به گزارش مشرق، با گذشت چهار هفته از چهاردهمین دوره رقابت های لیگ برتر چهره برخی مدعیان مشخص شده و برخی تیم ها نیز عیار خود را تا حدودی نشان داده اند اما هنوز نمی توان به صورت قطعی در این خصوص صحبت کرد و باید باز هم منتظر نتایج هفته های پیش رو بمانیم.

هفته پنجم لیگ برتر فردا(یکشنبه) با برگزاری شش مسابقه آغاز خواهد شد که در مهمترین دیدارها دو تیم صدرنشین فولاد مبارکه سپاهان و فولاد خوزستان با یکدیگر روبه رو می شوند و در تهران نیز همه چشم به دیدار پیکان و استقلال دارند تا تقابل مهدی رحمتی را با هم تیمی های سابقش ببینند.

سایپای البرز - نفت تهران

یکی شکست خورده، یکی پیروز. نبرد دو تیم جوان لیگ در حالی که هر دو هفته گذشته مقابل دو تیم مدعی قرار گرفته بودند در نوع خود جالب توجه است. سایپا که تا هفته گذشته حتی موفق نشده بود توپی را از خط دروازه حریفانش عبور دهد و با سه تساوی بدون گل کار خود را دنبال می کرد، در هفته چهارم تا آستانه پیروزی مقابل استقلال پیش رفت اما هر بار شاگردان قلعه نویی کار را به تساوی کشاندند و سرانجام گل پیروزی را هم در دقایق پایانی به ثمر رساندند تا دست شاگردان جلالی از اولین پیروزی کوتاه بماند.

این شکست با وجود تلخی برای سایپایی ها، باعثبالا رفتن اعتماد به نفس شان شد تا نارنجی پوشان کرجی کمی از زیر فشار اینکه گفته می شد برنامه هجومی ندارند و نمی توانند گل بزنند رهایی پیدا کنند. حالا سایپایی ها در سومین دیدار خانگی خود مقابل نفتی قرار می گیرند که هفته گذشته یک پیروزی خوب و روحیه بخش را در دیدار با سپاهان کسب کرد.

نفت این فصل هم مانند فصل گذشته تیم با انگیزه ای نشان داده و این بار می خواهد با علیرضا منصوریان جوان به اهداف بزرگتری برسد. تیمی که به سپاهان مدعی سه گل زده است، قطعاً حریف سختی برای سایپا خواهد بود.

تراکتورسازی تبریز - صبای قم

تراکتورسازی پس از اولین شکستش در لیگ برتر با حاشیه های زیادی روبه رو شد. رسول خطیبی، سرمربی سرخپوشان تبریزی در کنفرانس خبری پس از دیدار با پدیده حرف از مشکلات مالی زد و با انتقاد از مدیرعامل تراکتورسازان حتی ادامه کار را هم منوط به حل برخی مشکلات دانست اما مشکل بین خطیبی و نظمی با یک جلسه حل شد تا تیم مدعی تراکتورسازی خود را برای دیدار با صبای قم آماده کند.

شاگردان رسول خطیبی در حالی از ساعت ۱۸ فردا در ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز به مصاف صبا می روند که تاکنون در دو دیدار خانگی خود موفق شدند شش امتیاز بگیرند و این بار نیز امیدوارند به سومین پیروزی خود در خانه برسند یا حداقل شکست ناپذیر باقی بمانند. شاگردان صمد مرفاوی هم شروع خوبی در لیگ داشته اند و اکنون با یک امتیاز بیشتر نسبت به حریف هفت امتیازی خود در رتبه پنجم جدول رده بندی قرار گرفته اند.

صبا در شرایطی به مصاف تراکتورسازی می رود که پس از گذشت چهار هفته از لیگ به همراه پدیده مشهد جزو تیم های بدون شکست محسوب می شود و تلاش می کند تا همچنان این رکورد خود را تا جایی که می تواند حفظ کند.

فولاد مبارکه سپاهان - فولاد خوزستان

دو مدعی و دو صدرنشین؛ دو تیمی که هر دو از مربیان کروات بهره می برند. مطمئناً تقابل زلاتکو کرانچار و دراگان اسکوچیچ که تیم های شان این فصل فوتبال متفاوتی نسبت به دیگر تیم ها ارائه می کنند می تواند از جذابیت بالایی برخوردار باشد. تقابل دو تیم فولادی لیگ یکی از اصفهان و دیگری از خوزستان در ورزشگاه فولادشهر یک جنگ فولادی تمام عیار محسوب می شود.

نتایج دو تیم مشابه هم و تفاضل هر دو تیم نیز یکی است اما سپاهانی ها به دلیل گل زده بیشتر اکنون در صدر جدول قرار گرفته اند. شاید از حالا زود باشد که این تیم ها بخواهند به قهرمانی فکر کنند، چراکه صدرجدول در ۲۶ هفته باقی مانده بارها دستخوش تغییرات خواهد شد اما بدون شک هم سپاهان و هم فولاد در بازی فردا به پیروزی فکر می کنند تا بین خود و دیگر رقبا فاصله بیندازند.

باید دید در بازی شطرنج کروات ها و کیش و مات هایی که کرانچار و اسکوچیچ به یکدیگر می دهند، تیمی پیروز میدان خواهد شد یا در انتها این بازی پات می شود تا دو تیم با تقسیم امتیازات خود را ۱۰ امتیازی کنند. در صورتی که سپاهان و فولاد نمایش هفته های گذشته خود را به اجرا بگذارند باید منتظر یکی از تماشایی ترین بازی های لیگ چهاردهم باشیم.

پیکان تهران - استقلال تهران

شاید همه از هفته اول لیگ منتظر برگزاری دیدار پیکان و استقلال بودند. حتی با قرعه کشی جام شهدا نیز احتمال رویارویی این دو تیم پیش از شروع لیگ می رفت، اما با پیروزی استقلال مقابل ملوان و شکست پیکان در بازی با تراکتورسازی نقشه ها برای رویارویی مهدی رحمتی و امیر قلعه نویی نقش برآب شد. حالا موعد این بازی رسید و در هفته پنجم لیگ پیکان باید رو در روی استقلال قرار بگیرد. رویارویی که شاید در سال های گذشته حساسیت چندانی نداشت اما این فصل به دلیل حضور مهدی رحمتی در پیکان و حتی جی لوید ساموئل این دیدار اهمیتی دوچندان پیدا کرده است.

دروازه بان و کاپیتان فصل گذشته استقلال که پس از جدایی از این تیم صحبت هایی علیه قلعه نویی انجام داد و سرمربی آبی پوشان نیز به این صحبت ها واکنش نشان داده بود، به هیچ وجه دوست ندارد مقابل تیم سابقش کم بیاورد و برای بسته نگه داشتن دروازه پیکان انگیزه بالایی دارد. در سوی دیگر میدان نیز قلعه نویی برای اینکه از همین ابتدای کار از جمع مدعیان عقب نماند، باید با نقشه هایش دروازه شاگرد پیش از این وفادارش را باز کند تا ۳ امتیاز دیگر را به حساب تیمش واریز کند.

تقابل پیکان و استقلال در ورزشگاه تختی بیش از اینکه تقابل این دو تیم باشد، مطمئناً تحت تاثیر رویارویی قلعه نویی و رحمتی خواهد بود و همه منتظر هستند تا دوباره عکسی از این دو را در کنار یکدیگر ببینند. منصور ابراهیم زاده هم که هنوز تیمش موفق به گلزنی نشده در انتظار این است تا بلکه شاگردانش از خط دفاع متزلزل استقلال استفاده کنند و موفق به این کار شوند.

استقلال خوزستان - ذوب آهن اصفهان

این هفته نوبتی هم که باشد نوبت تقابل خوزستانی ها با اصفهانی هاست. دو تیم مدعی که در اصفهان به مصاف هم می روند و این طرف نیز استقلال خوزستان باید از ذوب آهنی پذیرایی کند که مانند خودش هنوز نتوانسته بردی کسب کند. تفاوت میزبان و میهمان این بازی تنها یک امتیاز است که ذوب آهن موفق شد هفته گذشته در دقایق پایانی کار را به تساوی بکشاند اما استقلال خوزستان در دربی این شهر شکست خورد تا در مقایسه با حریفش اوضاع نسبتاً بدتری داشته باشد. عبدالله ویسی و یحیی گل محمدی هر دو کار سختی در هفته های پیش رو خواهند داشت و شاید ادامه این روند جدا از مسائل تیمی به آینده کاری شان نیز لطمه وارد کند.

چهار هفته از لیگ گذشته و هنوز استقلال خوزستان و ذوب آهن نتوانستند به لحاظ امتیازی شرایط خوبی داشته باشند و این مسئله برای مدیران این دو باشگاه نیز نگران کننده است. مطمئناً این بازی فرصت آخر ویسی و گل محمدی نیست اما شاید شکست در این دیدار یک تذکر جدی را در پی داشته باشد و در این بین هیچکدام از این دو مربی جوان دوست ندارند که اولین تذکر را بگیرند. رویارویی دو تیم جوان لیگ از این حیثحساسیت بالایی دارد که دو تیم برای رهایی از انتهای جدول به دنبال کسب اولین ۳ امتیاز خود هستند.

نفت مسجدسلیمان - گسترش فولاد تبریز

دیدار نفت مسجدسلیمان و گسترش فولاد تبریز شاید برای هواداران فوتبال چندان حساسیت و جذابیتی نداشته باشد، اما مسلماً مسجدسلیمانی ها بی صبرانه منتظر هستند تا اولین بازی تیم شان را در ورزشگاه خانگی شان به تماشا بنشینند. نفتی ها در هفته دوم لیگ در ورزشگاه شهید بهنام محمدی راد مسجدسلیمان میزبان پدیده بودند، اما تماشاگران این تیم تازه صعود کرده به لیگ برتر که در چند سال گذشته نشان داده اند بسیار پر شور هستند، به دلیل رأی کمیته انضباطی حق حضور در ورزشگاه را نداشتند.

مسجدسلیمانی ها البته با وجود این محرومیت تیم شان را تنها نگذاشتند و از روی ساختمان ها و کوه هایی که اطراف ورزشگاه بود به نظاره این بازی نشستند و نفت را تشویق کردند. این هفته شرایط کمی به نفع نفتی هاست و آنها می توانند از تمام شرایط میزبانی خود استفاده کنند. گسترش فولاد هم که اکنون با ۵ امتیاز شرایط نسبتاً مناسبی در جدول رده بندی دارد به این بازی نگاه دیگری دارد و منتظر فرصت است تا به رتبه های بالای جدول برسد. باید دید شاگردان عبدالمجید باقری نیا که تنها ۲ امتیاز کسب کرده اند اجازه خودنمایی به شاگردان مهدی تارتار خواهند داد یا نه.

دو دیدار باقی مانده هفته پنجم لیگ برتر بین تیم های راه آهن - ملوان انزلی و پرسپولیس - پدیده مشهد، روز دوشنبه برگزار خواهد شد.

برنامه کامل هفته پنجم لیگ برتر:

یکشنبه ۲ شهریور

سایپای البرز - نفت تهران، ساعت ۱۸، ورزشگاه انقلاب کرج

تراکتورسازی تبریز - صبای قم، ساعت ۱۸، ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز

سپاهان - فولاد خوزستان، ساعت ۱۹، ورزشگاه فولادشهر اصفهان

پیکان تهران - استقلال تهران، ساعت ۱۹:۱۰، ورزشگاه تختی تهران

استقلال خوزستان - ذوب آهن اصفهان، ساعت ۱۹:۱۵، ورزشگاه تختی خوزستان

نفت مسجدسلیمان - گسترش فولاد تبریز، ساعت ۱۹:۱۵، ورزشگاه شهید بهنام محمدی راد مسجدسلیمان

دوشنبه ۳ شهریور

راه آهن - ملوان بندرانزلی، ساعت ۱۸، ورزشگاه اکباتان

پرسپولیس - پدیده مشهد، ساعت ۱۹:۱۰، ورزشگاه آزادی تهران