زلاتکو کرانچار درباره شرایط و وضعیت تیم سپاهان در لیگ چهاردهم، شانس سپاهان و سایر تیم های مدعی برای قهرمانی، علت شکست سنگین این تیم مقابل نفت تهران، محرومیت شجاع خلیل زاده، قانون سقف بودجه در فصل جاری، دیدار مقابل فولاد به عنوان مدافع قهرمانی و علل کم گل بودن چهاردهمین دوره لیگ برتر نسبت به مدت مشابه در سیزده دوره گذشته گفت وگویی را انجام داده است که در ادامه آن را می خوانیم.
* شرایط و وضعیت تیم سپاهان را در لیگ چهاردهم چگونه می بینید؟
شرایط سپاهان در فصل جاری بسیار خوب است، حتی علی رغم شکستی که هفته قبل مقابل نفت تهران مواجه شدیم در وضعیت مناسبی قرار داریم و امیدواریم با دیدار خوبی که این هفته با فولاد خوزستان انجام خواهیم داد، با کسب پیروزی، استحکام خود را به دست آوریم و به شرایطی که در سه هفته آغازین لیگ داشتیم برگردیم.
* شانس سپاهان را برای قهرمانی در فصل جاری چقدر می دانید؟
سپاهان در فصل جاری شانس بسیار زیادی برای قهرمانی دارد. هرچند هنوز در آغاز لیگ به سر می بریم و مطمئنا یک شکست آن هم در هفته چهارم لیگ نمی تواند خللی در پروژه و مسیر ما برای قهرمانی ایجاد کند.
* علاوه بر سپاهان در فصل جاری چه تیم هایی رقیب شما برای قهرمانی هستند؟
استقلال از تیم های خوب این فصل است، فولاد خوزستان به عنوان مدافع عنوان قهرمانی یکی دیگر از تیم هایی است که از شانس زیادی برخوردار است. پرسپولیس هم علی رغم مسائلی که دارد، می تواند در رقابت برای قهرمانی حضور داشته باشد و باید حتی در ادامه لیگ بر روی تراکتورسازی تبریز به عنوان یکی از رقبا حساب باز کنیم.
* علت شکست سنگین هفته قبل شما مقابل نفت تهران پس از سه هفته پیروزی متوالی چه بود؟
دلیل شکست تنها به بازی تیمی برمی گردد. ما در سه هفته اول مسابقه های خوبی را برگزار کردیم اما در هفته چهارم همه خطوط تیم ما شل بازی کردند و این در حالی بود که نفت تهران باانگیزه تر و هجومی تر از ما بازی می کرد. یکی دیگر از دلایل شکست ما در این بازی، این بود که ما یک بازیکن کمتر از نفت داشتیم اما همه این مسائل دلیل نمی شود که ما سزاوار بودن و استحقاق تیم نفت را برای پیروزی در این دیدار نادیده بگیریم.
* در مورد محرم نویدکیا و شرایط بدنی وی بگویید و اینکه محرم از چه هفته ای به تیم سپاهان اضافه خواهد شد.
محرم در فاز اول به تیم ملحق شده است و انتظار داریم طی دو هفته آینده و شاید هم زودتر در اختیار تیم قرار بگیرد. این اضافه شدن طی دو هفته آینده به این معنا نیست که ممکن است محرم به مسابقه ها برسد بلکه به این معنا خواهد بود که او در تیم حضور خواهد داشت.
* نظرتان در مورد محرومیت سه هفته ای شجاع خلیل زاده توسط کمیته انضباطی چیست و آیا او را مستحق این محرومیت می دانید؟
شجاع در این دیدار دو کارت زرد و یک کارت قرمز دریافت کرد. طبق آیین نامه کمیته انضباطی و سازمان لیگ که پیش از شروع فصل به اطلاع همگان رسید، عنوان شد که با هر گونه اعتراض و رفتار غیر ورزشی با داوران، خیلی سختگیرانه برخورد خواهد شد. هرچند این که خلیل زاده در این دیدار چیزی علیه داور گفته باشد یا خیر من از آن اطلاع ندارم چرا که در ابتدای امر زبان فارسی را نمی دانم و هم اینکه از صحنه اتفاق افتاده دور بودم اما در مجموع فکر می کنم که این جریمه برای مدافع ما سنگین است.

* نظر خود را در مورد قانون سقف بودجه برای باشگاه ها که توسط سازمان لیگ ابلاغ شد بیان کنید.
من نمی توانم وارد برنامه قانون سقف بودجه برای باشگاه ها شوم اما باید این را بگویم که در اروپا از طرف فدراسیون یا هیچ سازمانی باشگاه ها در مورد سقف بودجه دچار محدودیت نمی شوند بلکه این خود باشگاه ها هستند که در این خصوص تصمیم گیری می کنند و اگر نیاز باشد، سقف بودجه خود را محدود می کنند. علاوه بر این باید بگوییم که در اروپا همگی باشگاه ها خصوصی شده اند.
* آیا شما موافق تصمیم سازمان لیگ مبنی بر انتشار و رسانه ای کردن قراردادها بودید؟
من نمی خواهم به این مقوله وارد شوم اما باید بگویم که باشگاه ها پس از این اتفاق مقداری دست شان در جذب بازیکن تنگ شد و به همین دلیل امکان خرید بازیکن باکیفیت کم می شود. انتشار قراردادها در اروپا به صورت علنی وجود ندارد هرچند شاید این موضوع در یک سری چارچوب ها قرار بگیرد اما هیچ کس نمی داند موارد واقعی داخل قراردادها چیست. حتی بازیکن در مورد هم تیمی اش هم نباید بداند که چه اندازه درآمدزایی دارد بلکه هر کس باید بر اساس کیفیت که دارد درآمدزایی کند.
* این هفته با فولادی دیدار خواهید داشت که ۹ امتیازی و مدافع عنوان قهرمانی است. اگر امتیازی از دست دهید ممکن است بعد از ۴ هفته صدر جدول را از دست دهید در مورد این دیدار صحبت می کنید؟
دیدار با فولاد برای ما یک دربی است چرا که آن ها مدافع عنوان قهرمانی هستند اما ما می خواهیم به عنوان فولاد حمله ور شویم. سپاهان باشگاهی است که ظرف ۵ سال چهار جام را به دست اورده و این مسابقه برای ما حائز اهمیت است بنابراین خیلی باکیفیت به آن وارد می شویم و برای کسب سه امتیاز تلاش خواهیم کرد.
* نسبت به مدت مشابه ۱۳ دوره گذشته لیگ برتر فوتبال ایران دراین فصل کم گل ترین دوره از ادوار لیگ را به خود دیده است. علت اصلی ضعف گلزنی در فوتبال ایران را چه می دانید؟
به نظر من گل های کمتر ممکن است دلیلش این باشد که تیم ها خیلی تاکتیکی تر و منظم تر شده اند و روی آورده اند به دفاع کردن که از نظر فنی خیلی هم بد نیست و ما باید بدانیم که فوتبال تنها به یک بخش خلاصه نمی شود بلکه همان گونه که باید به حملات یک تیم توجه شود به دفاع نیز باید توجه کرد. برخی تیم ها ممکن است بخواهند از طریق دفاع به نتیجه برسند و بدین ترتیب در لیگ برتر ایران حضور داشته باشند.
۲۵۱ ۴۱