مربیان می گویند که تیم ملی باعثشده لیگکم گل باشد!
باید در این باره از خودشان بپرسید!
۲۵۱ ۴۱